06 / 07 / 2022

Karayolları müteahhitleri ödenek bekliyor!

Karayolları müteahhitleri ödenek bekliyor!

Kamuya iş yapılan müteahhitlerin gözü kulağı yeni ödeme kararında. Özellikle Karayolları Genel Müdürlüğü’ne iş yapan müteahhitlerin 5.5 milyar TL’lik hakedişleri için ödenek bekledikleri konuşuluyor.
2015 BİTMEDEN VERİLEBİLİR Mİ?


Karayolları müteahhitlerine yapılacak ödemeler sık sık gündem konusu oluyor. Kurban Bayramı’ndan önce de 1.5 milyar TL civarında ek ödenek verildiği belirtilen müteahhitler için, ekim ayında da bir çalışma yapıldı. Bu çalışma sonucunda 1.3 milyar TL düzeyinde bir ek ödenek çıkarıldığı ifade ediliyor Ancak müteahhitlerin halen birikmiş hakedişleri bulunuyor. Yetkililer, “Bu senenin sonu bitmeden bir ödenek verilebilir mi, bilmiyoruz. Bu konuda bir Yüksek Planlama Kurulu kararı beklentisi var, ancak henüz somut bir adım yok.  Böyle bir düzenleme yapılırsa, müteahhitler için rahatlatıcı bir adım olur” bilgisini verdi.


GERİDEN GELİYOR


2015 başında Karayolları Müdürlüğü en çok ödenek alan kurumların başında gelmişti. Merkezi yönetim bütçesi kapsamında Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü’ne 7 milyar lira ayrılırken, Milli Eğitim Bakanlığı’na 5.3 milyar TL, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na 4.6 milyar TL, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne de kamulaştırmalar dahil 4.2 milyar TL ödenek ayrılmıştı. Ödenek, müteahhitlerin geriye dönük borçlarını kapatmakla sınırlı kalmıştı. Son yıllarda Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yatırımları için senenin başında bir ödenek bütçeye konulurken; yıl içinde verilen ek ödeneklerle bu rakam takviye ediliyor. Bu kapsamda 2012 yılında genel müdürlüğün yatırım bütçesi 3.6 milyar TL olurken; yıl sonunda söz konusu rakam ek ödeneklerle birlikte 11.1 milyar TL’ye çıktı. 2013 başında genel müdürlüğe 3.8 milyar TL’lik bir bütçe konulurken; sene sonuna gelindiğinde bu rakam 12.3 milyar TL’ye ulaştı.Hürriyet