Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattı bu yıl sonunda tamamlanacak!

Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattı bu yıl sonunda tamamlanacak!Lütfi Elvan, Avrupa’dan Çin’e demiryoluyla kesintisiz taşımacılığın hedeflendiği Kars-Tiflis-Bakü hattının yapımı devam ettiğini ve bu yıl sonunda tamamlanacağını açıkladı. Elvan, “İpek Yolu’nu ’İpek Demir Yolu’na dönüştürmüş olacağız" dedi.


Ak Parti Antalya milletvekili adayı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan, Avrupa’dan Çin’e demiryoluyla kesintisiz taşımacılığın hedeflendiği Kars-Tiflis-Bakü hattının yapımı devam ettiğini ve bu yıl sonunda tamamlanacağını açıkladı. Elvan, “İpek Yolu’nu ’İpek Demir Yolu’na dönüştürmüş olacağız" dedi.


Antalya’da Kepez ilçesinde seçim çalışmaları kapsamında esnaf ziyareti yapan Lütfi Elvan, vatandaşlarla sohbet edip problemlerini dinledi, projelerini anlattı. Edirne’den Kars’a kadar yüksek hızlı ve hızlı tren hatlarının yapımına devam ettiklerini söyleyen Elvan, şu anda Ankara-Sivas hattının yapımının sürdüğünü hatırlattı. Bu yıl Çerkezköy-Kapıkule arasının hızlı tren hattının yapımının ihalesine çıkılacağı bilgisini de paylaşan AK Parti Antalya milletvekili adayı Lütfi Elvan, "Kars-Tiflis-Bakü hattının yapımı devam ediyor. Bu yıl sonu itibariyle bu hattı tamamlamış olacağız. Londra’dan İstanbul’a, İstanbul’dan Pekin’e kadar uzanan hattı demiryoluyla bağlamış olacağız. Tarihi İpek Yolu’nu İpek Demir Yoluna dönüştürmüş oluyoruz. Bu konuda özellikle Çin ve Kazakistan’ın çalışmaları var. Özellikle demiryolu hattını daha da kısaltan projeleri var. Biz de demir yolu yatırımlarımıza devam ediyoruz" diye konuştu.


ANKARA-İzmir HIZLI TREN HATTI


Türkiye’de devam eden ve projeleri olduğunu bunların arasında Ankara’yı İzmir’e bağlayan yüksek hızlı tren hattının da bulunduğunu kaydeden Lütfi Elvan, "Bu yıl Salihli’ye kadar olan bölümün ihalesini yapıyoruz. Afyonkarahisa-Polatlı arasındaki yapım çalışmalarını da kısa süre içerisinde tamamlayacağız. Antalya’yı Eskişehir’e bağlayan hızlı tren hattının yapımına 2016’nın ilk yarısında başlayacağız. Antalya’yı Konya, Kapadokya ve Kayseri’ye bağlayan ikinci hızlı tren hattını ise aynı şekilde 2016’nın ilk yarısında yapımına başlayacağız. Akdeniz Bölgemizi hem Mersin’den hem de Antalya’dan hızlı tren hatlarıyla hem Orta Anadolu’ya hem de Marmara’ya hem Karadeniz’e hem de Doğu Anadolu’ya bağlamış olacağız" diye konuştu.


HIZLI TREN Irak SINIR KAPISINA KADAR DEVAM EDECEK


Konya’dan Mersin’e inen bir başka hızlı tren hattı bulunduğunu, şu anda Konya -karaman arasındaki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Elvan, Karaman-Mersin arasındaki hızlı tren yapım çalışmalarının da aralıksız devam ettiğini söyledi. Mersin-Adana, Adana-Gaziantep, Gaziantep-Şanlıurfa arasındaki hızlı tren hattının yapımı için ihaleye bu yıl çıkılacağı bilgisini veren Lütfi Elvan, bu hattı habur’a kadar uzatacaklarını, Irak sınır kapısına kadar hızlı tren hattını inşa edeceklerini sözlerine ekledi.


Milliyet