28 / 11 / 2023

'Karşı' deyimini haksız buldular, 300 milyon dolara 'Buyaka'yı yapıyorlar

'Karşı' deyimini haksız buldular, 300 milyon dolara 'Buyaka'yı yapıyorlar

Özkoyuncu şirketiyle 60 yıldır demir madeni alanında faaliyet gösteren Özderici ve Koyuncu aileleri Artell Koytur İnşaat ile Anadolu yakasında 300 milyon dolarlık Buyaka konut, alışveriş merkezi ve ofis projesine başladı.Artell Koytur İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Özderici, "Anadolu yakasının 'karşı' diye anılması haksızlık. Burada büyük potansiyel var" dedi.

TÜRKİYE'nin toplam demir ihtiyacının yüzde 20'sini gerçekleştiren 60 yıllık Özkoyuncu Madencilik'in sahipleri Özderici ve Koyuncu aileleri inşaat şirketleri Artell Koytur ile Anadolu yakasında 300 milyon dolarlık Buyaka konut, alışveriş merkezi ve ofis projesine başladı. Artell Koytur İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Özderici, Kemerburgaz'da yaptıkları üç projenin ardından Anadolu yakasının en iddialı projelerinden birini gerçekleştireceklerini söyledi.

'KARŞI' DEMEK HAKSIZLIK: Anadolu yakasını sahiplendiklerini ve 'karşı' şeklinde anılmasının haksızlık olduğunu vurgulayan Ali Rıza Özderici, "Bu yaka sahiplenilmemiş. Demografik olarak, gelir düzeyi ve nüfus yoğunluğu olarak neredeyse aynı olmalarına rağmen burası hep karşı yaka olmuş. Yeniliklere sahip olamamış. Avrupa yakası realitesini, Anadolu yakası potansiyelini yaşıyor" dedi. Özderici, Anadolu yakasının da artık ofis ve iş merkezi gibi kurumsal yapılanmayı çektiğini belirterek, Buyaka gibi ofis, alışveriş merkezi, rezidanstan oluşan ve bu denli büyük bir spor merkezi barındıran bir proje olmadığını kaydetti.

SATIŞA ÇIKMADAN SATTI: Yaklaşık 43 bin metrekare arazi üzerinde yapılan Buyaka projesi üç rezidans, bir ofis bloğu ve Buyaka Alışveriş Merkezi'nden oluşuyor. Rezidans kulelerinde büyüklüğü 100 ile 282 metrekare arasında değişen 380-390 daire bulunması planlanıyor. MAC (Mars Athletic Club) tarafından işletilecek dev spor merkezi ise, rezidans bloklarının altında yer alacak. 106 bin metrekare büyüklüğündeki Buyaka Alışveriş Merkezi'nde 135 mağaza yer alırken, ofis bloğunun toplam brüt alanı 21 bin metrekareye yaklaşıyor. Büyük ilgi ile karşılaşan projede yer alan konutların yüzde 15'i satışa çıkmadan satılmış. Projede konut fiyatları 3 bin 500 dolar ortalamasıyla satılıyor.

AVM'YE TALEP YÜKSEK: Buyaka'nın, Meydan Alışveriş Merkezi ve IKEA'nın hemen yanında Ümraniye Tepeüstü'nde yükseldiğini, bölgenin bir güç merkezi haline geleceğine dikkat çeken Özderici "Meydan ve IKEA daha çok kitlelere hitap ediyor. Bizim projemiz Buyaka içinde yer alan Buyaka Alışveriş Merkezi ise daha butik ve üst kategoriye yönelik. Birbirlerini tamamlayan projeler" diye konuştu. Buyaka Alışveriş Merkezi'nin kiralanması için, konusunda uzman bir şirketle anlaşmaya hazırlandıklarını kaydeden Özderici, alışveriş merkezinde yer almak isteyen çok sayıda markanın kapılarını çaldığını, merkezin sahip olduğu dükkan sayısının iki katı taleple karşılaştıklarını söyledi. IKEA'yı geçen yıl 11 milyon kişi ziyaret etmişti. Meydan ve Buyaka projeleriyle bu sayının ciddi oranda yükselmesi bekleniyor.

İnşaat şirketi değiliz emlak geliştirmeciyiz

ARTELL Koytur'un bir inşaat şirketi olmadığının, emlak geliştirme şirketi olduğunun altını çizen Ali Rıza Özderici, şöyle konuştu: "Biz finansman, proje geliştirme, projenin hayata geçirilebilmesi için organizasyon ve satış-pazarlama faaliyetleri yapıyoruz. Yapım işlerini inşaat şirketlerine bırakıyoruz. Buyaka projesinde temel çalışmalarını STFA yaptı; inşaatı ise Tepe. Kurumsal olarak 6 yıldır konut işindeyiz. Kemerburgaz'da Artell Kemer Hill, Artell Forum, Kemer Corner olmak üzere üç proje gerçekleştirdik."

Yaz kış kayak yapılacak

BUYAKA'nın özellikle Anadolu yakasının spor merkezi olmak konusunda iddiasını dile getiren Ali Rıza Özderici, şöyle konuştu: "MAC'ın işleteceği spor merkezinin büyüklüğü değil niteliği önemli. 15 bin metrekare büyüklüğündeki tesiste kaptanlı çocuk kulübü, spa, kapalı havuz, squash, plaj voleybolu gibi çok çeşitli spor aktiviteleri olacak. Kanyon'da yapılan ve yaz kış kayak imkanı tanıyan tesisinin bir benzerinin olması planlanıyor.

Ortaklık için kapımızı çalan çok yabancı var

GAYRİMENKUL geliştirme alanında önemli çıkışlar yapmaya hazırlanan Artell Koytur, İstanbul'da hem Avrupa hem Anadolu yakasında arazi çalışmalarını sürdürüyor. Ege kıyılarıyla da ilgilenen şirket, yurtdışında da önemli gayrimenkul proje geliştiricilerinden biri olmaya aday. Ali Rıza Özderici, Kanada'da gayrimenkul projeleri geliştirmeye talip olduklarını anlatarak "33 milyon nüfuslu Kanada mükemmel alt ve üst yapısı ile dikkat çekiyor. Demokrasi, güvenlik konularında kusursuz. Hak ve hukukun oturmadığı ülkelerle ilgilenmiyoruz. Kapımızı ortaklık için pek çok yabancı çalıyor. Uluslararası arenada güçlü oyunculardan biri olmak için bu tekliflere sıcak bakarız" dedi.
(Hürriyet)

Geri Dön