Kartal'da, kentsel dönüşümle konut talebi de yükseldi!

Kartal'da, kentsel dönüşümle konut talebi de yükseldi!İstanbul'un en önemli ve en hızlı gelişen sanayi merkezlerinden biri olan Kartal'da kalabalık istihdam ve gelir düzeyinin artmasıyla konut talebi de yükseldi


Yakın zamanda hayata geçmesi planlanan metrobüs, metro ve Anadoluray projeleri gibi ulaşım alternatifleriyle bölgede daha da büyük bir canlanma bekleniyor. Projeler tamamlandığında, karadan ve denizden ulaşımı kolay olan Kartal'ın diğer ilçelerle olan bağlantıları daha da güçlenecek. Bu da, Kartal'da artan konut imkanlarının diğer ilçelerde yaşayan ve çalışanları cezbetmesine sebep oluyor. Anadolu yakasının tek havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 15 dakika mesafede oluşu da bölgeyi ilgi odağı haline getiriyor. Mevcut sanayi yapılaşmanın kaldınlıp, yeni bir kültürel ve ticari kimlik kazandırılacak olması aynı zamanda konut projelerinin de bölgeye olan ilgisini artırdı. Ayrıca, yakında inşaatı tamamlanacak olan ve yaklaşık 5 bin personelin görev yapacağı Kartal Adliye Sarayı ve Kadıköy-Kartal Metro inşaatı projeleri bölgeyi yatırım açısından cazip hale getiriyor. Son iki yıl içinde gerek E-5 hattı çevresinde ve gerekse Kartal sahil kesiminde kurumsal şirketler tarafından birçok konut projesi gerçekleştiriliyor.

Maltepe, Bostancı'ya rakip

Kozyatağı-Bostancı bölgelerindeki yoğunluk, ticari ve ofis yatırımları için Maltepe-Kartal bölgelerini ön plana çıkardı diyen Remax Mentor Broker'ı Aylin Özel, yakında, Kadıköy-Kartal metrosu ve  Marmaray  entegrasyonu ile ulaşım sorununun giderilecek olması özellikle Kartal E-5 çevresine ciddi bir hareketlilik getirdiğinin altını çizdi.

Fiyatlar yükselişte

'Bölgedeki konut değerlerini incelerken eski yapıları ve yeni yapılan nitelikli projeleri ayrı tutmak gerekiyor' diyen Özel, eski yapılarda krizden etkilenme ve fiyat düşüşleri yaşanırken nitelikli projelere olan ilginin arttığına dikkat çekti. Yeni konut projeleri bölge fiyatlarının 3 hatta zaman zaman 4 katına çıktığım söyleyen Özel sözlerine şöyle devam ediyor: '2008 sonu ve 2009 ilk ayları yaşanan satış durgunluğu sona ermiş olup, birçok projede fiyat artışları görülmektedir. Buna neden olan etkenler ise bölgenin İstanbul'un en önemli bir iş ve yerleşim merkezlerinden biri haline dönüşüyor olması ve ulaşım konusunda yapılan ilerleme denebilir. Ayrıca bölgede henüz alternatif olarak sunulabilen yeterli sayıda nitelikli konut projesi tamamlanmış değil.'

Metrekaresi 2 bin TL

Bölgedeki konut projelerinde metrekare fiyatlar genel olarak 2 bin TL seviyesinden başlayarak 4 bin-5 bin TL'ye kadar çıkıyor. Yerine, konumuna ve projenin niteliklerine göre 6.000 TL'ye kadar ulaşan fiyatlar mevcut.
Kimler tercih ediyor

Özellikle Kentsel Dönüşüm Projesi ile birlikte popülerliği artan bölge, son yıllarda çok fazla rağbet görüyor. Kartal ve çevre ilçelerini kimler tercih ediyor diye sorduğum Remax Mentor Broker'ı Aylin Özel şöyle cevaplıyor:

'Kartal bölgesini tercih edenleri iki gurupta incelemek mümkün. Oturma amacı ile konut alan birinci gurup genelde iş yerlerinin Kartal bölgesine taşınması veya Kadıköy-Gebze hattına yakın olması sebebi ile tercih ediyorlar. Bunların arasında ileri dönük olarak bu bölgeye taşınanlar da var. Yatırım amacı ile gayrimenkul alan ikinci gurup ise İstanbul veya dışından oluyor. Bu gurup konut, arsa ve ticari gayrimenkullerle ilgileniyor. Bu guruptaki yatırımcılar arasında İstanbul dışından birçok profesyonel, iş adamı ve yöneticilere de rastlıyoruz. Genelde Kartal'ın geleceğini parlak gördüklerinden ve iyi bir yatırım olduğu için tercih ediyorlar.'

Dönüşüm projesinde son durum

Mimar Zaha Hadid tarafından 555 hektarlık alanda hazırlanan ve çevresiyle birlikte 4.5 milyon insanı barındıracak    olan Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde yapılan 1/5.000'lik planların revizyonları yapıldıktan sonra onaylanmıştı. Fakat Kartal bölgesinde ikamet edenlerin ve Kartal Belediyesi'nin planlardan hoşnut olmaması üzerine, planların revize edilmesine karar verilmişti. Revizyon çalışmaları tamamlandığında, 1/5.000'lik planlar yeniden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden geçecek ve askıya çıkacak. Planlar askıdan inip, varsa itirazlar değerlendirildikten sonra, bu kez 1/1.000'lik planlarının hazırlanması ve onaylanması sürecine geçilecek.
Hürriyet/Seda TABAK