Kat mülkiyeti tapuya tescille kurulur!

Kat mülkiyeti tapuya tescille kurulur!

Posta gazetesi yazarı Tamer Heper, "Siteyi yapan yönetimi aldı bize devretmiyor. Biz 50-60 kişi tapumuzu almış durumdayız" diyen okurunun ve "Annem bana evini bağışlamak istese tapuda harç yatıracak mıyız" diye soran okurunun sorularını cevapladıTamer Heper'in yazısı şöyle;

Acaba kat irtifakı mı var

407 konutluk sitede siteyi yapan yönetimi aldı bize devretmiyor. Biz 50-60 kişi tapumuzu almış durumdayız. Geri kalanlar kredilerini kapatıp sonra tapu alacak. Bu durumda sizin daha önce benzer konuda verdiğiniz yanıtta bir değişiklik olur mu K.G.

Benzer konulara şöyle yanıt veriyorum. Kat mülkiyetine tabi sitelerde yönetime sözleşmeyle veya cebren hakim olunmaz. Kat mülkiyetine tabi binalarda yönetici kat malikleri tarafından seçilir. Bunun başka yolu yoktur. Ancak okuyuculanma bir detayı açıklama mecburiyetini hissediyorum. Şöyle: Kat mülkiyeti tapuya tescille kurulur. Yani tapuda bina veya site kat mülkiyeti kütüğüne kaydolunmuşsa ve bağımsız bölüm maliklerine kat mülkiyeti tapusu verilmişse artık bu sitede kat mülkiyeti kurulmuştur, yönetici kat malikleri tarafından seçilir. Ancak kat mülkiyetine geçiş dönemi olan kat irtifakı kurulmuş ama kat mülkiyetine geçilmemişse bu halde kat mülkiyeti mevzuatının uygulanabilmesi için bağımsız bölümlerin üçte ikisinin fiilen kullanılıyor olması şartı aranır. Üçte ikisi kullanılıyor ise bu sitede veya binada kat mülkiyeti mevzuatı uygulanır ve yine yönetici kat malikleri tarafından seçilir. Ancak kat irtifak tapusu var ama üçte ikisi halen kullanılmıyor ise kat mülkiyeti mevzuatı uygulanmaz. Bu durumda da yönetici olmaz, yani siteyi kuran dahi kendisini yönetici ilan edemez. Olaya bu gözle bir bakın.

Zarardasınız

Galeride bir araç satın aldık ancak noter satışı yapmadık parasını da ödedik. Sonradan öğrendik ki üzerinde mahkemece konulmuş ihtiyati tedbir kararı var. Bunun nereden, neden konulduğunu tam olarak öğrenemiyoruz. Aracı galerici almış sonra bize satmış, o da durumu bilmediğini söylüyor. Bunun nasıl çözeriz S.B.

Doğrusu size iyi haberlerim yok. Önce şunu bilin ki bugün hukuken araç sizin değil. Ama buna karşın bir kucak para verdiniz. Peki buna karşın durum ne Araç sizin değil, sizin olmayan araca verdiğiniz para gitti ama aracın üzerindeki tedbiri kaldırmak istediğinizde belki bir o kadar daha para ödeyeceksiniz. Zira araca mahkemece tedbir konulmuş olması büyük bir ihtimalle kanşmış bulunduğu bir kaza sonucu davalı olduğunu ve bu nedenle aracın kaydına tedbir konulduğunu gösteriyor. Bu görüş yüzde 100 değil ama büyük ihtimal. Yani bilmediğiniz bir dava kaybedildiğinde araç da elinizden gidecek. Peki ben size ne diyeyim Bir iş yanlış başlarsa sonuç da yanlış olur. Her zaman önerdiğim şeyi tekrarlamak isterim: Gayrimenkuller tapuda alınır satılır, araçlar noterde. Bunlar dışında bir alışveriş yaparsanız zarara uğrarsınız, şimdi siz bu zararla karşı karşıyasınız.

Tapu harçları

Annem bana evini bağışlamak istese tapuda harç yatıracak mıyız Yatıracak isek ne kadar yatıracağız S.O.

Evet tapu işlemlerinde harç yatınlır. Her işlem için ayn oranda harç vardır. Ancak bağışlamalarda sadece tapuda harç yatırılmaz, bir de Veraset ve İntikal Vergisi karşınıza çıkar. Tapu harcı asgari beyan değeri üzerinden binde 59.4'tür. Veraset ve İntikal Vergisi kademelidir yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar gider. Üç yıl içinde altı taksitte ödenir. Şayet bağış değil de satış işlemi yapılsaydı bu oran alıcı satıcının her biri için binde 16.5 olacaktı.

Tamer Heper / POSTA