28 / 11 / 2023

Katar İkizinin mimarı Kiev'e de imza atıyor

Katar İkizinin mimarı Kiev'e de imza atıyor

2 Design, Katar İkizleri olarak bilinen 'Doha Trade Center"dan sonra Ukrayna'nın başkentinin en yüksek binası olacak Kiev Trade Center'i inşa ediyor.

2 Design ekibi Katar İkizleri olarak anılan "Doha Trade Center"ın ardından, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in en yüksek binası olacak olan "Kiev Trade Center" için uluslararası rakiplerini geride bırakarak alman partneri Loebermann ile projenin sahibi oldu. Şehrin merkezinde yer alan Kiev Trade Center şehrin gelişimine yön verebilecek nitelikleri ile 2012 yılında Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak olan Kiev Stadı'nın yanında yükselecek. 200 milyon dolara mal olması beklenen poje ilhamını Ukrayna bayrağında bulunan armanın üzerindeki kalkan şeklinden alıyor.


ÖZGÜRLÜĞÜN SEMBOLÜ


2 Design ekibinin, özgürlük isteği, bağımsızlık arzusu anlamına gelen bu kalkandan yola çıkarak hazırladığı Kiev Trade Center şimdiden Kiev halkı tarafından büyük bir beğeni ile karşılandı. Böylelikle Kievliler kendileri için kutsal olan kalkanı sadece bayraklarında değil, artık şehir merkezinde göğe yükselen bir sembol olarakta görebilecekler.


KİEV'İN EN YÜKSEK BİNASI


Kompleks, Kiev'in en yüksek binası olmasının yanında, en merkezi ve en büyük yolların açıldığı ana olimyat oyunları meydanında yer almasıylada heryerden görülebilecek. Armanın matematiksel olarak hayata geçirildiği projede, Ticaret Merkezi 160 bin metrekare alanda 44 kattan oluşuyor. Çok katlı kompleks, konferans ve seminer salonları, ofis alanları, expo, alışveriş gibi alanları kapsıyor. 1995'te yüksek mimar Mimar Sema Eser Özsaruhan ve Murat Kader tarafından kurulan 2 Desıgn, Richmond Wellness & SPA Hotel, Doha Trade Center, Ziyal İş Merkezi, Asya Olimpiyat Stadı, Goca Hazar Oteli ve Rezidansı ile Kıbrıs Adası'nın en büyük otelininin mimari projelendirmesini gerçekleştirdi.


Ukrayna Türk yatırımcı bekliyor


Ukrayna ile Polonya, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası nedeniyle Ukrayna'da yapılacak olan altyapı çalışmalarını üstlenebilecek Türk yatırımcıları ve ilgili kurumları biraraya getirmeyi amaçlıyor. Alt yapı çalışmaları konusunda bilgi almak isteyen yatırımcıların DEİK'le iletişime geçmesi gerektiği bildirildi. DEİK'ten yapılan açıklamada ulaşım, turizm, telekomünikasyon gibi pek çok alanda alt yapı çalışmalarına gereksinim duyulduğu bildirildi.


(Yeni Şafak) 


 


 

Geri Dön