Katar'da işimiz bozulursa endişesi

Katar'da işimiz bozulursa endişesi Katar'da işimiz bozulursa endişesi

Eren, basında son zamanlarda Katar'la ilgili olarak yer alan haberlerin, Katar'da iş alan ve bu ülkedeki yatırım projeleriyle ilgilenen Türk müteahhitlerini endişelendirdiğini bildirdi.


Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Katar'da Türk müteahhitleri için büyük bir iş hacmi oluşmaya başladığını, sektörün geçen yıl 2 milyar dolar tutarında toplam 12 ihale aldığını söyledi. İlişkilerin 2004 yılında gelişmeye başladığını ifade eden Eren, 2004'te 96 milyon dolar tutarında 1 proje alındığını, bunu 2005'te 583 milyon dolar tutarında 7 proje, 2006'da ise 2.5 milyar dolar tutarında yine 7 projenin izlediğini kaydetti. Erdal Eren, 2007 yılındaki projeler de dahil edildiğinde, Katar'da Türk müteahhitlerinin devam eden proje tutarının, 5 milyar doları bulduğunu söyledi.

Katar'ın, geçen yıl Türk müteahhitlerinin en fazla iş aldığı 3. ülke olduğunu anlatan Eren, bu yıl  3 - 3.5 milyar dolarlık, iki yıl içinde de 14 - 15 milyar dolarlık ihale almayı ümit ettiklerini bildirdi.

Müteahhitlerin, son dönemde basında yer alan Katar haberlerinin ilişkilere zarar vermesinden endişe ettiğini dile getiren Eren şöyle konuştu: "Katar Emiri gündemde. Cumhurbaşkanı'nın Katar Emiri ile olan ilişkileri yazılıp çizilmeye başlandı. Müteahhitlerimizin, `Acaba Katar Emiri veya Katar yetkililerini kırar mıyız, bu bizim işlerimize zarar verir mi' türünden endişeleri var."

Milliyet