Kayseri'de 68 inşaat durduruldu!

Kayseri'de 68 inşaat durduruldu! Kayseri'de 68 inşaat durduruldu!

Kayseri'de iş güvenliği mevzuatına uygun önlemleri almayan, yapılan denetimlerde eksiklikleri tespit edilen 68 inşaat durduruldu. Denetlenen 147 işyerine 1 milyon 408 bin 518 TL idari para cezası kesildi.TÜRKİYE İş Kurumu Kayseri İl Müdürü Ahmet Ayçiçek, özellikle yaz sezonunda yaklaşık her ay 15-20 hatta bazen 30 iş müfettişinin sürekli denetim yaptığını ve hayati tehlike bulunan işyerlerinin çalışmalarım durdurduklarını söyledi. Ayçicek, şunları söyledi: "Şu ana kadar iş müfettişlerimizce, özellikle inşaat sektöründe 99 işyerinin faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi. Bunlardan 31'i bize eksiklikleri giderdiklerini bildirdi. Biz de Teftiş Kurulu'na gönderdik. Oradaki heyet 31 işyerini açtı. Diğer 68 işyerinin faaliyetleri durdurulmuş vaziyette. Eksikliklerini giderirlerse, tekrar faaliyetlerine devam edecekler. Faaliyetleri durdurulan, noksanlıkları tespit edilen işyerlerinin çoğunluğu inşaat sektöründe. 

İskelelerin alt bölümlerinde çelik ağ gerdirme zorunluluğu var. Bu zorunluluk, daha önceleri yoktu. Şimdi bu ağlar takılıyor ki işçi düştüğü zaman bu ağa takılıp orada kalsın diye. Ama, bunun yanı sıra iskelenin çürüklüğünü, inşaatın diğer eksikliklerini iş müfettişlerimiz daha iyi biliyor ve bunları inceliyorlar. Müfettişlerimizin raporu doğrultusunda bunlar kapatılıyor. Kayseri'de İş Teftiş Grup Başkanlığı yok. 

Müfettişler Ankara'dan geliyor. Programlı ya da programsız, işçi veya vatandaş şikayetlerine bağlı geliyorlar. Müfettişler bizim bilgimiz dışında, habersiz de gelip denetim yapabiliyor." 


Hürriyet