KC Grup'ta eski ortaklar anlaşamadı, 'gizli ortak' iddiası gündemde!

KC Grup'ta eski ortaklar anlaşamadı, 'gizli ortak' iddiası gündemde! KC Grup'ta eski ortaklar anlaşamadı, 'gizli ortak' iddiası gündemde!

Bir kaç yıl öncesine kadar inşaat sektörünün önde gelen firmaları arasında yer alan KC Grup’un ortakları mal paylaşım kavgasına girdi. Ortaklar birbirlerine karşı dava açtı.Bir kaç yıl öncesine kadar inşaat sektörünün önde gelen firmaları arasında yer alan KC Grup’un ortakları mal paylaşım kavgasına girdi. Ortaklar birbirlerine karşı alacak davaları açtı. Savcılık ise eski ortaklar hakkında ‘hileli iflas’ ve ‘dolandırıcılık’ suçlamasıyla soruşturma başlattı. İstanbul Ataşehir’de,  TOKİ  iştiraki Emlak Konut GYO işbirliği ile inşa edilen Sarphan Finans Park projesi ile ilgili de dikkat çekici bilgiler dosyaya girdi. Hazırlanan bilirkişi raporlarına göre KC’den, 695 milyon TL değerindeki Sarphan Finans Park projesini inşa eden şirkete hileli mal aktarımı oldu..


Demir ve Erbarlas kardeşlere ait inşaat şirketlerinin birleşmesi ile kurulan KC Grup özellikle 2000’li yılların ortalarında adından söz ettirdi. TOKİ’nin bir dizi projesini üstlenen şirket, binlerce konut inşa etti. Bir süre önce ağır bir mali krize giren KC Grup şirketleri şimdilerde icra takipleri ve iflas davaları ile boğuşuyor. Şirketler hakkında, alacaklıların açtığı davalar devam ederken eski ortaklar arasında da bir dizi davanın olduğu anlaşıldı. Kritik bir davanın da Hızır ve Selahattin Demir kardeşler tarafından, Sarphan Finans Park projesini inşa eden kardeşlerine karşı açtıkları belirlendi.


GİZLİ ORTAKLIK YAPTIK 


Demir kardeşler, Sarphan Finans Park projesini üstlenen kardeşleri Alaaddin Akar’a karşı  Ankara  17. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açtıkları davada önemli bilgilere paylaştı. Mahkemeye sunulan dilekçelerde, KC Grup’un mali sıkıntıya girmesi ile birlikte, gayrimenkulleri ve işlerini kardeşleri Akar’a ait olan Yeni Sarp (Yeni Sarp İnşaat Madeni Yağlar Petrol Ürünleri Turizm İthalat İhracat Tic.ve San. Limited Şti.) şirketine aktardıklarını açıkladı. Demir kardeşler, Akar ile gizli ortak olduklarını, aralarında yaptıkları sözleşme ve protokollerin olduğunu kaydetti. İddiaya göre, Alaaddin Akar, kardeşleri ile yaptıkları anlaşmanın gereklerini yerine getirmedi; kendilerine yapılması gereken ödemeleri yapmadı. Dosyaya giren belgelere göre Akar’ın şirketine arsa, arazi ve dairelerden oluşan 100 gayrimenkulün devri yapıldı.


MERSİN’DE ELEKTRİKÇİYDİ


Sarphan Finans Park projesini de kendilerinin geliştirdiğini savunan Demir kardeşler, TOKİ’ye yaptıkları telkinler sonucu, Sarphan Finans Park projesinin Yeni Sarp’a verildiğini savundu. Dava dilekçelerinde Yeni Sarp şirketinin daha önce Mersin’de elektrik işleri yapan küçük ölçekli bir firma olduğu belirtildi


ARAMIZDA BİR ORTAKLIK YOK


Alaaddin Akar ise, mahkemeye sunduğu savunma dilekçelerinde kimse ile bir ortaklığının olmadığını, kardeşlerine de bir borcu olmadığını öne sürdü. Akar savunma dilekçelerinde özetle “Davacılar ile bir ortaklık ilişkim yok. Dava haksız ve hukuki dayanaktan yoksun. Aramızda hiçbir resmi sözleşme yok. Aramızdaki kardeşlik hukuku sözleşmesi de bir ortaklık sözleşmesi değil. Tamamen kardeşlik duyguları ile imzalanan bir sözleşmesi” dedi.


ŞİRKETLERİN İÇİ BOŞALTILDI


Demir kardeşlerin açtığı davadan haberdar olan eski ortak Tahir Erbarlas’ın da mahkemeye başvurdu anlaşıldı. Erbarlas, davaya müdahil oldu. Ancak tam da bu süreçte Demir kardeşler, kardeşleri İhsan Akar’a karşı açtıkları davadan feragat etti. Feragat kararının, ailevi bir nedenle alındığı kaydedildi. Tahir Erbarlas ile birlikte bir diğer alacaklı Özlem Doğan-Nihat Sarıgüzel çiftinin asli müdahil olduğu dava ise halen devam ediyor. Erbarlas, mahkemeye yaptığı başvuruda, Demir kardeşler ile KC Grup’ta ortak olduklarını hatırlatarak özetle “Eski ortaklarım, benim de payım olan gayrimenkulleri kardeşlerine devretmiş. Bunu da kendileri açtıkları davada itiraf ediyor. Bu durum yolsuzluk yaptıklarını ortaya koyuyor. Bu yapılanlar, hem kendi şirketlerinin hem benim şirketimin neden iflas ettiğini de ortaya koyuyor” dedi.RAPOR: HİLELİ MAL AKTARIMI OLDU


Eski ortaklar arasında karşılıklı suçlamalar ve davalar devam ederken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Sahtecilik ve Dolandırıcılık Bürosu da KC Grup’un eski ortakları ve bazı yöneticileri hakkında ‘hileli iflas’ ve ‘dolandırıcılık’ suçlamasıyla soruşturma açtı. Anılan soruşturmada sona gelindiği öğrenildi. Savcılık soruşturma dosyasına iki bilirkişi raporu girdi. Bilirkişiler Yalçın Avşar ve Fahrettin Alişar imzalı 29 Aralık 2015 tarihli raporda önemli bir değerlendirme yer aldı. Raporda, Hızır ve Selahattin Demir kardeşlerin, malvarlığını hileli yollarla kardeşlerine ait şirkete (Yeni Sarp) aktardığı kaydedildi. Raporda, bu durumun KC Gruba bağlı şirketlerin iflasına neden olduğuna işaret edilerek “Bu fiillerin hileli iflas ve dolandırıcılık kapsamında değerlendirilmesi gerektiği görüş ve kanaatine varılmıştır” denildi.


Hürriyet