KC'nin yeni hedefi dar gelirli kesim

KC'nin yeni hedefi dar gelirli kesim

İnşaat sektörünün en aktif gruplarından KC, lüks projelerin ardından dar gelirlilere proje üretmeye karar verdi. KC Group Başkanı Hızır Demir Sarıgazi, Pendik ve Ümraniye gibi bölgelerde kentsel dönüşüm projeleri hazırladıklarını söyledi.ŞİMDİYE dek lüks konut projeleriyle dikkat çeken KC Group, bundan sonra dar ve orta gelirli kesime hitap edecek konutlar üretmeyi planlıyor. KC Group Başkanı Hızır Demir "Tamamı ile bundan sonra "C" ve "B" sınıfına konut üretmeyi hedefliyoruz" dedi. Devam eden projelerinin tamamına yakın kısmını 30 Ağustos'ta teslim ettiklerini kaydeden Demir projelerin son durumunu şöyle özetledi: "Projelerimizin yaklaşık yüzde 20'si bu ay ve ekim sonu teslim ediliyor. 8-9.Etap 1154 konut , 60.000 metrekare alışveriş merkezi teslim edildi. Lale Evleri 1- 400 konut teslim edildi. 380 konut bu ay bitiyor. 10. etap 600 konut , sport center, kreş ve alışveriş merkezi de bu ay bitiyor. Bahçeşehir konutları da bitti. Alışveriş merkezi 3. cadde olarak fenomenleşen Şehr-i Bahçe alışveriş merkezinin büyük bir kısmı çok ünlü markalara teslim edildi, tasarımları yapılıyor. 4 bloktan oluşan alışveriş merkezi bir blokta inşaatın ince imalatları devam ediyor. Ekim ayında dev bir konser organizasyonu ile açılışını düşünüyoruz."  3

 BÖLGEDE DÖNÜŞÜM

Sarıgazi, Pendik ve Ümraniye gibi bölgelerde kentsel dönüşüm projelerini hazırladıklarını kaydeden Hızır Demir "Sarıgazi önümüzde ki günlerde satışa hazırlanıyor. 600 konut ve alışveriş merkezinden oluşuyor. Pendik'te 5000 konut ve sosyal tesisleri ile tam bir uydu kent olacak. Bundan sonra "C" ve "B" sınıfına konut üretmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Konut fiyatlarında arz ve talebe bağlı olarak iniş ve çıkışlar yaşanabileceğini de kaydeden Demir "YTL'nin istikrarlı yükselişi, orta sınıfın gelir düzeyinin rantabl duruma gelmesi sosyal konutlara ancak çağdaş ve yaşanabilir stüdyo evlere yönlendirecektir. Çünkü yalnızca evi almanız yetmiyor, yakıt ve benzeri genel giderleri de düşünmek gerekiyor Bu nedenlerden dolayı da evler küçülecek" dedi.

KONUT SATIŞI ARTAR

Faizlerin düşürülmesinin konut satışlarını artıracağını da sözlerine ekleyen Hızır Demir şöyle devam etti "Sonuçta ülkemizde konut açığı 10 yıl bu şekilde konut üretilirse ancak azalabilir. Çünkü yapılan yeni konutlar önümüzde ki bir asırlık teknolojiye hitab eder. Geçen 50 yıllık sürede yapılan konutlar depreme dayanıklı olmamakla bereber sağlık şartlarına uymamaktadır."

İBRAHİM ACAR/STAR