Çukurova Balkon

Kempinski Avrupa'dan Ortadoğu'ya 30 şeriat oteli kuracak

Kempinski Avrupa'dan Ortadoğu'ya 30 şeriat oteli kuracak Kempinski Avrupa'dan Ortadoğu'ya 30 şeriat oteli kuracak

Kempinski, başta Avrupa olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da Arap Guidance Financial'la 30 şeriat oteli kurmaya hazırlanıyor.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Mısır'da Grand Hyatt Oteli'nin içki satışını yasaklaması ve Türkiye'deki haremlik selamlık otellerin basında geniş yer bulduğu Avrupa'da şeriat kurallarının geçerli olduğu oteller kuruluyor. Dünyanın önde gelen otel zincirlerinden Kempinski, başta Avrupa olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da Arap sermayeli Guidance Financial Group ile ortaklaşa 30 şeriat oteli kurmak için çalışma başlattı. "Shaza" ismi verilecek otellerde İslam dinine göre haram olan hiçbir şey bulunmayacak. Domuz eti ve alkolün kesinlikle satılmayacağı bu otellerde barların yerini mescitler alacak. Casinosu bulunmayacak oteldeki odalara ise ayakkabıyla girilmeyecek. Kadınlar ve erkeklerin faydalanacağı iki ayrı havuzun bulunacağı otellerin promosyonu ise "Sağlıklı ve aile kadar yakın" sloganıyla yapılacak.

Kempinski yetkilileri, şeriat otellerini açma kararını iki nedene dayanarak verdiklerini dile getiriyor. Buna göre ilk olarak Avrupa ve genelinde gerek iş gerekse tatil amaçlı giden Müslümanların çoğu inançlarına göre bir yerde kalmak istiyor. İçki servis edilen bardaklardan, domuz eti konulan tabaklardan bir şey yemek içmek istemiyorlar.

Çok büyük pazar

Şeriat otellerinin yayılmasının ikinci önemli nedeni ise otel sektörüne yatırım yapmak isteyen birçok Müslüman işadamının "ahlaki" açıdan uygun görmedikleri için paralarını yatırmaktan vazgeçmesi... Dubai merkezli Jawhara Otelleri'nin CEO'su Hani Laschin, "Müslümanlara hitap eden oteller çok büyük bir büyüme potansiyeline sahip. Şu anda Dubai'de şeriat otelleri yüzde 5 paya sahip. Ancak 2015 yılına kadar pazarın yüzde 25'ine sahip olacaklar" dedi.

Vatan