Kendi hesabımdan kredi verip faizi yüzde 1`in altına indirdim

Kendi hesabımdan kredi verip faizi yüzde 1`in altına indirdim

Ali Ağaoğlu, peşinatı yüzde 12.5'e düşürmesinin ve taksit sayısını 240'a çıkarmasının sırrını açıkladı.

Ağaoğlu İnşaat, Akbank ve Vakıfbank'taki mevduatından faiz almayacak ve Starland projesinden konut almak isteyenlere bu bankalardan uygun koşullu kredi kullandıracak..


Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun İstanbul Ataşehir'deki My World projesinin 354 konutluk Starland (Yıldız Ülkesi) etabı, yeni bir finansman modeli ile satışa çıktı. Akbank ve Vakıfbank'ın çözüm ortaklığıyla, şirketin bu bankalardaki mevduatına karşılık faiz alınmayacak ve konut almak isteyenlere bu bankalar aracılığıyla yüzde 12.5'i peşin olmak üzere 7 ay ödemesiz uzun vadeli konut kredisi kullandırılacak. Peşinata göre ödemesiz ve sıfır faizli dönem 13 aya kadar uzayabilecek. Finansman modeli 240 aya kadar vade olanağı tanıyor. Faiz oranları ise 12 aylık ödemede yüzde 0,47'den başlıyor ve 240 ayda yüzde 1,21'e çıkıyor. Dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, uygulamayı 'sektörün en iddialı finansman modeli' olarak niteledi ve "Konut ihtiyacı azalmıyor. İnsanların ev sahibi olması için önemli olan ödeyebilecekleri fiyat ve koşulları sunmak" dedi. Ağaoğlu, artık müşterinin bilinçlendiğini ve 'ne yaparsam satarım' döneminin sona erdiğini belirtti.


MALİYETİ AZ, VADESİ UZUN


Ağaoğlu Şirketler Grubu Genel Müdürü Hasan Rahvalı ise, bu modelde grubun kendi likiditesinin imkanlarını kullandığını ifade ederek, "Mevcut mevduatın getirisinden feragat ediliyor. Getiriden vazgeçip müşterinin kredi kullanmasını sağlayarak kendi kaynaklarımızı kullanmış oluyoruz" diye konuştu. Modeli 'maliyeti ucuzlatıp vadeyi uzatmak' şeklinde özetleyen Rahvalı, ilk ödeme oranını yüzde 12.5'e çektiklerini, toplam bedelin yüzde 25'ini peşin verenlerin taksitlerinin 10 ay sonra başladığını, yüzde 31,25'ini peşin ödeyenlerin de 13 ay sonra taksit ödemeye başlayacağının altını çizdi. Rahvalı, Türkiye'de konut kredisi stokunun Avrupa ortalaması ve ABD'nin çok altında olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Kredi stokunun GSMH'ye oranında Avrupa ortalaması yüzde 50'nin üzerinde. Türkiye'de bu oran yüzde 5 ve 2015'te yüzde 17'ye ulaşacağı öngörülüyor. 2007 sonunda konut ruhsatı sayısının 560 bin adet olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. Yılda 680 bin çift evleniyor. Sadece bu evlenen çiftlere konut yapsak bile bu yapılan konutlar yetmez."


"Bu yıl inşaat sektörü % 15'in üzerinde büyür"


TOPLANTIDA 2007 yılının değerlendirmesini de yapan Ali Ağaoğlu, konut sektöründeki hızlı büyümenin 2007'de hız kesmesine rağmen GSMH'nin büyüme oranının üç katı büyüdüğünü, 2008'de bu büyümenin yüzde15-20'ler düzeyinde olmasını beklediğini belirtti. Ağaoğlu, şunları söyledi: "Elimizde 20'nin üzerinde arazi stoku var. Sürekli yeni şantiyeler açıyoruz. Avrupa yakasında 2008'de iki yeni şantiye daha açacağız. Doğu Ataşehir'de de bir proje olacak. Bodrum'da ise daha çok yabancılara satış yapacağız. Yabancıya konut satışından Türkiye 1 trilyon dolar kaynak elde edebilir." 


Projede en ucuz daire 205 bin YTL...3 bin 636 konutluk My World'un son etabı olan Starland'de 354 daire var. Ağustosta teslim edilecek projede dairelerin büyüklükleri 67 ila 323 mmetrekare; fiyatları ise 205 bin ila 868 bin YTL arasında değişiyor.