04 / 02 / 2023

Kendini 5 yılda amorti ediyor

Kendini 5 yılda amorti ediyor

Çakırlar Şirketler Grubu, Bodrum'da gerçekleştirdiği 'Gardens Of Babylon' isimli rezidans projesiyle yap-sat-işlet modeli uygulayacak.Projede bulanan 102 rezidans dairenin fiyatı 177 bin Euro'dan başlayıp 387 bin Euro'ya kadar çıkıyor. Daireler, kullanılmadığı dönemlerde işletilerek sahiplerine getiri de sağlıyor. Böylece projeden alınan daireler kendini 5-7 yıl içinde amorti edebiliyor. Çakırlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır, rezidanstaki dairelerin 12 ay boyunca bir otel gibi işletileceğini anlatarak, Gardens of Babylon projesinin daha kaliteli müşteriye nasıl hizmet verebiliriz düşüncesiyle ortaya çıktığını ifade etti.

Türkiye'de birlik

Butik otel ve rezidansın bir arada olduğu bu projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu dile getiren Recai Çakır, Turgutreis Gümüşlük bölgesinde bulunan projede rezidanstaki dairelerin 5 yıldızlı otel konforu anlayışıyla planlandığını söyledi. Çakır proje ile ilgili şu bilgileri verdi: '22 dönüm imarlı olmak üzere toplam 40 dönüm üzerinde kuruluyor. 102 rezidans dairenin yanı sıra, 22 odalı bir butik otel yer alıyor. Projede yer alan 1+1 dairelerin büyüklüğü 66- 77 metrekare, 2+1 dublekslerinki 77-112 metrekare arasında, 3+1 dairelerin büyüklükleri ise 94-102 metrekare büyüklüğünde bulunuyor. Projedeki dubleks villaların büyüklükleri ise 91-163 metrekare arasında. Bu daireler yüzde 30'u peşin kalanı 20 ay vadeli satılıyor. Tamamen özkaynakla gerçekleştirdiğimiz bu projenin yatırım maliyeti ise 20 milyon dolar.'

Kendini amorti ediyor

Bu projede farklı bir uygulamaya gittiklerini dile getiren Çakır, sözlerine şöyle devam etti: 'Dairelerin başlangıç satış fiyatı 177-387 bin Euro arasında değişiyor. Bu daireler ikinci konut olarak alınıyor. Ancak yılda en fazla iki ya da üç hafta kullanılıyor. Bunların dışında kalan süre için bir işletme modeli belirledik ve bu sürede daireleri günlüğü ortalama 300-400 Euro'dan otel mantığı ile işleteceğiz. Yapmış olduğumuz bütçeye göre en fazla 12-13 yılda en iyi ihtimalle 5 yılda yatırım geri dönüyor. Yıllık yüzde 14 ile yüzde 8 arasında bir kazanç elde edilebiliyor.'

12 ay işleyecek

Dairelerin yaz aylarında yüzde 85-90'a varan dolulukla pazarlanabileceğini söyleyen Çakır, kış aylarında ise sağlık merkezi ile doluluk yakalamayı planladıklarını kaydetti. 2007 yılı Ocak ayında bütün izinlerin onaylandığını ve projeye başladıklarını belirten Çakır, 'Normalde bu inşaat 15 ayda biter. Ancak turizm bölgesinde 6 ay inşaat yasağı var. 2009 yılı Mayıs ayında projeyi tamamlamayı planlıyoruz' dedi. Satış politikalarının yüzde 50 Türk, yüzde 50 yabancılara yönelik olduğunu vurgulayan Çakır, 'Şu anda yüzde 35'lik kısmını sattık. Müşterilerimiz arasında Rus, İngiliz, Alman Belçikalılar bulunuyor' diye konuştu.

İstanbul'da Babil Tower yapabiliriz

Gardens of Babylon projesini bitiş sonrası elde edilen finansman ile İstanbul'da bir Babil Tower yapmayı planladıklarını dile getiren Recai Çakır, İstanbul'da arazi sahiplerinden talepler almaya başladık. Kupon bir yer bulursak düşünebiliriz. Ama önceliğimiz yurtdışı' dedi.

Bu projeyi ihraç etmeyi planlıyoruz

Projenin çok büyük ilgi gördüğünü anlatan Recai Çakır, 'Projeyi gören Rus, Dubai, İngiliz ve Fransız işadamlarından teklif almaya başladık. Şu anda Dubai ve Rus iki ayrı şirketle işbirliği yaparak, Dubai ve Montenegro'da bu projeyi yapmak için görüşmeler devam ediyor. Yani görüşmeler olumlu sonuçlanırsa projeyi ihraç etmiş olacağız' (Hürriyet)
Geri Dön