Kentsel dönüşümü deprem yapacak!

Kentsel dönüşümü deprem yapacak!

JEOFİZİK Mühendisi Gündoğdu, Marmara Denizi’nde son gerçekleşen depremlerin ’hoş olmayan’ ve ’algılanması zor işaretler verdiğini’ belirtti, Büyük Bursa depremi sonrası beklenen yeni hareketlenme ihtimalinin de giderek arttığını söyledi.
Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu ile Doğa Hareketleri Araştırma Derneği Başkanı ve Nilüfer Belediyesi Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları Proje Sorumlusu Fuat Agalday, Bursa’nın merkez Nilüfer Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Bozbey ile bir araya geldi. Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde gerçekleşen buluşmada proje çalışmaları ve yapılması gerekenler masaya yatırıldı. 


Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Marmara Denizi’nde son gerçekleşen depremleri değerlendi. Yeni hareketlenme ihtimalinin giderek arttığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu, şöyle devam etti:


"Bölgede son yaşanan hareketlerde sıkıntılı durum var. Önce iki kez kuzeyde 3.7 şiddetinde yaptı. Bu depremler faya değişik açı yaparak sıkışmayı ifade eden tarzda oluştu. Arkasından Adalar açığında 4.2 şiddetinde düşey tarzda bir deprem oldu ve açılmayı bize gösterdi. Bu depremler Adalar bölgesinde açılmayı, kuzeyde sıkışmayı ifade ediyor. Gölcük Depremi’nden bu yana ilk defa görülen bu durum hiç hoş değil. ’Hemen deprem olacak’ demiyoruz ama değişik, algılanması zor işaretler görüyoruz. Deprem olmadan gerekenleri söylüyoruz. Deprem olduktan sonra bunları konuşmanın faydası yok. Yöneticilerin bilimsel çalışmalara kulak vermesi ve gerekeni yapması gerekir."


’BURSA’DA DA RİSK ARTIYOR’

Tarihsel bilgiler ve elde edilen gözlemlemelerin, 1855 sonrası Bursa’da tekrar bir hareketlenme ihtimalini arttırdığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu, "Nilüfer Belediyesi ile yapılan çalışmalar sonucu bugün Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları sayısında 22’ye ulaştık. Parametre ve değişkenleri ölçüyoruz. Şu ana kadar büyük deprem izlerine rastlamadık. Bu proje geliştirmeye açık ve sürdürülebilirliğe açık. Bu projeyi Marmara ve Bursa’da geliştirmek istiyoruz. Bursa’yı kontrol edebilmek için Büyükşehir ve diğer merkez ilçe belediyelerinin de desteği olsaydı bugün 1855 Bursa Depremi’nin olduğu alüvyonun altını kontrol etmiş olacaktık" diye konuştu. 


Asıl hedefin depremi önceden belirlemek olması gerektiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu, "Diğer amacımız fayın tam yönünü ve hareketlerini izleyebilmektir. Bugün ülkemizde bunu tespit edebilecek akademisyen ve araç gereç mevcut. Fayın yerini bilirsek ne kadar risk oluşturduğunu söyleyebileceğiz. Bursa giderek gelişiyor, büyüyor ve risk giderek artıyor. Doğalgaz geldi yangın riski var. Büyük deprem Bursa’da 1855 yılında olmuş. Gözlemlerimiz ve tarihsel bilgiler bunun 150 yılda bir tekrarlanma ihtimalinin fazla olduğunu gösteriyor. Fayın nerde ve ne kadar boyu olduğunu bilmek gerekir" dedi. 


Bursa’daki diğer belediyelerin de elini taşın altına koyması gerktiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu, "Buradaki tehlikeyi en aza indirecek planlamaları tüm kurumlar ortak akılla yapmalı. Kentsel dönüşüm Büyükşehir Belediyesi olmadan yapılamaz ama onlarda kendi kafasına göre kentsel dönüşüm yapmamalı. Nilüfer Belediyesi yıllardır bize destek oluyor. Bu araştırmalar sanıldığı kadar büyük paralar tutmuyor. Japonlara ve yabancı araştırmalara verilen paralarla bizim teknik adamlarımız çok iyi çalışmalar yapar" diye konuştu.


Kentsel dönüşümün Türkiye’de istenildiği gibi yapılmadığına dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu, "Kent kültürünü geliştirmek, yaşam kalitesini arttırmak, güvenliği sağlamak kentsel dönüşümün amacıdır. Şu anda Türkiye’de kentsel dönüşüme örnek verilecek bir yer yok. Kentsel dönüşümü halkla birlikte yapacaksın. Binaları değil insanı yenilemek gerekir. Kentsel dönüşümü yaparken depremi göz ardı edemezsiniz. Afet öncesi ve sonrasını düşünmelisiniz. Her zaman söylerim kentsel dönüşümü deprem yapacak" dedi.


Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu, mevsim değişikliği ve aşırı sıcakların depremi tetikleme rolü olmadığını da belirterek, kurulacak sistemlerle hava ve yeraltındaki farklı parametre değişikliklerini izlemek gerektiğini vurguladı.


Hürriyet 


Bu haber Kent Gazetesi'nde şöyle yer aldı:
Marmara Denizi’nde meydana gelen son depremlerin değişik, algılanması zor işaretler ortaya çıkarttığını belirten Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Bursa’daki fay hattında da hareketlenme ihtimallerinin arttığını söyledi.


Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu ile DOHAD Başkanı ve Nilüfer Belediyesi Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları Proje Sorumlusu Fuat Agalday, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile bir araya geldi. Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde gerçekleşen buluşmada proje çalışmaları ve yapılması gerekenler masaya yatırıldı. Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Marmara Denizi’nde son gerçekleşen depremlerin hoş olmayan ve algılanması zor işaretler verdiğini belirtirken, 1855 Bursa depremi sonrası beklenen yeni hareketlenme ihtimalinin de giderek arttığını söyledi. Marmara Denizi’nde yaşanan son depremlerde izlenen işaretlerin kendilerini şaşırttığını kaydeden Gündoğdu, “Bölgede son yaşanan hareketlerde sıkıntılı durum var. Önce iki kez kuzeyde 3.7 şiddetinde yaptı. Bu depremler faya değişik açı yaparak sıkışmayı ifade eden tarzda oluştu. Arkasından Adalar açığında 4.2 şiddetinde düşey tarzda bir deprem oldu ve açılmayı bize gösterdi. Bu depremler Adalar bölgesinde açılmayı, kuzeyde sıkışmayı ifade ediyor. Gölcük Depremi’nden bu yana ilk defa görülen bu durum hiç hoş değil. Hemen deprem olacak demiyoruz ama değişik, algılanması zor işaretler görüyoruz. Deprem olmadan gerekenleri söylüyoruz. Deprem olduktan sonra bunları konuşmanın faydası yok. Yöneticilerin bilimsel çalışmalara kulak vermesi ve gerekeni yapması gerekir” dedi.


“BURSA’DA DA RİSK ARTIYOR”

Tarihsel bilgiler ve elde edilen gözlemlemelerin 1855 sonrası Bursa’da tekrar bir hareketlenme ihtimalini arttırdığını ifade eden Gündoğdu, “Nilüfer Belediyesi ile yapılan çalışmalar sonucu bugün Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları sayısında 22’ye ulaştık. Parametre ve değişkenleri ölçüyoruz. Şu ana kadar büyük deprem izlerine rastlamadık. Bu proje geliştirmeye açık ve sürdürülebilirliğe açık. Bu projeyi Marmara ve Bursa’da geliştirmek istiyoruz. Bursa’yı kontrol edebilmek için Büyükşehir ve diğer merkez ilçe belediyelerinin de desteği olsaydı bugün 1855 Bursa Depremi’nin olduğu alüvyonun altını kontrol etmiş olacaktık” diye konuştu.


Asıl hedefin depremi önceden belirlemek olması gerektiğini ifade eden Gündoğdu, “Diğer amacımız fayın tam yönünü ve hareketlerini izleyebilmektir. Bugün ülkemizde bunu tespit edebilecek akademisyen ve araç gereç mevcut. Fayın yerini bilirsek ne kadar risk oluşturduğunu söyleyebileceğiz. Bursa giderek gelişiyor, büyüyor ve risk giderek artıyor. Doğalgaz geldi yangın riski var. Büyük deprem Bursa’da 1855 yılında olmuş. Gözlemlerimiz ve tarihsel bilgiler bunun 150 yılda bir tekrarlanma ihtimalinin fazla olduğunu gösteriyor. Fayın nerde ve ne kadar boyu olduğunu bilmek gerekir” dedi.


Bursa’daki diğer belediyelerin de elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, “Buradaki tehlikeyi en aza indirecek planlamaları tüm kurumlar ortak akılla yapmalı. Kentsel dönüşüm Büyükşehir Belediyesi olmadan yapılamaz ama onlarda kendi kafasına göre kentsel dönüşüm yapmamalı. Nilüfer Belediyesi yıllardır bize destek oluyor. Bu araştırmalar sanıldığı kadar büyük paralar tutmuyor. Japonlara ve yabancı araştırmalara verilen paralarla bizim teknik adamlarımız çok iyi çalışmalar yapar” şeklinde konuştu.


“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ DEPREM YAPACAK”

Kentsel dönüşümün Türkiye’de istenildiği gibi yapılmadığına dikkati çeken Gündoğdu, “Kent kültürünü geliştirmek, yaşam kalitesini arttırmak, güvenliği sağlamak kentsel dönüşümün amacıdır. Şu anda Türkiye’de kentsel dönüşüme örnek verilecek bir yer yok. Bu noktada Nilüfer Belediyesi’nin “kentsel yenileme” yaklaşımına dikkat çekmek gerekir. Kentsel dönüşümü halkla birlikte yapacaksın. Binaları değil insanı yenilemek gerekir. Kentsel dönüşümü yaparken depremi göz ardı edemezsiniz. Afet öncesi ve sonrasını düşünmelisiniz. Her zaman söylerim kentsel dönüşümü deprem yapacak” diye kaydetti.


Gündoğdu, mevsim değişikliği ve aşırı sıcakların depremi tetikleme rolü olmadığını belirterek, kurulacak sistemlerle hava ve yeraltındaki farklı parametre değişikliklerini izlemek gerektiğini vurguladı.


Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de toplantıda deprem gerçeğinin halka iyi anlatılarak bilinçlendirme çalışmaları yapılması gerektiğini vurguladı. Yıllardır deprem konusunda Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attıklarını kaydeden Bozbey, tüm kent yöneticileri ve dinamiklerinin de bu konuya gereken duyarlılığı göstermesi gerektiğini belirtti.Kent Gazetesi
Bu haber Akşam Gazetesi'nde şöyle yer aldı:


Jeofizik Mühendisi Gündoğdu, Marmara Denizi'nde meydana gelen son depremlere dikkat çekti. Gündoğdu ayrıca 1855 yılındaki Bursa depremi sonrası beklenen yeni hareketlenme ihtimalinin arttığını belirtti


Marmara Denizi’nde meydana gelen son depremlerin değişik, algılanması zor işaretler ortaya çıkarttığını belirten Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Bursa’daki fay hattında da hareketlenme ihtimallerinin arttığını söyledi.


Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu ile DOHAD Başkanı ve Nilüfer Belediyesi Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları Proje Sorumlusu Fuat Agalday, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile bir araya geldi. Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde gerçekleşen buluşmada proje çalışmaları ve yapılması gerekenler masaya yatırıldı. Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Marmara Denizi’nde son gerçekleşen depremlerin hoş olmayan ve algılanması zor işaretler verdiğini belirtirken, 1855 Bursa depremi sonrası beklenen yeni hareketlenme ihtimalinin de giderek arttığını söyledi. Marmara Denizi’nde yaşanan son depremlerde izlenen işaretlerin kendilerini şaşırttığını kaydeden Gündoğdu, “Bölgede son yaşanan hareketlerde sıkıntılı durum var. Önce iki kez kuzeyde 3.7 şiddetinde yaptı. Bu depremler faya değişik açı yaparak sıkışmayı ifade eden tarzda oluştu. Arkasından Adalar açığında 4.2 şiddetinde düşey tarzda bir deprem oldu ve açılmayı bize gösterdi. Bu depremler Adalar bölgesinde açılmayı, kuzeyde sıkışmayı ifade ediyor. Gölcük Depremi’nden bu yana ilk defa görülen bu durum hiç hoş değil. Hemen deprem olacak demiyoruz ama değişik, algılanması zor işaretler görüyoruz. Deprem olmadan gerekenleri söylüyoruz. Deprem olduktan sonra bunları konuşmanın faydası yok. Yöneticilerin bilimsel çalışmalara kulak vermesi ve gerekeni yapması gerekir” dedi.


“BURSA’DA DA RİSK ARTIYOR”


Tarihsel bilgiler ve elde edilen gözlemlemelerin 1855 sonrası Bursa’da tekrar bir hareketlenme ihtimalini arttırdığını ifade eden Gündoğdu, “Nilüfer Belediyesi ile yapılan çalışmalar sonucu bugün Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları sayısında 22’ye ulaştık. Parametre ve değişkenleri ölçüyoruz. Şu ana kadar büyük deprem izlerine rastlamadık. Bu proje geliştirmeye açık ve sürdürülebilirliğe açık. Bu projeyi Marmara ve Bursa’da geliştirmek istiyoruz. Bursa’yı kontrol edebilmek için Büyükşehir ve diğer merkez ilçe belediyelerinin de desteği olsaydı bugün 1855 Bursa Depremi’nin olduğu alüvyonun altını kontrol etmiş olacaktık” diye konuştu.


Asıl hedefin depremi önceden belirlemek olması gerektiğini ifade eden Gündoğdu, “Diğer amacımız fayın tam yönünü ve hareketlerini izleyebilmektir. Bugün ülkemizde bunu tespit edebilecek akademisyen ve araç gereç mevcut. Fayın yerini bilirsek ne kadar risk oluşturduğunu söyleyebileceğiz. Bursa giderek gelişiyor, büyüyor ve risk giderek artıyor. Doğalgaz geldi yangın riski var. Büyük deprem Bursa’da 1855 yılında olmuş. Gözlemlerimiz ve tarihsel bilgiler bunun 150 yılda bir tekrarlanma ihtimalinin fazla olduğunu gösteriyor. Fayın nerde ve ne kadar boyu olduğunu bilmek gerekir” dedi.


Bursa’daki diğer belediyelerin de elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, “Buradaki tehlikeyi en aza indirecek planlamaları tüm kurumlar ortak akılla yapmalı. Kentsel dönüşüm Büyükşehir Belediyesi olmadan yapılamaz ama onlarda kendi kafasına göre kentsel dönüşüm yapmamalı. Nilüfer Belediyesi yıllardır bize destek oluyor. Bu araştırmalar sanıldığı kadar büyük paralar tutmuyor. Japonlara ve yabancı araştırmalara verilen paralarla bizim teknik adamlarımız çok iyi çalışmalar yapar” şeklinde konuştu.


“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ DEPREM YAPACAK”


Kentsel dönüşümün Türkiye’de istenildiği gibi yapılmadığına dikkati çeken Gündoğdu, “Kent kültürünü geliştirmek, yaşam kalitesini arttırmak, güvenliği sağlamak kentsel dönüşümün amacıdır. Şu anda Türkiye’de kentsel dönüşüme örnek verilecek bir yer yok. Bu noktada Nilüfer Belediyesi’nin “kentsel yenileme” yaklaşımına dikkat çekmek gerekir. Kentsel dönüşümü halkla birlikte yapacaksın. Binaları değil insanı yenilemek gerekir. Kentsel dönüşümü yaparken depremi göz ardı edemezsiniz. Afet öncesi ve sonrasını düşünmelisiniz. Her zaman söylerim kentsel dönüşümü deprem yapacak” diye kaydetti.


Gündoğdu, mevsim değişikliği ve aşırı sıcakların depremi tetikleme rolü olmadığını belirterek, kurulacak sistemlerle hava ve yeraltındaki farklı parametre değişikliklerini izlemek gerektiğini vurguladı.


Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de toplantıda deprem gerçeğinin halka iyi anlatılarak bilinçlendirme çalışmaları yapılması gerektiğini vurguladı. Yıllardır deprem konusunda Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attıklarını kaydeden Bozbey, tüm kent yöneticileri ve dinamiklerinin de bu konuya gereken duyarlılığı göstermesi gerektiğini belirtti.Akşam


Haber A Gazete'de şu şekilde yer aldı


Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile bir araya geldi. Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. 

Dr. Oğuz Giindoğdu, Marmara Denizinde son gerçekleşen depremlerin hoş olmayan ve algılanması zor işaretler verdiğini belirtirken, 1855 Bursa depremi sonrası beklenen yeni hareketlenme ihtimalinin de giderek arttığını söyledi. 

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYSUN

Bursa'daki tüm belediyelerin elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, "Buradaki tehlikeyi en aza indirecek planlamaları tüm kurumlar ortak akılla yapmalı. Kentsel dönüşüm Büyükşehir Belediyesi olmadan yapılamaz ama onlar da kendi kafasına göre kentsel dönüşüm yapmamalı" şeklinde konuştu. 

HALKLA BİRLİKTE YAPACAKSIN

Kentsel dönüşümün Türkiye'de istenildiği gibi yapılmadığına dikkati çeken Gündoğdu, "Kent kültürünü geliştirmek, yaşam kalitesini arttırmak, güvenliği sağlamak kentsel dönüşümün amacıdır. Şu anda Türkiye'de kentsel dönüşüme örnek verilecek bir yer yok. Bu noktada Nilüfer Belediyesinin "kentsel yenileme" yaklaşımına dikkat çekmek gerekir. Kentsel dönüşümü halkla birlikte yapacaksın. Binaları değil insanı yenilemek gerekir. Kentsel dönüşümü yaparken depremi göz ardı edemezsiniz. Afet öncesi ve sonrasını düşünmelisiniz. 

Her zaman söylerim kentsel dönüşümü deprem yapacak" diye kaydetti. 


A GazeteHaber Meydan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Jeofizik mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğur Gündoğdu, son zamanlarda yaşanan küçük sarsıntıların Marmara bölgesinde beklenen büyük depremin işaretleri olabileceğini söyledi. 


Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Marmara Denizi'nde son gerçeklesen depremlerin 'hoş olmayan' ve 'algılanması zor işaretler verdiğini' belirtti, 1855 yılındaki büyük Bursa depremi sonrası beklenen yeni hareketlenme ihtimalinin de giderek arttığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Gündogdu, "Bölgede son yaşanan hareketlerde sıkıntılı durum var. Bu depremler Adalar bölgesinde açılmayı, kuzeyde sıkışmayı ifade ediyor. Gölcük Depremi'nden bu yana ilk defa görülen bu durum hiç hoş değil" diye konuştu. 


Meydan