29 / 06 / 2022

Kepez'de mülkiyet sorunu sona eriyor!

Kepez'de mülkiyet sorunu sona eriyor!

Antalya Kepez Belediyesi, ilçe genelinde yaşanan mülkiyet sorununu çözüme kavuşturmak için çalışmalarına devam ediyor. Antalya Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Duraliler, Avni Tolunay, Ünsal, Santral ve Fatih mahallelerinde yaşanan mülkiyet sorunları hakkında bilgi  verdi. Milliyet'te yer alan habere göre; konuya yönelik açıklama yapan Tütüncü, “Kepez'de köklü bir mülkiyet sorunu daha tarih oluyor" dedi.

Daha önce 2/B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş Hazine ile vakıf arazilerinde 40 yıla yakın yaşanan mülkiyet sorunlarını çözerek, 50 binden fazla vatandaşın tapu özlemini gideren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ilçenin son köklü mülkiyet sorunlarına da çözüm buluyor. Duraliler, Ünsal, Santral ve Fatih ile Avni Tolunay mahallelerinin, Hazine ile olan mülkiyet sorunları tarih oluyor. 

ORMAN SINIRINDA KALAN TAŞINMAZLAR 

Duraliler, Ünsal, Santral ve Fatih mahallerinin bir kısmında orman sınırı içerisinde kalan taşınmazlarda mülkiyet sorunu bulunuyordu. 

Sorunu yaşayan vatandaşlar, tapulu taşınmazlarının 2/B kapsamında tapu kayıt malikleri olarak kendilerine bedelsiz iade edilmesini, tapulu olmayan alanların ise kullanıcı tespitleri yapılarak bedeli karşılığında kendilerine satılmasını talep ediyordu. 

Avni Tolunay Mahallesi'nde ise vatandaşların uzun yıllardır kullandıkları Hazine parsellerindeki Milli Emlak ile Tapu ve Kadastro arasında önceki yıllarda yaşanan anlaşmazlıktan kaynaklı mülkiyet sorunu çözüm bekliyor. Mahalle sakinleri, uzun yıllar kullandıkları ve üzerinde evleri, seraları bulunan Hazine parsellerinin, 2/B kapsamına alınması, kullanıcı olarak adlarına tespitlerinin yapılmasını ve kendilerine satılmasını talep ediyor. 

Kepez de mülkiyet sorunu sona eriyor!

ÇÖZÜM SÜRECİNDE SONA GELİNDİ 

Başkan Hakan Tütüncü, 4 mahallenin Hazine ile olan mülkiyet sorunlarının çözümü için geçen yıllarda çalışma başlatmıştı. Mülkiyet sorunlarının çözülmesi amacıyla yürütülen faaliyetlerle gelinen son durumla ilgili mahalle muhtarlarını bilgilendirmek amacıyla Antalya Orman Bölge Müdürlüğü binasında toplantı düzenlendi. Çözüm sürecinin konuşulduğu toplantıya AK Parti Antalya Milletvekilleri Tuba Vural Çokal, Mustafa Köse, İbrahim Aydın, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş'ın yanı sıra AK Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, Antalya Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Funda Aydın Seymen, Kadastro İl Müdürü Mahmut Gültekin, ilgili bürokratlar, Duraliler, Avni Tolunay, Ünsal, Santral ve Fatih mahalle muhtarları katılım sağladı. 

TÜTÜNCÜ MÜJDEYİ VERDİ 

Başkan Hakan Tütüncü, toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Duraliler, Avni Tolunay, Ünsal, Santral ve Fatih mahallelerimizin orman sınırı, 2/B, kadastro ve Hazine mülkiyetinden kaynaklı sorunlarının çözümüne ilişkin milletvekillerimizle, il ve ilçe başkanımızla takip ettiğimiz çalışmalarda sona geldik. Kepez'de köklü bir mülkiyet sorunu daha tarih oluyor. Muhtarlarımızı süreçle ilgili bilgilendirdik. Hemşehrilerimizin yıllardır özlemle bekledikleri bu çözümü sunmak hem sosyal devlet olmanın gereği hem de vatandaş ile devlet arasındaki nizayı (anlaşmazlık) ortadan kaldırma adına çok değerlidir" şeklinde konuştu.

Kepez Belediyesi esnaftan 3 ay daha kira almayacak!