KEY mağdurlarının yapması gerekenler...

KEY mağdurlarının yapması gerekenler...

KEY ödemelerinin umduğundan düşük olduğunu düşünenler itiraz etmek istiyorlarsa paralarını almamalı...


KEY ödemeleri büyük bir eziyet haline dönüşürken, umduğundan daha düşük bir ödeme ile karşılaşan vatandaşların itiraz etmek istiyorlarsa paralarını almamaları önerildi. KEY parasını alıp da itiraz edenlerin başvurusu kesinlikle kabul edilmeyecek

KEY ödemeleri için Pazartesi sabahından itibaren banka kuyruklarında bekleyen vatandaşlar, beklentilerinin çok altında tutarlarla karşılaşınca büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. 1987-96 yılları arasında tüm kesintilerinin yapıldığını düşünen ve daha yüksek tutarlar almayı bekleyen vatandaşlar kimi zaman 5-7 YTL gibi tutarlarla karşılaşınca banka görevlilerine itiraz ettiler. Bu nedenle ödemelerin yapıldığı Ziraat Bankası'nın bazı şubelerinde ciddi tartışmaların yaşandığı öğrenilirken, vatandaşlar "Şimdi ne yapacağız?" sorusuna yanıt bulamadı.

Banka yönetiminden alınan bilgilere göre bu durumdaki vatandaşların izlemesi gereken yol şöyle:

* Ödemelerle ilgili 3 aylık itiraz süresi 27 Temmuz 2008 Pazar akşamından itibaren başladı.

* Buna göre vatandaşların 27 Ekim 2008 Pazartesi gününe kadar itiraz etme hakları bulunuyor. Bu tarihten sonra yapılan itirazlar geçerli olmayacak.

* Ödemeler 8 Ağustos'ta son bulacak ancak, bu itiraz etmek için bir engel oluşturmuyor.

* Koşulları sağladığından ve KEY parası alacağından emin olan vatandaşın, hak sahibi listesinde kendi adını göremediğinde ilk yapması gereken, kurumuna (1987-96 tarihlerinde çalıştığı ve kendisi için KEY parası yatırmak zorunda olan kurum) gidip, muhasebe departmanına başvurmak.

* Hak sahibi listesinde adı bulunan ancak alacağı tutar, beklediğinin çok altında çıkan vatandaş da aynı şekilde kendi kurumuna giderek, itiraz edecek.

*Ancak bu durumdaki vatandaşların ödenmek istenen düşük tutarı almaması gerekiyor. KEY parası Ziraat Bankası'ndan çekildiği anda söz konusu miktar kabul edilmiş sayılacak. Dolayısıyla miktara itiraz işleme konmayacak. Ekstra ödeme yapılmayacak.

* Prosedüre göre, bu kuruluşların vatandaşın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurması gerekeceğinden vatandaşların, itirazlarını kurumlarına ek olarak bağlı oldukları sosyal güvenlik kuruluşuna da yapmaları öneriliyor.

* Bu kapsamda SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı birleştiği için artık başvurulacak yer Sosyal Güvenlik Kurumu olacak.

Ancak burada kritik olan şu: Vatandaş itirazını belgelendirmek zorunda. Yani vatandaş kendisi adına KEY parasının yatırıldığına ilişkin bir belge gösterebilirse ya da kurumundan buna ilişkin bir belge alabilirse sorunu çabuk çözülecek. Aksi halde itirazların işe yarayacağı düşünülmüyor.

Ziraat: Tepkilerin bize gelmesi çok anlamsız

Pazartesİ gününden bu yana binlerce kişiye 200 milyon YTL para ödeyen Ziraat Bankası yöneticileri, sorunlar karşısında vatandaşın banka şubelerine değil, kurumlarına itiraz etmeleri gerektiğini vurguladı. Banka yöneticileri, açılmayan internet sitesiyle ve ödeme miktarı ile ilgili olarak vatandaşların kendilerine sert tepki gösterdiğini anlatırken, "Internet sitesinin bizimle ilgisi yok. Ama bize tepki geliyor" dedi. Sitenin çalışmamasının en büyük mağdurunun kendileri olduğunu belirten yöneticiler, internetten listelere giremeyen vatandaşların, ne kadar alacağını öğrenmek istediği için şubelere gittiğini, bunun da mesaiyi güçleştirdiğini söyledi.

 

İlgili Haber

İşçi emeklisinin 21 YTL'lik KEY'i 60 katına çıktı!

KEY mağdurlarının yapması gerekenler...

KEY ödemelerinizi öğrenmek için tıklayın...

Sendikalar KEY'deki hak kayıpları için dava açmaya hazırlanıyor

Listede ismi olmayanlar işyerlerine başvuracak