KEY ödemeleri başladı

KEY ödemeleri başladıKonut Edindirme Yardımı (KEY) hak sahipleri listesi dünkü Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandıÖdemelere bugün başlanıyor. KEY ödemeleri Ziraat Bankası kanalıyla 22 Mart-2 Nisan 2010 tarihleri arasında yapılacak. Ödemelerde T.C. kimlik numarasının ibrazı zorunlu olacak.
Hak sahiplerinin alacakları KEY tutarları Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin www.emlakgyo.com.tr adlı sitesinde sorgulanabilecek. KEY hak sahiplerinden Ziraat Bankası'nda hesabı bulunanlar, ilk günden itibaren tabloda belirtilen günleri beklemeden ATM'lerden paralarını alabilecekler. İlan tarihinden itibaren 5 yıl içinde talep edilmeyen alacaklar Hazineye irad kaydedilecek.
Milliyet

Konu ile ilgili basında yer alan diğer haberler

KEY'de hak sahiplerine ödemeler bugün başlıyor
KONUT Edindirme Yardımı (KEY) hak sahipleri listesi dünkü Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Ödemelere bugünden itibaren başlanacak. Ziraat Bankası kanalıyla 2 Nisan 2010'a kadar yapılacak ödemelerde T.C. kimlik numarasının ibrazı zorunlu olacak. Hak sahiplerinin alacakları KEY tutarları Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin internet sitesinde sorgulanabilecek. KEY hak sahiplerinden Ziraat Bankası'nda hesabı bulunanlar, ilk günden itibaren tabloda belirtilen günleri beklemeden banka ATM'lerinden paralarını alabilecek.İlan tarihinden itibaren 5 yıl içinde talep edilmeyen alacaklar Hazine'ye irad kaydedilecek.
Sabah

KEY'de 1.7 milyon kişi 565 milyon lira alacak
Konut Edindirme Yardımı (KEY) hak sahiplerine Ziraat Bankası kanalıyla yapılacak ikinci dönem ödemeleri bugün başladı. Kurumlar tarafından T.C. Kimlik No ve Yabancı Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası bildirilmeyen hak sahiplerine ödeme yapılmayacak

KEY ödemeleri, 8 Aralık 2009 tarihli 5939 sayılı Kanun ve ilgili Yönetmelik gereğince Ziraat Bankası kanalıyla bugün başlayıp 2 Nisan 2010'a kadar ödenecek. Bu çerçevede Emlak Bankası A.Ş. tarafından bildirilen listeler, hak sahipliğinin tespitine esas olmak üzere dünkü Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında 16 cilt olarak ilan edildi. Hak sahiplerinin alacakları KEY tutarları Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın www.keyodemeleri.com adresindeki siteden sorgulanabilecek.

TC KİMLİK NO'SU ARANIYOR
KEY ödemeleri Türk vatandaşlarına T.C. Kimlik Numarası'yla yabancı uyruklu hak sahiplerine ise Yabancı Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ile  yapılacak. Kurumlar tarafından T.C. Kimlik No ve Yabancı Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası bildirilmeyen hak sahiplerine ödeme yapılmayacak. T.C. Kimlik No ve yabancı Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ile yapılan sorgulama sonucunda listede isimleri yer almayan, Kimlik No ve yabancı Kimlik Numarası ya da Vergi Kimlik Numarası'nın bulunmaması ya da KEY hak sahibi olduğunu ve ödeme miktarının doğru olmadığını ileri süren kişilerin, öncelikle adlarına ödeme yapan kurumlara, bu kurumlardan sonuç alınamaması durumunda ise Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeleri gerekecek. 

BankKart'ı olan ATM'den çekecek
KEY hak sahiplerinden Ziraat Bankası'nda hesabı ve bu hesabına ilişkin Bankkartı bulunanlar, ilk günden itibaren tabloda belirtilen günleri beklemeden  Ziraat Bankası ATM'lerinden paralarını alabilecekler. Hak sahibinin ölmüş olması halinde, veraset ilamına istinaden yapılacak ödemelerde yasal mirasçıların tümünün aslen ya da vekaleten birlikte müracaat etmeleri veya miras ortaklığına temsilci atanması gerekecek. İştirak halinde mülkiyetin müşterek mülkiyete dönüştürüldüğüne dair mahkeme kararının ibraz edilmesi halinde ise hisse oranında ödeme yapılacak. İlan tarihinden itibaren 5 yıl içinde talep edilmeyen ve alınmayan alacaklar Hazineye devredilecek

30 kuruş alan da var, 1.530 TL de
- HAK SAHİBİ TC Kimlik No'daki son iki rakama göre üstteki listeye bakıp bankaya başvuracak.
- İLK ödeme döneminde parasını almayanlarla birlikte 2 milyon kişinin bu sürede parasını alması bekleniyor. Büyük çoğunluğun alacağı para 10 TL'nin bile altındaki tutarlar olduğu için ilgi az.
- LİSTEDE isimleri yer almayan, TC kimlik nosu bulunmayan ya da ödeme miktarının doğru olmadığını ileri süren kişiler önce çalıştığı kurumlarına ardından da SGK'ye müracaat edecek.
- 1987-1995 arası 108 aylık süreçte her hak sahibi adına yatan yardım farklı. Adına 108 ayın tamamında yardım yapılan hak sahibi 1.530 TL alacak.
- LİSTEDE 1.7 milyon civarında hak sahibi var. Ödenecek toplam rakam ise 565 milyon TL.
Akşam

KEY listesinde ismi çıkmayana müjde 
İkinci KEY listesi Resmi Gazete'de yayınlandı. 1.7 milyon kişiye ödemeler bugün başlıyor. Listede ismi olmayan için yeni bir umut daha bulunuyor

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği ikinci KEY ödemelerinde esas alınacak ‘KEY Listesi' dün Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. İkinci KEY ödemeleri ise Ziraat Bankası aracılığı ile bugünden itibaren başlayacak. Ödemeler 2 Nisan tarihine kadar sürecek. Vatandaşlar, 2 Nisan tarihinden sonra da KEY tutarlarını bankalardan çekebilecek. Ziraat Bankası'nda hesabı bulunan hak sahiplerinin KEY tutarları hesaplarına yatırılacak. Hesap sahipleri, ATM'lerden de KEY tutarlarını çekebilecek. Ziraat Bankası'nda hesabı bulunmayan hak sahipleri ise, şubelerden paralarını alabilecekler.

KEY LİSTESİ DÜŞÜK ÇIKTI
İkinci KEY ödemelerine ilişkin listenin yayınlanması ile birlikte, ödemelerden kaç kişinin yararlanacağı da netleşti. Buna göre, ikinci KEY ödemelerinden toplam 1 milyon 707 bin 869 kişi yararlanacak. Bu kişilere toplam 566 milyon liralık ödeme yapılacak. KEY listelerinin yayınlanması ile birlikte, binlerce kişi dün alacağı tutarı öğrenmek için Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın internet sitesine akın etti. Ancak birçok kişi ismini listede göremedi. Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, ikinci KEY ödeme listesinin niye beklen sayının altında kaldığını Star'a anlattı.

1 MİLYON KİŞİNİN BİLGİSİ HATALI ÇIKTI
Sayın, kamu kurumlarından gelen KEY hak sahiplerine ilişkin bilgilerin büyük kısmının hatalı çıktığını belirterek, bu kapsamda yaklaşık 1 milyon hak sahibinin bilgilerinin düzeltilmesi için kamu kurumlarına geri gönderildiğini bildirdi. Sayın “Bu nedenle, birçok kişinin ismi listede yer almadı” dedi. Sayın, ikinci KEY ödemesine ilişkin listede ismi yer almayan vatandaşlara önümüzdeki günlerde yeniden ödeme yapılacağını ifade ederek, diğer KEY ödemelerinin üçer aylık dönemler halinde 2011 yılının Mart ayına kadar devam edeceğini vurguladı.

Üç ay sonra yeni liste çıkabilir
Zeki Sayın şunları söyledi: “KEY listesinde ismi olmayan kişilerin mutlaka hatalı işlemi vardır. Bu kişilerin isimleri düzeltilmesi için kamu kurumlarına gönderildi. Kurumlar bilgileri düzelterek, isimleri yeniden bize bildirecekler. Biz de bu bilgileri üçer aylık dönemler halinde ilan edeceğiz. Örneğin, 1 milyon kişinin bilgileri bize gelirse, üç ay sonra tamamının listesini yeniden ilan edeceğiz.”

KİME NE ZAMAN ÖDEME YAPILACAK?
T.C kimlik no.      Tarih

son 2 rakam

00-02-04-06-08    22.03.2010

10-12-14-16-18    23.03.2010

20-22-24-26-28    24.03.2010

30-32-34-36-38    25.03.2010

40-42-44-46-48    26.03.2010

T.C kimlik no.      Tarih

son 2 rakam

50-52-54-56-58    29.03.2010

60-62-64-66-68    30.03.2010

70-72-74-76-78    31.03.2010

80-82-84-86-88    01.04.2010

90-92-94-96-98    02.04.2010
Hüseyin Özay / Star