KEY ödemelerinde takvim temmuza sarktı

KEY ödemelerinde takvim temmuza sarktı

Çalışanların maaşlarından 1987-1996 arasında kesilen Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının geri ödenmesine ilişkin süreç yılan hikâyesine döndü.


1999 yılında çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle KEY hesaplarının tasfiyesi kararlaştırılmış ve Emlak Bankası hesaplarında bulunan KEY kesintilerinin parasal miktarı değerindeki gayrimenkul Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (EGYO) devredilmişti.

Geçen mayıs sonunda çıkarılan yasayla da hak sahiplerine yapılacak ödemelerin usul ve esasları düzenlenmişti. Yasa, ilgili kuruluşların hak sahiplerinin yer aldığı listeleri altı ay içinde Emlak Tasfiye Fonu'na bildirmesini, fonun da üç ay içinde kesin listeleri EGYO'ya iletmesini içeriyordu. İlgili bakanın da bu süreyi iki ay uzatma yetkisi bulunuyordu.

KEY hesaplarının ödenmesiyle ilgili yasal takvim hızla akıp giderken başta hak sahiplerinin tespiti çalışmaları olmak üzere çeşitli pürüzler yaşandığı kamuoyuna yansıdı.

Kurumların Emlak Tasfiye Fonu'na gönderdiği listelere göre KEY'de hak sahibi sayısı 5.6 milyona ulaşırken, kesintinin yapıldığı dönemde çalışmış 1.5 milyon kişinin kimlik numaraları bulunamadı. Bu kişilerin de tespit edilmesi halinde para dağıtılacakların sayısı 7 milyonu geçecek.

Edinilen bilgiye göre, SSK kayıtlarında yer alan ancak vatandaşlık numarası olmayan bu 1.5 milyon kişinin gerçek olup olmadığı tespit edilmeye çalışılıyor.

 

'Daha önce yetişmez'

KEY ödemelerinde hak sahiplerin alacağı tutarları hesaplayacak olan Emlak Tasfiye Fonu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın da Star gazetesine yaptığı açıklamada, alacak tutarlarıyla ilgili hesaplamaların martta başlayacağını söyledi. Yasada, hesaplamalar için kendilerine üç aylık süre tanındığını ifade eden Sayın şöyle dedi:

"Hesaplamaları en kısa sürede tamamlamayı amaçlıyoruz. Ancak temmuzdan önce ödeme yapmanın mümkün olmayacağını tahmin ediyoruz. Çünkü, hesaplama ve ilan süreleri dikkate alındığında, temmuz ayından önce ödemenin yetişmesi mümkün değil."

CHP de sordu

CHP  Ankara  Milletvekili Yılmaz Ateş, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, KEY hesaplarını Meclis gündemine taşıdı.

Başbakan Erdoğan'ın 4 Nisan 2006 tarihli AKP grup toplantısında çalışanlardan zorla kesilen KEY kesintilerini ödemeyi kararlaştırdıklarını söylediğini hatırlattı.

Ateş, "Bu konuşmanın üzerinden yaklaşık iki yıl geçmiş olmasına rağmen KEY hesaplarının ödenmesi konusunda bugüne kadar somut bir gelişme olmamıştır" dedi.

(Milliyet)