KEY'de 1.8 milyon kişinin ödeme listesi hazır

KEY'de 1.8 milyon kişinin ödeme listesi hazır KEY'de 1.8 milyon kişinin ödeme listesi hazır

 Emlak Bankası, Konut Edindirme Yardımı'ndan yararlanacakların listesini hazırlayarak Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na gönderdi

Tasfiye halindeki Emlak Bankası, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinden yararlanacakların listesini hazırlayarak Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na gönderdi. Hazırlanan listelere göre, 1 milyon 707 bin 869 kişiye KEY ödemesi yapılacağı belirlenirken ödemelerin tutarı ise 560 milyon TL olacak. Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, listeleri kontrol edip Resmi Gazete'de hak sahiplerinin adlarını tek tek yayımlattıktan sonra Ziraat Bankası'ndan KEY ödemelerine başlanacak. Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra tasfiye halindeki Emlak Bankası'nın internet sitesinden de listeler takip edilebilecek. Ödemeler sadece Ziraat Bankası tarafından yapılacak. Geçmiş dönemde 2.5 milyon TL'nin üzerinde KEY ödemesi yapılırken toplamda 5 milyon TL'lik KEY ödemesinin gerçekleştirilmesi bekleniyor. KEY ödemelerinin Mart 2011'de tamamlanması planlanırken açıklanan listelerde ismi olmayanlar çalıştıkları kuruma başvuracak.

En fazla 1.550 TL ödenecek

Hak sahipleri kesinti dönemi boyunca aralıksız çalışmışsa ve daha önce herhangi bir ödeme almamışsa gecikme farkıyla birlikte en fazla 1.555 lira almaya hak kazanacak. KEY miktarları kişilerin çalışma sürelerine göre değişiyor.

1986 yılında Türkiye'de konut boşluğunu doldurmak amacıyla uygulamaya giren KEY, 1987'den 1995 yılına kadar toplamda 108 ay uygulandı. Kesintiler çalışanların 75 metrekare konut sahibi olmasında kredi olarak kullandırılacaktı. 1996'da KEY kesintileri yeni bir kanunla durduruldu. 1999'da alınan kararla Emlak Bankası'na ait gayrimenkullerin, KEY hesapları karşılığında Emlak Konut'a devredilmesine karar verildi ve tasfiye süreci başlatıldı.
Vatan

Basında yer alan diğer haberler;

KEY'de hak sahiplerine gecikme farkı müjdesi

 Gecikmeden dolayı yeni listelerde adı açıklanan hak sahiplerine yüzde 10 fark verilecek. Ayrıca her üç ayda bir de yüzde 1.25 gecikme farkı daha uygulanacak. Gecikme farkı, hak sahiplere ortalama 140 ila 150 TL arasında ilave ücret olarak yansıyacak.
 
Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerindeki gecikmeden dolayı hak sahiplerinin mağduriyeti giderilecek. Gecikmeden dolayı yeni listelerde adı açıklanan hak sahiplerine yüzde 10 fark verilecek. Ayrıca her üç ayda bir de yüzde 1.25 gecikme farkı daha uygulanacak. Böylece hak sahiplerinin gecikmeden dolayı doğan mağduriyetleri giderilmiş olacak.
Kimin, ne kadar KEY ödemesi alacağına yönelik çalışmayı tamamlayan Tasfiye Halindeki Emlak Bankası, Şubat ayının sonunda listeleri Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (GYO) gönderdi. Emlak GYO, listeleri inceleyip, önümüzdeki günlerde tüm hak sahiplerinin adını Resmi Gazetede yayınladıktan sonra ödemeler, Ziraat Bankası tarafından yapılacak.
Açıklanan listelerde hata olması halinde de Tasfiye Halindeki Emlak Bankası, çalışanları hakkında hatalı bildirim yapan tüm kurumlardan, hatalarını düzeltmelerini isteyecek. Üçer aylık dönemlerde hatalı listeler yeniden yayınlanacak. Böylece hak sahipleri, üçer aylık dönemlerde KEY ödemelerini alabilecek. İşte bu gecikme de hak sahiplerinin alacağı KEY ödemesine, yüzde 1.25 artı fark olarak yansıyacak.
 
İlk etap ödemeler yapıldı
Tasfiye Halindeki Emlak Bankası yöneticileri, KEY ödemeleri hakkında bildirim için kurumlara 2001 yılının Ağustos ayına kadar süre tanındığını, ancak bu sürede istenilen sonucun alınamadığını belirterek, 2007 yılının Mayıs ayında yürürlüğe giren yeni yasa ile KEY ödemeleri hakkında yeni düzenlemeler yapıldığını ve kurumlara da 6 aylık ilavede süre tanındığını söylediler. Emlak Bankası yöneticileri, bu sürenin de 2007 yılının Kasım ayında dolduğunu ve Bakanlar Kurulu kararı ile 2008'in Şubat ayına kadar yeniden uzatıldığını ifade ederek, bu sürenin sonunda 8 milyon 630 bin 604 adet ödeme alacak kişinin hesaplamalarının tamamlanarak, Ziraat Bankası tarafından ödendiğini vurguladılar. Bu ödemelerin halen devam ettiğine değinen yetkililer, sözlerini şöyle sürdürdüler:
 
Fark 150 TL'ye kadar çıkacak
"2009 yılının Aralık ayında KEY ödemeleri ile ilgili yeni bir yasa yürürlüğe girdi ve kurumlara, çalışanları ile ilgili bildirimlerini tamamlamaları için 2010 yılının Ocak ayına kadar ek süre daha verildi. Aynı zamanda bu yasa ile hak sahiplerine yeni imkanlar da tanındı. Mesela depremde ve yangında haklarını kaybetmiş kişilerin müracaat hakkı doğdu. Daha da önemlisi, KEY sahipleri gecikmeden dolayı ilave bir para alabilecekler."
Tasfiye Halindeki Emlak Bankası yöneticileri, önümüzdeki günlerde açıklanacak yeni KEY ödemeleri listelerinde 1 milyon 707 bin 869 kişinin bu ödemeden yararlanacağını belirterek, gecikmeden dolayı da bu kişilere yüzde 10 fark verileceğini açıkladılar. Bunun dışında yine kurumlardan kaynaklanan hatalı bildirimler yüzünden ödemesini alamayan hak sahiplerine, üç aylık dönemlerde ödeme yapılacağını ve gecikmeden dolayı da yüzde 10'un üzerine yüzde 1.25 daha fark ekleneceğinin müjdesini de verdiler.
Emlak Bankası yetkilileri, farktan yararlanacak hak sahiplerinin ortalama 140 ila 150 TL arasında ilave ücret alacaklarını da sözlerine eklediler.
  
Gecikme farkı ödemelere nasıl yansıyacak
- 1987-1995 yılları arasında toplam 108 ay çalışan ve daha önce hiçbir şekilde ödeme almamış bir kişi 1.414 TL, KEY ödemesine hak kazanacak.
- Yeni açıklanacak KEY ödeme listelerinde adı bulunan kişiler, 1.414 TL'nin üzerine yüzde 10 fark alabilecek. Yani, 141.4 TL daha ödemesinin üzerine eklenmiş olacak. Böylece toplam alacağı KEY ödemesi, 1.555,4 lirayı çıkacak.
- Eğer kişinin çalıştığı kurumun, çalışanı adına yanlış bildirimde bulunduğu ortaya çıkarsa, bu yanlış düzeltilip, Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'na gönderilecek. Emlak Bankası da, üçer aylık dönemde KEY ödemesi ile ilgili yeni bilgileri yayınlayacak. Bu durumda da hak sahibi, yüzde 1.25 gecikme farkı alabilecek. Böylece, 1.414 lira, artı yüzde 10 fark ile birlikte 1.555,4 lira ödeme almaya hak kazananlar, bunun üzerine yüzde 1.25 daha eklendiğinde toplam, 1.574,8 lira alacak.
- Eğer, ilk üç ayda ödeme yapılamazsa, ödemenin ikinci üç aylık periyoda sarkması halinde hak sahibinin yüzde 1.25 daha fark alma hakkı doğuyor. Böylece, KEY ödemesi, 1.594,4 TL'ye çıkıyor.    
  
Gecikme farklı nasıl hesaplanıyor
108 ay çalışmış kişinin alacağı toplam KEY ödemesi: 1.414
Yüzde 10 gecikme farkı: 141.4
Toplam alacağı ödeme: 1.555,4
Yanlış bildirimden doğan yüzde 1.25 gecikme farkı: 19.4
Tüm gecikmelerle birlikte toplam KEY ödemesi: 1.574,8 TL
 Noyan Doğan - Aytaç Nallar/Referans