KEY'de hak sahipliği için son iki gün

KEY'de hak sahipliği için son iki günKEY'de son durum. Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabının tasfiyesi kapsamında, hak sahiplerinin isim ve kesinti tutarlarının kurum ve kuruluşlar tarafından hazırlanarak, Türkiye Emlak Bankası'na bildirilmesine ilişkin süre 30 Kasım'da doluyor.


Bakanlar Kurulu'nun bu süreyi bir defaya özgü olmak üzere 3 aya kadar uzatma yetkisi bulunuyor.
KEY hesabının tasfiyesi kapsamında, 1987-1995 arasında adlarına konut edindirme yardımı yatırılan ve yardım tutarları gerekli bildirimler yapılarak Türkiye Emlak Bankası A.Ş. hesaplarına intikal etmiş olan kişiler veya bunların yasal mirasçılarına paraları faiziyle birlikte ödenecek.


Nema hesabı
Hak sahiplerinin KEY ana para tutarlarının nemalandırılmasında; hesapların banka tarafından izlendiği 1 Ocak 1987-29 Aralık 1999 arasındaki dönem için Emlak Bankası'nın 6 ay vadeli mevduat faizi bileşik usulde uygulanacak. Hesapların bankadan Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (EGYO) devredildiği 29 Aralık 1999'dan, 30 Kasım 2007'ye ya da Bakanlar Kurulu'nca uzatılması durumunda uzatılan süre sonuna kadar ise EGYO'nun net aktif değerinin yüzde 60.96'sının, Emlak Bankası'nca ayni sermaye olarak EGYO'ya devredilen taşınmazlar karşılığı 395 milyon 751 bin 717 YTL'ye oranı esas alınarak nema hesaplanacak.
(Milliyet)