Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliğine ait bazı taşınmazların tarımsal üretim alanı olarak kiralanmak üzere ihaleye çıkartılması TBMM gündemine taşındı. CHP'li Emir, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı...  

Atatürk Orman Çiftliği yeni yapılaşmalara açılıyor!

Atatürk Orman Çiftliği, sit niteliğinde yapılan değişikliklerle “savunma ve güvenlik” temalı yeni yapılaşmalara açılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 27 Nisan tarihinde aldığı karar, 16 Haziran’a kadar askıda kalacak.

Atatürk Orman Çiftliği’ne otopark geliyor!

1937'de Hazine'ye devredilen Atatürk Orman Çiftliği'nde 25 dönümlük boş alan otopark olarak değerlendirilecek. Arazinin otopark olarak kiralanması işi ise ihale edilecek.

Marmara Köşkü yıkıldı mı?

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Marmara Köşkü ile ilgili sorularını Başbakan Davutoğlu'na iletti. Nazlıaka hazırladığı soru önergesinde "Marmara Köşkü’nün yıkıldığı iddiası doğru mudur?" diye sordu..

Marmara Köşkü’nde yürütmeyi durdurma!

Ankara 6. İdare Mahkemesi, Atatürk Orman Çiftliği arazisi içerisinde bulunan Marmara Köşkü’nün yıkımı ile rekonstrüksiyon olarak yeniden yapım projesine onay veren kurul kararının yürütmesini durdurdu.

AOÇ arazisinde ABD elçiliği olamaz!

Atatürk Orman Çiftliği arazisi iken eğitim alam olarak Gazi Üniversitesine devredilen Çukurambar da bulunan 29095 ada 1 parsel, önce TOKİ'ye oradan da ABD Büyükelçiliği'ne devredilmişti.

AŞTİ yerine daha büyük bir proje yapılacak!

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ arazisi içerisinde bulunan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletmesi yapılan AŞTİ yerine 4,5 emsalle büyük bir konsept proje hazırlığı olduğu iddiasını öne sürdü.

AOÇ arazisine AŞTİ yerine başka bir proje mi yapılacak?

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,AOÇ arazisi içerisinde bulunan ve Büyükşehir tarafından işletmesi yapılan Ankara Şehirlerarası Terminali’nin (AŞTİ) yerine 4,5 emsalle büyük bir konsept proje hazırlığı olduğu iddiasını öne sürdü.

AŞTİ arazisinde ‘rant projesi’ iddiası!

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AOÇ arazisinde bulunan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletmesi yapılan AŞTİ yerine büyük bir konsept proje hazırlığı olduğu iddiasını öne sürdü.

Gökçek'in Güvenpark'ı yenileme çağrısı neden ciddiye alınmadı?

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Güvenpark’ın yenilenmesi kapsamında, odalara proje çizmeleri konusundaki daveti için, “Yaptığı çağrıyı ciddiye almıyoruz” dedi.

Atatürk Orman Çiftliği kararı tartışma yarattı!

Atatürk Orman Çiftliği alanlarında üst ölçekli kararları veren 1/10.000 Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları, oybirliğiyle iptal edildi. Mimarlar Odası ve Cumhurbaşkanlığı karşılıklı açıklama yaptı.

Atatürk Orman Çiftliği tesisleri ‘ticari sır’!

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazileri üzerindeki Ala Tesisleri’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce kullanılmasına ilişkin yapılan kira sözleşmesini soran mimarlara “ticari sır” cevabı verildi. İşte ayrıntılar...

Atatürk Orman Çiftliği'ne düğün salonu yapılacak mı?

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Bira Fabrikası’nun bulunduğu alana milletvekilleri için düğün salonu, eğlence ve kongre merkezi yapmak isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Danıştay engeline takıldı.

AOÇ’deki yapılara tescil başvurusu!

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nde yer alan yapıların korunması için kolları sıvadı. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, tescil başvurusunda bulundukları yapıları açıkladı.

Odaların Atatürk Orman Çiftliği başvurusuna ret!

Anayasa Mahkemesi, meslek odalarının Atatürk Orman Çiftliği’nde yargı kararının uygulanmadığı gerekçesiyle yaptığı başvuruyu ‘doğrudan mağduriyet’ olmadığı gerekçesiyle reddetti. Meslek odaları mücadelelerinin süreceğini söyleyerek tepki gösterdi.

Atatürk Orman Çiftliği yeniden kurulacak!

Atatürk Orman Çiftliği, Ankara Büyükşehir ile Çankaya'nın park alanı arsaları birleştirilerek yeniden kurulacak...

Atatürk Orman Çiftliği'ne spor vadisi yapılacak!

Atatürk Orman Çiftliği’nde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ‘spor vadisi’ yapılacak. Bakanlık, spor vadisi için ihale düzenledi. İhaleyi alan firmaya 291 bin lira verilecek...

Atatürk Orman Çiftliği arazisi ihalesi Ankara Büyükşehir Belediyesi şirketinin!

Ankara Büyükşehir Metropol İmar A.Ş., Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın talimatıyla girdiği Atatürk Orman Çiftliği arazisi ihalesini kazandı...

Atatürk Orman Çiftliği'nin ihalesi bugün!

TOKİ'nin Atatürk Orman Çiftliği'ne ilişkin tartışmalı ihalesi bugün yapılıyor. İhaleye Ankara Büyükşehir Belediyesi de katılıyor. 

'Atatürk Orman Çiftliği için komisyon kurulsun' önerisi!'

CHP, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) için araştırma komisyonu kurulması amacıyla Meclis Başkanlığı’na başvuruda bulundu.

Atatürk Orman Çiftliği arazisi için yürütmeyi durdurma kararı!

Ankara 4. İdare Mahkemesi, Atatürk Orman Çiftliği arazisi hakkında açılan davada "Atatürk’ün şartlı bağışına aykırı işlem yapılamaz" dedi

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki 81 bin metrekare alan kiraya verilecek!

Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) 81 bin metrekare alan piknik alanı olarak kiraya verilecek...

Atatürk Orman Çiftliği ve Orman Genel Müdürlüğü'nde düzenleme!

Atatürk Orman Çiftliği ile Orman Genel Müdürlüklerinin yapısında düzenlemeye gidildi. Düzenlemeye göre, satılacak gayrimenkullerin arazinin bilanço kıymetleriyle satış bedelleri arasındaki fark doğrudan doğruya yedek sermayeye eklenecek. 

Atatürk Orman Çiftliği yapılaşmaya açılıyor!

Atatürk Orman Çiftliği'nin (AOÇ) belirlenen arazisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile AOÇ tüzel kişiliğine bir külfet ve yükümlülük getirmemek kaydıyla, Ankara Büyükşehir Belediyesine, 29 yıllığına ve bedelsiz olarak tahsis edilecek

Atatürk Orman Çiftliği yeni yapılaşmalara açılıyor!

Atatürk Orman Çiftliği, sit niteliğinde yapılan değişikliklerle “savunma ve güvenlik” temalı yeni yapılaşmalara açılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 27 Nisan tarihinde aldığı karar, 16 Haziran’a kadar askıda kalacak.

Atatürk Orman Çiftliği Ankara Büyükşehir'e devredilecek!

Ankara'da yer alan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilecek.

Atatürk Orman Çiftliği arazisinin kiralama süresi 29 yıla çıkarılacak!

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin, üzerinde hayvanat bahçesi ve temapark yapılması için 10 yıllığına kiralanmasına ilişkin bir düzenlemenin daha önceden gerçekleştirildiğini anımsatan Ağbal, temapark projesinin nihai aşamasına geldiğini açıkladı..

Atatürk Orman Çiftliği imar planı askıda!

Atatürk Orman Çiftliği 1. Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı içerisinde düzenlenen yol güzergahlarına ilişkin koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planı askıya çıkarıldı...

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği Atatürk Orman Çiftliği

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Atatürk Orman Çiftliğine ait bazı taşınmazların tarımsal üretim alanı olarak kiralanmak üzere ihaleye çıkartılmasına ilişkin soru önergesi hazırladı. Emir, sorusunun Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Emir, ''Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü'nün, Ankara'nın Yenimahalle ve Etimesgut ilçelerindeki bazı taşınmazları tarımsal üretim alanı olarak kiralayacağı kamuoyuna yansımıştır.

24 Nisan 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yer alan ilana göre; Yenimahalle Susuz Mahallesindeki 657 bin metrekarelik, Etimesgut Bahçekapı Mahallesindeki 181 bin 544 metrekarelik ve 118 bin 848 metrekarelik taşınmazların tarımsal üretim alanı olarak kiralanması için açık artırma usulüyle 6 Mayıs 2019 tarihinde ihale yapılacağı ifade edilmektedir.

ilanda ayrıca, 657 bin metrekarelik alan için yıllık 65.700,00 TL, 118 bin 848 metrekarelik 11.884,80 TL, 181 bin 644 metrekarelik alan için de...