07 / 07 / 2022

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

Tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türlerini belirlemeye ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda olan tüm yetkiler Merkez Bankası'na devredildi.

Kâr rekoru bankalardan geldi!

Bankalar, ağustosta 4 milyar 602 milyon liralık net kâr ile rekor kırarken, 8 aylık dönemde net kârın yüzde 15.9 azalması dikkatlerden kaçmadı.

Bankacılık sektörünün aktif toplamı 8 ayda yüzde 10,4 büyüdü!

BDDK verilerine göre, Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü ağustos sonu itibarıyla 4 trilyon 270 milyar 409 milyon liraya ulaştı. Sektörün net karı, 8 ayda 32 milyar 838 milyon lira oldu.

Tüketici kredilerinin 187 milyar 605 milyon lirası konut!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu haftalık bültenini yayınladı. Tüketici kredilerinin 187 milyar 605 milyon lirası konut kredilerinden oluştu. 

İnşaata kredi desteği 162 milyar lirayı aştı!

Bankaların inşaat sektörüne kullandırdığı kredi miktarı, bu yılın ilk yarısı itibarıyla 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 31,2 artarak 162,4 milyar liraya yükseldi.

Yapılandırmayı fırsatçılığa çeviren bankalara ceza yolda!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı ve kredi borçlarının 72 aya kadar yapılandırılmasına ilişkin yönetmeliğe aykırı davranan bankaları yakın izlemeye aldı.

Tüketici kredilerinin 150 milyar 540 milyon lirası konut!

BDDK haftalık bültenine göre, mali kesime verilen kredilerin toplamı,43 milyar 454 milyon lira oldu.Bu kredilerin 150 milyar 540 milyon lirası konuttan oluşuyor.

Genç yaşta konut sahibi olanların sayısı hızla artıyor!

2006'da bireysel kredi alan her 100 kişiden 28'i 18-35 yasaralığındaki kişilerden oluşurken; simdi bu rakam her 100 kişide 37'ye çıktı. Gençlerin yüzde 65'i krediyi konut için kullanıyor.

BDDK, Haziran Ayında İstanbul'a taşınacak!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kurumun merkezinin Ankara'dan İstanbul'a taşınmasına başlandığını ve personele gerekli tebligatın yapıldığını açıkladı.

BDDK, İstanbul’da yeni bir bina kiraladı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), İstanbul’da yeni bir bina kiralanarak, mevcut Ankara ve İstanbul binalarının tek bir merkezde toplanmasına karar verdiğini açıkladı.

Bankacılık sektörünün kredi hacmi azaldı mı?

Bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi, 22 Ocak itibarıyla bir önceki haftaya göre yüzde 0,56 azalarak, 1 trilyon 523 milyar 209 milyon lira oldu.

BDDK İstanbul Esentepe'ye mi taşınacak?

Ankara’dan Anadolu Yakası’nda yapımı süren kendi binasına geçmesi gereken BDDK, kafaları karıştırdı. Edinilen bilgilere göre BDDK, İstanbul Esentepe’de 17 katlı binaya kiracı olacak.

Tüketici kredilerinin 142 milyar 829 milyon lirası konut!

Tüketici kredileri tutarı 4 Aralık'ta 303 milyar 214 milyon lira seviyesindeydi. Bu kredilerin 142 milyar 829 milyon lirası konut, 6 milyar 291 milyon lirası taşıt, 155 milyar 721 milyon lirası ihtiyaç kredilerinden oluştu.

Tüketici kredilerinin 141 milyar 518 milyon lirası konut!

Tüketici kredilerinin 141 milyar 518 milyon lirası konut, 6 milyar 304 milyon lirası taşıt, 155 milyar 960 milyon lirası ihtiyaç kredilerinden oluştu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu krediler için yeni düzenleme yaptı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlere yönelik olarak kullandırılan krediler için ayırdığı genel karşılık oranının yüzde sıfır olarak uygulanabileceğini açıkladı.

BDDK'nın kredi adımı sonrasında şirketlerin dolar stratejisi nasıl olacak? Dövizin çıkışı sürecek!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun TL cinsinden kredi kullanacak şirketlere 'Elindeki fazla dövizi sat' anlamına gelen 24 Haziran kararından ilk etapta bine yakın şirketin etkilenmesi bekleniyor. Peki şirketler bu durumda ne yapacak? Uzmanlar yorumladı...

Dolarda kıyamet tarihi açıklamasından sonra TÜSİAD'dan 'patlama' uyarısı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun geçtiğimiz Cuma günü 'finansal piyasayaları destekleyici' diyerek aldığı kararlar sonrası doların seyri ve bundan sonra varacağı yer hakkında TÜSİAD'dan sürpriz bir çıkış geldi.

'Gidin dolarınızı satın!' diyen İslam Memiş'ten yeni açıklama! Düzen bozuldu şimdi bunlar olacak...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) TL ticari krediler için yeni kararının açıkladı. Kararın ardından  Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten yeni açıklama geldi....

Ev alacaklar dikkat! İşte konut kredisinde yeni düzenlemenin detayları!

Ev almak isteyen milyonlarca kişiyi ilgilendiren gelişmenin detaylarını Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu açıkladı. Peki konut kredisinde hangi düzenlemeler yapıldı? İşte detaylar...

Doların kaderini değiştiren adım! Önce düştü sonra yeniden yükseldi

Dolar kuru Bankacılık Düzenleme ve Denetlem Kurulu'nun açıkladığı finansal istikrar adımından sonra 6 Haziran'dan bu yana görülen en düşük seviyesine geldi. Kurdaki düşüş yüzde 3,5 düzeyinde oldu ancak ksıa bir süre içinde gelen alımlarla yeniden 17 lirayı aştı.

Hükümetin kredi adımından sonra dolar resmen çakıldı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun bankalardan Türk lirası cinsinden kredi çekecek şirketlerin bilançolarının denetlenmesini istemesi ve 15 milyon TL sınır koymasına ilişkin adımından sonra dolarda gözle görülür bir düşüş gerçekleşti. İşte detaylar...

Konut kredisine BDDK’dan yeni ölçüt! A sınıfı eve ne kadar kredi çıkar?

BDDK konut kredilerinde yenileşmeye gitti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, binaların enerji verimliliği konusunu bile bu yeni düzenlemeye dahil etti. İşte detaylar!

Birevim'in Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu  lisansı onaylandı! 

Birevim’in lisansı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından Tasarruf Finansman Yasası kapsamında onay aldı.

FuzulEv Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu lisansını aldı!

Faizsiz finansman sisteminin öncü markası FuzulEv, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yürütülen intibak sürecini tamamlayarak lisansını aldı.

Kurdaki düşüşü manipule eden kişiler için BDDK'dan suç duyurusu!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), görsel ve basılı yayın organları ile sosyal medya hesaplarından kurdaki olumlu seyire yönelik manipüle edici  işlemler yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. 

BDDK'dan flaş düzenleme! Resmi Gazete'de yayımlandı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanan Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartları Kapsamında Müşterilerin ve Kamuoyunun Bilgilendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ, bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BDDK ve TMSF'den açıklama: 6 şirket daha devroldu!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yapılan açıklamada tasfiye halinde olan toplam 21 şirketten 6 tanesinin sözleşmelerinin, Katılım Evim ve İmece Evim’e devredileceği bildirildi.

Son dakika BDDK açıklaması! Tüketici kredilerinde vade düştü!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan son dakika açıklaması geldi. Gelen son dakika haberine göre 50 bin liranın üzerindeki ihtiyaç kredilerinde vade sayısını 24 ile sınırladı. Bu tutarın altındaki krediler için vade sayısı 36 ay olarak devam edecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Haberi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

Tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücreti belirlemede tek yetkili Merkez Bankası olacak.

Yeni Şafak gazetesinden Kenan Biter'in haberine göre, Mecllis'ten geçip Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Torba Yasa'da çok kritik bir değişiklik yer aldı. Tüketiciyi aydınlatıcı ve bilinçlendirici önlemler alarak ekonomik çıkarlarını koruyup, zararlarını tazmin etmek için yürürlükte olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesinde değişiklik yapıldı.

Söz konusu değişiklik; uzun yıllardır gündeme gelen ve bir çok düzenlemeye de konu olan bankaların kredi kullanımı ve kart hizmetlerinde müşterilerinden aldığı ekstra ücretleri kapsıyor.

Kanuna eklenen yeni maddeyle, tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türleri ile bunlara ilişkin usul ve esasları belirlemeye ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda olan tüm yetkiler, Merkez Bankası'na verilmiş oldu.

Kanuna eklenen yeni maddeyle, Tüketicinin...