Budapeşte

Budapeşte

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik:''Yunus Emre Enstitüsü'nün burada faaliyete başlamasıyla birlikte kültürel faaliyetteki diplomasimiz ete kemiğe bürünmüş olacak. Somut bir mekana kavuşacak. Buna fevkalade önem veriyoruz. Tarihi bir dönüm noktası olarak

Nabucco'da inşaat 2010'da başlayabilir

Faruk Demir, Nabucco Boru Hattı projesi gelişim sürecinin doğası gereği karmaşık olduğunu belirterek, "İlk ve en önemli sorun projeye başlamak için gerekli başlangıç gazını bulmak ve bir kontratla güvence altına alm

Fame Oteller Grubu yurtdışına açılıyor

En çok beğenilen 100 otel arasında bulunan Fame Oteller Grubu, gözünü yurtdışına dikti

Divan İstanbul Asia oteli açıldı!

Pendik'te bulunan Divan İstanbul Asia oteli açıldı

Elmadağ Divan'da yenileme sürüyor, 2011'de açılacak

Semahat Arsel, otelin 2010 yılı sonunda yapımının biteceğini ve oteli 2011'in ilk ayında açmayı planladıklarını kaydetti

ODE Yalıtım, Clima 2010 Kongresi'ne sponsor oldu!

ODE Yalıtım, dünyanın önde gelen uzmanlarının konuşmacı olarak katıldığı Clima 2010 Dünya Klima Kongresi'ne sponsor olarak destek verdi

Portekizli mimar Mourao Pereira İstanbul'a hayran oldu!

Portekizli mimar Mourao Pereira "İstanbul'da tarihi mekânlar görme engelliler düşünülerek yapılmış. Tüm duyulara hitap ediyor. Özellikle Süleymaniye Camisi" dedi

Üç girişimci Osmanlı hamamlarını işletecek

Biri Finli, ikisi Türk üç girişimci Türkiye sınırları dışında kalan tarihi Osmanlı hamamlarını işletmek için harekete geçti

Berlin'de pahalı inşaat projeleri durduruldu!

Berlin'e Prusya sarayının yeniden inşası, Londra'yı Budapeşte'ye bağlayacak hızlı tren hattı gibi pahalı inşaat projeleri kriz nedeniyle durduruldu

Budapeşte'deki pazar kazılarında Osmanlı'ya ait eseler çıktı!

Budapeşte'de devam eden pazar yeri çalışmaları sırasında çok sayıda Osmanlı dönemine ait eserler çıktı...

Macaristan'daki 108 yıllık fabrika kapandı!

Macaristan'da 108 yıldan bu yana faaliyet gösteren bir fabrika kapandı

İBB arsalarını değerlendirmek için GYO kuracak!

Avrupa'nın önde gelen 20 şehri arasında kira getirisi en yüksek dördüncü şehir İstanbul oldu. Arazinin altın değerinde olduğu İstanbul'da, Büyükşehir Belediyesi de arsalarını satmayıp kendi değerlendirmek için gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kurmaya

Polat İnşaat, Balkanlar ve Doğu Avrupa’da büyümeyi hedefliyor!

Polat İnşaat, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de iki proje geliştirerek Avrupa’ya açıldı. Sırada Makedonya, Sırbistan ve Karadağ var.

Elite World, Petersburg’da 2 yeni otel açacak!

Elite World Otelleri grubu yurt dışına açılma kararı aldı. Petersburg’da 2 otel açacak olan grup,Berlin, Münih, Viyana ve Budapeşte’ye yatırım hedefliyor.

Elite World yurtdışına açılma kararı aldı!

Elite World Otelleri, yurtdışına açılma kararı aldı. Elite World, Berlin, Münih, Viyana ve Budapeşte’ye yatırım planlıyor.

İskenderun Sahil Camii'nin inşaatı yükseliyor!

Hatay’ın İskenderun ilçesinde yapımı devam eden ve Budapeşte’de bir caminin model alındığı Sahil Camii inşaatı hızla yükseliyor.

Çevre ve Şehircilik Burdur Müdürlüğü'ne Budapeşte'de eğitim!

Çevre ve Şehircilik Burdur İl Müdürlüğü çalışanları Budapeşte IX. Kerület Bölgesi Frencvaros Belediyesi'nce verilen eğitim çalışmasına iştirak etti.

TİKA, Budapeşte'de spor salonu yeniledi!

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Budapeşte'nin Ferencvaros Belediyesi Anaokulunun sosyal etkinlik ve spor salonunu yeniledi, ekipman desteğinde bulundu.

Zigetvar'daki Kanuni Sultan Süleyman Camisi'nin minaresi restore edilecek mi?

Budapeşte'de düzenlenen "Zigetvar'da Minare Yapılsın mı Paneli"nde uzmanlar, Osmanlı döneminde Zigetvar Kalesi'nde inşa edilen Kanuni Sultan Süleyman Camisi'nin minaresinin aslına uygun restore edilmesi konusundaki görüşlerini dile getirdi.

KOMÜT, Macaristan'da yapıları inceledi!

Konya Müteahhitler Birliği (KOMÜT) ticari hacmi, potansiyeli görme ve analiz etmek için 12-18 Ekim arasında Avrupa ülkelerini ziyaret etti. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye müteahhitlik hizmeti ve mimari yapıları incelemek için ziyaretler yaptı.

Konya Müteahhitler Birliği, Budapeşte'yi ziyaret etti!

KOMÜT'den Budapeşte'ye müteahhitlik hizmeti ve mimari yapılar incelemek için ziyaretler yapıldı. Hem müteahhitlik hizmeti hem de mimari yapılan inceleyerek bilgi aldılar ayrıca gelişmeler ve potansiyelini değerlendirdiler.

TİKA Macaristan'daki Gül Baba'nın türbesini restore ediyor!

Avrupa'nın en kuzeyindeki Osmanlı dönemi eseri olduğu belirtilen Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'deki Gül Baba Türbesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore ediliyor.

Budapeşte'deki Gül Baba Türbesi restore edilecek!

Avrupa'nın en kuzeyindeki Osmanlı dönemi eseri olduğu belirtilen Gül Baba Türbesi'nin restorasyonu için Budapeşte Tarih Müzesi yetkililerince çalışma başlatıldı.Araştırmaların ardından türbe restore edilecek.

Danfoss Türkiye Bayiler Toplantısı Macaristan’da gerçekleşti!

Yeni yapılanma sürecini tamamlayan Danfoss Türkiye’nin ısıtma, soğutma ve güç elektroniği alanlarında faaliyet gösteren 80 bayisi, 19-22 Şubat tarihlerinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bir araya geldi.

Çelebi Budapeşte Havalimanı'nda 2 yeni Lounge açtı!

Budapeşte’ye uçan yolcular Çelebi farkıyla muhteşem bir seyahat tecrübesi yaşayacak. Aprona hakim eşsiz manzaraya sahip, “Çelebi Platinum Lounge”, tüm uçuşlara çabuk ve kolay erişim sağlayan konumuyla fark yaratıyor

Budapeşte

Budapeşte Budapeşte


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye ile Macaristan arasında ortak tarihi ilişkiler olduğunu belirterek,  ''Ama şimdi Yunus Emre Enstitüsü'nün burada faaliyete başlamasıyla birlikte kültürel faaliyetteki diplomasimiz ete kemiğe bürünmüş olacak. Somut bir mekana kavuşacak. Buna fevkalade önem veriyoruz. Tarihi bir dönüm noktası olarak görüyoruz'' dedi.


Çelik, Macaristan'ın başkenti Budapeşte Liszt Ferenc Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 


En son Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Macaristan seyahetlerinde Gül Baba Türbesi ve benzer yerleri ziyaret ettiklerini belirten Çelik, yarın çok önemli bir açılış yapacaklarına dikkati çekti. Yunus Emre Enstitüsü'nün çok önem verdikleri bir kurum olduğunu ifade eden Çelik, enstitüyü Türkiye'nin kültürel ve kamu diplomasisinin omurgası olarak kabul ettiklerini söyledi.


Budapeşte'de yarın açılacak Yunus Emre Türk Kültür Merkezi için çok tarihi bir yerde güzel bir bina...