Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Sit alanları içinde kalan kesin yapı yasaklı taşınmazlar, hazine taşınmazlarıyla trampa edilebilecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın söz konusu düzenlemeyi içeren yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Murat Kurum: 2023'ün güçlü Türkiyesi için her gönlü fethedeceğiz!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "2023'ün güçlü Türkiyesi için her gönlü fethedeceğiz. Şehirde fethetmediğimiz bir gönül varsa bütün şehri yeniden imar etsek de boşa. Her gönle dokunmamız, her kalbi fethetmemiz gerekiyor" dedi...

Ordu'da dere yatağındaki 4 katlı fabrika inşaatı da yıkılacak!

7 ağustos 2018 tarihinde meydana gelen sel nedeniyle  büyük hasar gören Ordu Ünye'de dere yatağındaki 4 katlı fabrika inşaatı için yıkım kararı alındı...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda devir teslim!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevine başlayan Murat Kurum, görevi Bakan Mehmet Özhaseki'den devraldı…

Zeytinburnu'nda çöken binanın bilirkişi raporu hazırlandı!

Zeytinburnu’nda çöken binaya ilişkin bilirkişi raporunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Zeytinburnu Belediye Başkanlığı yetkililerinin yıkımı geciktirmesi nedeniyle sorumlu oldukları belirtildi.

Kot altı katlara daire yapılamayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı yeni yönetmelik taslağına göre bundan sonra bodrum olması gereken yerlere daire yapılmayacak. Yeni yönetmelik ile her bölgenin kendi imar düzenlemesi yapılacak.

Ahmet Erkutoğlu: 'Sat-yap'çı müteahhitlere dikkat!

Mimar Ahmet Erkutoğlu, yılda 250 bin konutun yenileneceği İstanbul gayrimenkul piyasasındaki 'sat –yap’çı müteahhitlere aldanmamalı, bunlar kontrol altına alınmalı’ çağrısı yaptı.

Bakanlık camilere standart getiriyor!

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı camilere standart getiriyor. Yeni camiler, kadınlar, çocuklar, gençler, yaşlılar ve engellilere hitap edecek, sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılayabilecek.

Çevre ve Şehircilik yapı denetim firmalarına göz açtırmadı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2016 yılında yaptığı denetimlerle görevini eksik veya kusurlu yapan “Yapı Denetim” firmalarına göz açtırmadı.

Söke'de Şehircilik Şurası gerçekleştirilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Söke Belediyesi’nin ödüllü kentsel tasarım projesiyle İstanbul, Eskişehir, Bursa Büyükşehir Belediyeleri ile birlikte aynı komisyonda görev verdi.

Recep Altepe’den müteahhitlere ‘rötar’ müjdesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yeniden hazırlanan, ancak tartışmalar ve beklentilerle ötelenen Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği, dün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme geldi.

Yerel yönetimlere 6 buçuk milyarlık kaynak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan İller Bankası, yerel yönetimlerin ihtiyaçları doğrultusunda 2016 yılının 8. ayına kadar 6 milyar liralık kredi ve 500 milyon liralık hibe tahsis etti. Ayrıca altyapı, üstyapı ve şehircilik sektöründe de 150 adet iş tamamladı.

Sarıyer- Kilyos Tüneli, Çevre Bakanlığı'nın onayına sunuldu mu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Planlama Müdürlüğü dikkat çekici uyarılarda bulundu. Müdürlük değerlendirmesinde, planların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayına sunulması gerektiğine dikkat çekti.

Sur'da yapı ruhsatı alan bina sayısı 907!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki yıkımlara dayanak teşkil eden ‘acil kamulaştırma’ kararını ilginç bir gerekçeyle savundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Kanal İstanbul'un yeri henüz belirlenmedi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kanal İstanbul Projesi’nin yerinin ve çevresindeki yerleşim alanlarının henüz belirlenmediğini açıkladı...

Çevre ve şehircilik Bakanlığı: TMMOB’un yetkileri korunuyor!

Çevre ve şehircilik Bakanlığı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) harita, plan, etüt ve projelerine parasal bedel karşılığı verdiği vize yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçtiği” şeklindeki haberlerine cevap verdi...

Akkuyu nükleer santral raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunuldu!

Akkuyu'da yapılacak nükleer santrale İlişkin 3 bin sayfalık Çevre Etki Değerlendirmesi (CED) raporu, Akkuyu NGS tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunuldu. ..

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapı malzemeleri yönetmeliğini yayınladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bugünkü resmi gazeteye yapılan açıklamaya göre Bakanlık, yapı malzemeleri yönetmeliğini yayınladı...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ergene Havzası'nı denetliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ergene Havzası’ndaki kirliliği bitirmek için denetimlerini aralıksız sürdürüyor...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 11 gayrimenkul satıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü 11 gayrimenkulün satışı için ilan yayınladı...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1 firmaya ihalelere katılma yasağı verdi!

Bugünkü resmi gazete bilgilerine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1 firmaya ihalelere katılma yasağı verdi...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 76 bin öğrenciye tiyatro gösterisi düzenledi!

Çevre bilincini çocuklara erken yaşta kazandırmak isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Temiz Türkiye’m Çevre Çiçekleri Projesi” kapsamında Mart ayından bu yana yaklaşık 76 bin öğrenciye tiyatro gösterisi düzenledi...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul’daki boya fabrikalarını denetledi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevre denetimlerine İstanbul’daki boya fabrikaları da takıldı...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Getirme Merkezi uygulamasını başlatıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre kirliliğinin önüne geçmek amacıyla, Atık Getirme Merkezi uygulamasını başlatıyor...

Emlak Konut 504 konutu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na satıyor!

Emlak Konut İstanbul Hoşdere mevkiinde ihale edilmiş olan 1506 konut ve 282 ticari üniteden oluşan Bahçekent Emlak Konutları projesinden 504 konutu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na satıyor...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belediyelere 5 milyon TL destek sağladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atıksu arıtma, içme suyu, bisiklet yolu, çöp kamyonu gibi konularda belediyelere 5 milyon TL yardım yaptı...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 9 firmaya durdurma kararı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünden: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 9 firma hakkında durdurma kararı verdi...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Haberi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Tabiat Varlıkları, Doğal Sit Alanları ve Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Kalan Yapı Yasaklı Taşınmazların Hazine Taşınmazları ile Değiştirilmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlandı.

Tabiat varlıkları, doğal sit alanları ile özel çevre koruma bölgelerinde mekânsal planlar ile kesin yapı yasağı getirilen hassas zon sınırları içinde kalan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından her yıl belirlenecek trampa programlarına alınan gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine ait taşınmazlar, Hazine taşınmazları ile takas edilebilecek. Yönetmeliğin önceki halinde yer alan "orman rejimine tabi olmayan koruma alanları" ibaresi bu düzenlemeyle metinden çıkarıldı.

Yapı yasaklı taşınmazlardan hangilerinin trampa programına alınacağı, gerçek ve özel hukuk tüzel kişileri tarafından yapılan başvurular göz önünde bulundurularak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenecek. 

Düzenlemenin...