10 / 08 / 2022

Danıştay

Danıştay

Danıştay, devlete olan vergi borcunu ödeyemeyen bir vatandaşın yetim maaşına haciz konulamayacağına dair karar aldı. Emsal niteliği taşıyan kararda maaşa uygulanan haciz işlemi iptal edilerek yürütmenin durdurulmasına hükmedildi. İşte detaylar..

Danıştay’dan Halkalı-Ispartakule demiryolu ihalesi için iptal kararı!

Kanal İstanbul geçişi kapsamında Halkalı ile Ispartakule arasına yapılması planlanan demiryolu ihalesi, Danıştay tarafından iptal edildi.

Danıştay’dan Yeşil Yol’a ve HES’lere ’Dur’!

Danıştay, Tema Vakfı tarafından ’Yeşil Yol Projesi’ni de kapsayan Karadeniz Bölgesi’ndeki 6 ilin ’Çevre Düzeni Planı’ için açılan davada verdiği ’yürütmeyi durdurma’ kararının kapsamını yayınladı.

Ataköy'de 5 yıl önceki arazi satışı iptal edildi!

Ataköy sahilde inşaatlar bitti ama mahkemeden TOKİ’nin 5 yıl önce projeler için yaptığı arazi satışına iptal kararı geldi. Dava açıldıktan 5 yıl sonra yeniden görülecek!

Danıştay'dan 6 ilde Yeşil Yol Projesi için yürütmeyi durdurma kararı!

Danıştay, Tema Vakfı tarafından 'Yeşil Yol Projesi'ni de kapsayan Karadeniz Bölgesi’ndeki 6 ilin 'Çevre Düzeni Planı' için açılan davada 'yürütmeyi durdurma' kararı verdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne verilen ruhsatın iptaline red!

Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ardından İdare Mahkemesi de Ankara Mimarlar Odası’nı haksız buldu.

Danıştay'dan Cumhurbaşkanlığı Sarayı kararı!

Danıştay, Cumhurbaşkanlığı hizmet binalarının bulunduğu alanın tarihi sit özellikleri taşımadığına karar verdi. Danıştay 14. Dairesi kararıyla, yerel mahkemenin verdiği iptal kararının yürütmesini durdurdu. İşte ayrıntılar...

Danıştay Başkanlık Kurulu'nda iş bölümü yapıldı!

Danıştay Başkanlık Kurulunun dava daireleri arasındaki iş bölümüne yönelik kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. İmar, arsa ve arazi, ruhsat, çevre konularına hangi mahkeme bakacak?

Yerli ‘Beyaz Saray’ın hukukla imtihanı!

Meslek odaları, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) alanında inşaatı süren ve yeni Cumhurbaşkanlığı binası olarak kullanılacağı açıklanan binanın bulunduğu alanın kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesini mahkemeye taşıdı.

Kentsel dönüşüm ve özelleştirme davaları artık daha hızlı sonuçlanacak!

Akşam Gazetesi muhabirlerinden Ebru Tokrar Çekiç'in bugünkü haberine göre; TBMM’ye sunulan Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasını Öngören Yasa tasarısında, Danıştay’daki yapı ve davalar değişiyor.

Otopark ücreti alan AVM'ler vatandaşı isyan ettiriyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Danıştay'ın kararlılığına rağmen hala otopark ücreti alan AVM'ler vatandaşı isyan ettirdi...

Depreme dayanıklı hastaneler 4 yıl içinde geliyor!

Kamu hastanelerinin depreme dayanıklılık ve konfor açısından dönüşümünün 4 yıl içinde tamamlanması planlanıyor

Vergi artışının iptali için Danıştay'a dava açıldı!

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile akaryakıt ve alkollü içkilerin vergilerinde artış öngören Bakanlar Kurulu karan mahkemelik oldu.

AVM'lerde 3 saat ücretsiz otopark kararını uygulayan yok!

Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ve Danıştay’ın aldığı karara göre alışveriş merkezlerinde 3 saat boyunca otopark ücreti alınmaması karar işletmeler tarafından uygulanmıyor

Zeyport iptal: Rönesans-Koçhan İnşaat Konsorsiyumu yapacaktı!

Zeyport ihalesinde, yapılan itirazı değerlendiren Danıştay Dava Kurulu imar planını iptal etti

Danıştay'dan Topkapı Sarayı'ndaki kayıp yapıların yeniden inşasına dur kararı! 

Danıştay 6’ncı Dairesi, Fatih Belediyesi’nin Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı ve saray bahçesini kapsayan Sur-u Sultani bölgesindeki kayıp yapıların tekrar inşa edilmesine ilişkin kararı bozdu. İşte Danıştay'ın o kararı...

Danıştay'dan milyonları ilgilendiren maaş kararı: Borcu olanlara önemli uyarı

Danıştay, devlete olan vergi borcunu ödeyemeyen bir vatandaşın yetim maaşına haciz konulamayacağına dair karar aldı. Emsal niteliği taşıyan kararda maaşa uygulanan haciz işlemi iptal edilerek yürütmenin durdurulmasına hükmedildi. İşte detaylar..

Danıştay, Bahçeşehir Gölet Park projesinin imar planını iptal etti!

Bahçeşehir Gölet Park projesinin imar planının iptali talebiyle açılan davalarla ilgili olarak bir son dakika gelişmesi yaşandı. Proje için açılan itiraz davaları çerçevesinde, Danıştay'ın imar planlarının kesin olarak iptal edilmesi kararı aldığı ortaya çıktı. 

Danıştay’dan Halkalı-Ispartakule demiryolu ihalesi için iptal kararı!

Kanal İstanbul geçişi kapsamında Halkalı ile Ispartakule arasına yapılması planlanan demiryolu ihalesi, Danıştay tarafından iptal edildi.

Konut satışlarında KDV için Danıştay'dan şok karar!

Dünya Gazetesi köşe yazarı Abdullah Tolu, bugünkü köşesinde konut satışlarındaki kdv ve ankastre detayını kaleme aldı. İşte Abdullah Tolu'nun 'Danıştay’dan müteahhitlere ankastre şoku' başlıklı yazısı...

Ofisleri konut şeklinde satanlara Danıştay'dan kötü haber!

Dünya Gazetesi köşe yazarı Abdullah Tolu, bugünkü köşesinde ofislerin konut olarak satılmasını kaleme aldı. İşte Abdullah Tolu'nun 'Danıştay'dan ofisi konut olarak satanlara kötü haber' başlıklı yazısı...

Konut ve iş yeri satışlarında KDV oranına Danıştay ayarı!

Dünya Gazetesi köşe yazarı Abdullah Tolu bugünkü köşesinde konut ve iş yerlerinin satışı halinde KDV oranlarının nasıl belirleneceğini kaleme aldı. İşte Abdullah Tolu'nun 'Danıştay konut mu iş yeri mi tartışmasına son noktayı koydu' başlıklı yazısı...

Danıştay'dan dikkat çeken Tozkoparan Mahallesi görüşü!

11 Ocak 2021'de Danıştay 6'ncı Dairesi'nde görevli bulunan savcı tarafından, Tozkoparan halkının itirazı üzerine mahallenin riskli alan ilan edilmesinin iptal edilmesi gerektiği görüşünü bildirmiş.

Ümraniye Elmalıkent Mahallesi'ndeki riskli alan kararına Danıştay'dan dur!

2020 Kasım'da Ümraniye ilçesi Elmalıkent Mahallesi’ndeki 62 dönüm büyüklüğündeki alan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile riskli alan ilan edildi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Danıştay tarafından kararın hukuka aykırı bulunduğunu aktardı.

Bursa Emek-Şehir Hastanesi Metro ihalesine Danıştay'dan iptal kararı!

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Danıştay'ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Bursa Emek-Şehir Hastanesi raylı sistem inşası için 2 şirketin kazandığı 1 milyar 600 milyon TL bedelli ihale için iptal kararı aldığını dile getirdi. 

Danıştay'dan onay geldi! Milyonlarca banka müşterisine üzücü haber!

Danıştay 10. Dairesi'nden milyonlarca banka müşterisini üzecek bir karar geldi. Daire, bankaların müşterilerinden aldığı ‘hesap işletim ücretini’ almaya devam edebileceğine hükmetti. Daire kararında ‘Söz konusu ücretin alınmasında hukuka aykırılık yok’ denildi.

Danıştay'dan 'kat karşılığı inşaat işlerinde KDV' kararı!

Danıştay, kat karşılığı inşaat işlerinde müteahhitlerin arsa sahiplerine arsanın karşılığı olarak verdikleri konut ve işyerlerinin KDV’ye tabi olduğuyla ilgili düzenlemeyi iptal etti.

Danıştay’ın gar kararı: İBB haklı, ihale iptal!

TCDD tarafından, Haydarpaşa ile Sirkeci Gar alanlarının kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak amacıyla kiraya verilmesi ihalesiyle ilgili İBB’nin temyiz başvurusu sonuçlandı. Danıştay, ihaleyi iptal etti.

Danıştay Haberi

Danıştay

Danıştay, 2022 yılında emsal nitelikte bir karara imza attı. Danıştay mahkemeye dava konuus olan yetim maaşına vergi borcu yüzünden haciz konulan vatandaşın itirazını hükme bağladı. Danıştay 3. Dairesi, "Yetim maaşı hesabına vergi borçları nedeniyle haciz konulamaz" dedi.

Mahkeme; davacının muhtelif vergi borçları nedeniyle yetim maaşı hesabına uygulanan haczin kaldırılması ve haczedilen tutarın iadesini yasaya uygun buldu.

Vergi Dairesi karara itiraz edince devreye giren Bölge İdare Mahkemesi kararı yerinde buldu. Vergi Dairesi Başkanlığı bu kararı da temyiz edince uyuşmazlık Danıştay 3. Dairesi'ne taşındı. Mahkeme söz konusu olayı inceleyerek, babasının ölümünden sonraki süreçte biriken vergi borcunu ödeyemeyen vatandaşın itirazını görüşerek vardığı kararı kamuoyuna açıkladı.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

Davacının bir kısım vergi borçlarının tahsili amacıyla 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmakta olan babasının vefat etmesi...