Elektrik Faturası

Elektrik Faturası

Elektrik faturalarındaki değişiklik nedeniyle tüketicilerin yaşadığı kafa karışıklığını gidermek üzere, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) “fatura okuma”yı kolaylaştıracak, “kılavuz” niteliğinde bir açıklama geldi.

Elektrik faturasındaki kayıp kaçak bedellerinin iadesi mümkün mü?

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, elektrik faturalarında tüketiciden "kayıp-kaçak", "dağıtım bedeli", "iletim bedeli", "perakende satış hizmeti" ve "sayaç bedeli" olarak alınan ücretlerin iadesinin mümkün olduğunu bildirdi.

Elektrik faturası nasıl azaltılır?

Elektrik faturası, elektrik dağıtım şirketi tarafından kullanıcın kullandığı elektrik miktarına göre hesaplanıyor. Kış mevsiminde daha çok enerjinin kullanılması nedeni ile elektrik faturaları ortalamanın üstünde olabiliyor. Peki, elektrik faturası nasıl

Elektrik faturası neden fazla gelir?

Elektrik faturası, elektrik dağıtım şirketi tarafından kullanıcın kullandığı elektrik miktarına göre hesaplanıyor. Peki, elektrik faturası neden fazla gelir? ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir'in açıklaması..

Yüksek elektrik faturasına havadan sebep!

Elektrik faturalarında iki, hatta üç aylık tüketim tek faturaya yansıtılınca, vatandaşın hesabı şaştı. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’ne göre bu değişikliğin sebebi olumsuz hava şartları. Ancak...

Dar gelirli vatandaşa elektrikte devlet desteği!

Dar gelirli vatandaşın elektrik faturasının bir bölümü devlet tarafından karşılanacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı’nın çalıştığı ‘sosyal tarife’ projesi birkaç aya netleşecek.

EPDK, elektrik dağıtım şirketlerini izliyor!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik dağıtım şirketlerini yakından izlediklerini, faturalara yönelik manipülasyonları kabul edemeyeceklerini belirterek, “Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Düzenlemelerimiz hazır” dedi.

Elektrik faturasında tasarruf sağlamanın yolları!

Ailede ısınma, aydınlatma, temizlik, kişisel bakım gibi günlük faaliyetlerin sürdürülmesinde ve tüketiminde, karar verici kişi olarak kadınların önemli bir rolü bulunmakta. Elektrik faturasında tasarruf sağlamanın yolları...

Faturada kayıp kaçak oyunu!

Elektrikte yüksek fatura krizinin arkasında ‘kayıp-kaçak’ oranlarını artırma oyunu olduğundan şüphe ediliyor. 2014’ün son çeyreğinde sayaç okuma süreleri 2 aya uzarken, EPDK’da, şirketlerin verdiği elektriğin faturasını 2015’e sarkıtıp finans yaratmaya ça

Antalya'da yüksek elektrik faturalarına taksit imkanı!

Antalya, Burdur ve Isparta'nın elektrik dağıtımını sağlayan şirket, ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşların faturalarını taksitlendirebileceklerini açıkladı. Abonelerin, Müşteri Hizmet Merkezlerine müracaat ederek taksitlendirme talebinde bulunmaları gerekiyo

Elektrik faturasında sayaç okuma parası iadesi olacak mı?

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, kayıp-kaçak parasının elektrik abonelerine iadesine karar verdi. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi de, abonelerden alınan ‘fazla TRT payı ve sayaç okuma parasının’ iadesini kararlaştırdı.

Faturayı elektrik çarpacak!

Elektrik faturalarındaki tartışmalı kayıp - kaçak bedelini yasal zemine oturtmak için hazırlanan tasarı, dağıtım şirketlerinin müşteri hizmetleri gibi harcamalarının tüketiciden tahsil edilmesinin önünü açıyor.

Elektrik faturalarında kayıp - kaçak düzenlemesi!

Elektrik faturalarındaki tartışmalı kayıp - kaçak bedelini yasal zemine oturtmak için hazırlanan tasarı, dağıtım şirketlerinin müşteri hizmetleri gibi harcamalarının da tüketiciden tahsil edilmesinin önünü açıyor.

Elektrik aboneliği işlemleri internetten yapılabilecek!

CLK Boğaziçi Elektrik'ten yapılan açıklamaya göre, online işlem merkezi sayesinde vatandaşlar kolayca "abonelik, tahliye, güvence iade, tarife değişikliği" gibi başvurularını ekstra herhangi bir işlem yapması internetten gerçekleştirebilecek.

Kırılgan tüketicinin elektrik faturası devletten!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ın, önümüzdeki dönemde desteklenmesi için çalışma yapılacağını açıkladığı ‘kırılgan tüketici’ ya da dar gelirlilere yönelik elektrikteki teşvik uygulamasının ayrıntıları ortaya çıktı.

Serbest elektrik evlere yayılıyor!

Aylık ortalama elektrik faturası 82 lira olanlar, bu yıl itibariyle serbest tüketici olma ve elektrik aldığı şirketi seçme, onlarla pazarlık etme hakkı kazandı.

EPDK konutta serbest rekabete giriyor!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 2017'de serbest yıllık tüketim limitini 3 bin 600 kilovat saatten 2 bin 400 kilovat saate düşürmesiyle aylık 82 liranın üzerinde elektrik faturası ödeyen çoğu konut yaklaşık 8.4 milyon abone serbest tüketici kapsamına girdi.

Akıllı binalarda elektrik faturası derdi yok!

Marmara Belediyeler Birliği'nin(MBB) organize ettiği, Yeni Şafak ve Tv Net markalarıyla Albayrak Medya'nın ana medya sponsorluğunu üstlendiği Akıllı Belediyecilik Zirvesi'nde bugün son gün. Zirvede öne çıkan başlıklardan biri de binaların akıllı dönüşümü...

Faturalara kullanılan elektrik ve su bedeli kadar ilave mi yapılıyor?

Elektrik ve suya yapılan zamlara vergi, dağıtım, kayıp-kaçak-atık bedeli gibi ilavelerin olması faturaları daha da şişirdi. 40 liralık bir elektrik faturası 77 liraya, 36 liralık su faturası ise 68 liraya çıktı.

Elektrik faturası sorgulama 2016!

Ev veya işyerinde elektrik kullanan abonelerin faturalarını zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödemesi gerekiyor. Gecikmiş faturalar ise, tahsilat anlaşması olan tüm bankalar tarafından tahsil edilebiliyor. Peki, elektrik faturası nasıl sorgulanır?

EGEKOOP'tan elektrik faturası isyanı!

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, gün geçtikçe kabaran elektrik ve su faturalarının haksızlık olduğunu belirtti.

Yalıtım faturaları yüzde 50 düşürür!

Kış aylarının yaklaşmasıyla vatandaşta doğalgaz ve elektrik faturası kabusu başladı. XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, ısı yalıtımının faturaları yüzde 50 azaltacağını belirtti

Elektrik faturası kaç gün ödenmezse kesilir?

Elektrik abonesi olan mesken ve işyeri sahibi veya kiracılarının her ay adına kesilen elektrik faturasını zamanında ödemesi gerekiyor. Peki, elektrik faturası kaç gün ödenmezse kesilir? İşte yanıtı..

Elektrik faturası gecikme zammı 2015!

Mesken ve işyerlerinde okunan sayaç değerine göre düzenlenen fatura bedelinin zamanında ödenmemesi halinde gecikme zammı uygulanıyor. Peki, elektrik faturası gecikme zammı 2015 ne kadar?

Borcumdan dolayı elektriğim kesildi ne yapmalıyım?

Mesken ya da işyerinde elektrik abonesi olduğunuzu düşünelim. Elektrik faturası ödemelerinizdeki aksaklık nedeni ile elektriğiniz kesilirse ne olur? Elektrik faturası borcumdan dolayı elektriğim kesildi ne yapmalıyım, diyorsanız işte yanıtı..

Su faturası ödenen bankalar!

Bir ev veya işyeri kiraladığınızı düşünelim. Su, elektrik ve doğalgaz gibi aboneliklerinizi yaptırdıktan sonra gelen ilk faturanızı nasıl ödeyeceksiniz? Su faturası ödenen bankalar hangileridir?

Elektrik faturası nerelerde ödenir?

Mesken ve işyeri gibi taşınmaz malların elektrik faturaları fatura veya ödeme bildirimi üzerinde belirtilen süre içerisinde ödeniyor. Peki, elektrik faturası nerelerde ödenir? İşte fatura ödeme yerleri..

Elektrik faturası gecikme bedeli ne kadar?

Elektrik fatura bedeli, faturada belirtilen süre içerisinde tahsilat vezneleri, yetkili banka şubeleri ve PTT şubeleri aracılığıyla ödeniyor. Peki, elektrik faturası geç ödenirse ne olur? Elektrik faturası gecikme bedeli ne kadar?

Elektrik Faturası

Elektrik Faturası Elektrik Faturası

Buna göre, tüketiciler hesaplama modülü kullanarak, fatura tutarını hesaplayarak, ellerindeki fatura ile kıyaslayabilecek


EPDK’den dün yapılan yazılı açıklamaya göre, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olan nihai fiyat artışı ortalama yüzde 6.8 oranında. Faturada yer alan dağıtım bedellerinin bir önceki faturaya göre neden yüksek olduğu konusunda, açıklamada şunlar kaydediliyor:


“Önceki uygulama dönemlerinde dağıtım ve iletim gibi şebeke faaliyeti kapsamındaki bedeller (dağıtım bedeli, iletim bedeli, vs…) ayrı ayrı uygulanmakta iken, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren bu bedeller dağıtım bedeli olarak uygulanmaya başlanmıştır.


Bu sebeple dağıtım bedelinde yüksek artışlar yoktur ve nihai toplama bakıldığında yalnızca makul seviyelerde fiyat değişimlerinin söz konusu olduğu görülmekte. Diğer bir deyişle tüketicinin eski dağıtım bedeli ile yeni dağıtım bedelinin kıyaslaması doğru değildir. Faturayı oluşturan maliyet kalemlerinin ve bedellerin hangi...