Emlak Vergisi

Emlak Vergisi

7194 Sayılı Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması, Dijital hizmet vergisi, Konaklama vergisi ve Değerli Konut vergisini ortaya çıkardı..

İkinci konutta vergi artacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'yla ikinci ve sonraki konut alımlarına vergi artış sinyali geldi. İmar değişikliklerinden kaynaklanan değer artışlarının vergilendirilmesine ilişkin mevzuat ve uygulamanın güçlendirileceği belirtildi...

KDK'den 'emlak vergisi' kararı!

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), herhangi bir işte çalışmayan, yaşadığı evden başka bir mülkü de bulunmayan kadının geçmişe dönük ödediği emlak vergilerinin iade edilmesine yönelik tavsiyede bulundu...

Emlak vergisi yeniden yapılandırılacak mı?

30 Nisan'da TBMM'ye yeni bir yasa tasarısı sunuldu. Tasarıda, emeklilere bayram ikramiyesi, imar barışı gibi dikkat çeken düzenlemeler yanında vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması, matrah artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesi gibi konular da var.

Gayrimenkulünü satanlar için vergi ipuçları!

Gerçek kişilerin 2017 yılı gelirleri için beyan dönemi 1 Mart'ta başladı. Bu gelirlere konu olan işlemlerden biri de gayrimenkul satışları. Eğer satıştan kâr edildiyse, bazı durumlarda beyanname verilmesi ve gelir vergisi ödenmesi gerekebiliyor.

Emlak vergisine devlet ayarı!

Vergi uzmanları ve takdir komisyonları tarafından her 4 yılda bir emlak beyan değerleri son iki dönemdir aşırı yükselişlerle can yakar hale gelince devlet müdahalesinde gecikmedi. Bundan böyle emlak beyan değerleri yüzde 50’den fazla artamayacak.

Emlak Vergisi’nde dava açma süresi 7 Eylül’de bitiyor!

Belediyelerce ilan edilen ve önümüzdeki 4 yıl boyunca vergilendirmeye esas olacak olan metrekare birim değerlerine itiraz süresi 7 Eylül 2017 tarihine uzatılmıştı. Bu tarih aralığında dava açılmaz ise belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.

Emlak vergisinde yeni düzenleme şart!

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Sefer Levent bugün "Vatandaşlar mağdur, davalar arka arkaya açılıyor! Yeni düzenleme yapılacak mı?" başlıklı yazısına yer verdi. İşte yazının detayları...

Emlak vergisi değer tespiti ve ortaya çıkan sorunlar!

Dünya Gazetesi köşe yazarı olan Akif Akarca, bugünkü yazısında emlak vergi değer tespiti ve ortaya çıkan sorunlardan bahsetti. İşte o haber...

Emlak vergisini ödeyemeyen evini satacak!

4 yılda belirlenen emlak vergisindeki artış tepkilere neden oldu. Birçok vatandaş emlak vergisi oranlarına itiraz edecek.

Bu emlak vergisi ev sattırır!

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Deniz Sipahi bugün köşesinde emlak vergiyle ilgili yazısına yer verdi. İşte yazının detayları..

Emlak vergisinde en büyük artış Beşiktaş ve Beylikdüzü’nde!

Emlak vergisinde yapılan zamlar bazı bölgelerde yüzde 600'ü bile aştı. En fahiş zamlar ise beşiktaş ve Beylikdüzü’nde yapıldı. Emlak vergisindeki aşırı artışlara itiraz edilebilecek.

Emlak vergisi matrahı nasıl belirlenmeli?

Sözcü Gazetesi köşe yazarı olan Nedim Türkmen, bugünkü yazısında Emlak Vergisi Mevzuatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. İşte o haber..

Emlak değerleri 4 yıl aradan sonra güncellendi!

Arazi ve gayrimenkullerin fiyatları 4 yıl aradan sonra güncellendi. 4 yılda bir belirleniyor ve emlak vergisinde artışlar yaşandı. Beşiktaş Belediyesi muhtarları yüzde 400'lük artışa itiraz etti.

Arsa değerlerine dava hakkı!

Dünya Gazetesi köşe yazarı olan Bumin Doğrusöz bugünkü yazısında emlak vergisi davalarda arsa birim değerlerine ilişkin takdir komisyonu kararlarını değerlendirdi. Doğrusöz, arsa birim değerinin öğrenilmesi gerektiğini söyledi.

Emlak vergisi değeri bulunmayan taşınmaz malların kıymetinin takdiri!

Emlak vergisi değeri bulunmayan taşınmaz malların kıymetinin takdiri hakkında yönetmelik, 28 Ekim 1987 tarihinde 19618 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte yönetmelik kapsamında yer alan hükümler....

Zeytinburnu'na emlak vergisi geliriyle 177 dönümlük dev park yapılacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 500 bin metrekarelik dev park projesinden sonra Zeytinburnu Belediyesi de özellikle deniz kenarındaki lüks projelerden edilecek yüksek emlak vergisi geliriyle ilçe merkezine 177 dönümlük dev park yapacak...

Emlak vergisi 2.taksit ödeme süresi!

Emlak vergisi mükellefleri, vergi borcunu iki eşit taksit halinde ödeyebiliyor. İşte birinci taksitlerini en son 31 Mayıs'ta ödeyen mükellefler için emlak vergisi 2.taksit ödeme süresi...

Emlak vergisi ikinci taksiti ne zaman?

Gayrimenkul sahibi olan ve emlak vergisi ödemelerinden muaf tutulmayanlar için emlak vergisi iki taksit halinde yapılıyor. Buna göre emlak vergisi ikinci taksiti ne zaman ödenecek?

Emlak vergisi borcu nedir?

Emlak vergisi, her yıl taşınmazlar adına devlete ödenen bir vergidir. Söz konusu vergiden muaf olmayanlar bu vergiyi ödemekle yükümlüdürler. Peki emlak vergisi borcu nedir? Nasıl oluşur? sorularının cevapları haberimizde yer alıyor

Emlak vergisi hesaplama yöntemi!

Emlak vergisi taşınmaz gayrimenkul sahiplerinin her yıl belli bir orana devlete ödemekle yükümlü oldukları bir vergidir. Emlak vergisi hesaplama yöntemi haberimizin devamında yer alıyor..

Emlak vergisi taksitli ödenir mi?

Emlak vergisi, gayrimenkul sahiplerinin her yıl devlete ödemekle yükümlü oldukları bir vergidir. Emlak vergisi taksitli ödenir mi? Kaç taksitte ödenir? sorularının cevabı haberimizin içinde yer alıyor.

Emlak vergisi muaflarının bildiri dilekçesi!

200 bin metrekareden daha büyük olmamak kaydıyla tek meskeni olan emekli, dul ve yetimler emlak vergisi muafiyetliğinden yararlanmaktadır. Emlak vergisi muaflarının bildiri dilekçesi haberimizde yer alıyor..

Ödenen emlak vergisi nasıl geri alınır?

Sıfır oranlı emlak vergisi avantajlarına uyanlar yada sıfır oranlı emlak vergisi avantajlarını bilmeyip te vergilerini ödeyenler ödemiş oldukları vergileri nasıl geri alabilirler? sorusunun cevabı haberimizin içinde yer alıyor..

Emlak vergisi cezası nedir?

Emlak vergisinden muaf olmayıp vergisini zamanında ödemeyen mükelleflere emlak vergisi cezası uygulanıyor. Peki emlak vergisi cezası nedir? Emlak cezası için bir indirim var mıdır? sorularının cevapları haberimizde..

Emlak vergisi nasıl ödenir?

Emlak vergisinden muaf olmayanların ilgili belediyelere ödemesi gereken emlak vergisi nasıl ödenir? Emlak vergisi ödeme seçenekleri nedir? sorularının cevaplarını merak ediyorsanız detaylı olarak haberimizin içinde bulabilirsiniz..

Emlak vergisi beyannamesi düzenlemesi!

Emlak vergisi beyannamesi düzenlemesi nasıl yapılır? Emlak vergisi beyannamesi düzenlemesinde dikkat edilecek hususlar nelerdir, beyanname formunu nasıl doldurmalıyım? gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz..

Emlak vergisi oranları!

Emlak vergisi için devlete ödenmesi gereken vergi bedelleri emlak vergisi oranları üzerinden hesaplanıp belirleniyor. Peki emlak vergisi oranları neye göre değişiklik gösterir merak ediyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz..

Emlak Vergisi Haberi

Emlak Vergisi

Fortune dergisinin yazarı Leon Aslan Coşkun, bu ay '7194 sayılı kanunla birçok yeni vergi hayatımıza girdi' başlıklı yazıyı kaleme aldı. 

Değerli Fontune okuyucularım, bu yazımda 7194 Sayılı Kanunla getirilen yeni düzenlemeler hakkındaki değerlendirmelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bütçe gelirlerinin artırılmasına yönelik olarak yeni Kanun ile 3 yeni vergi ihdas edilmektedir. Bunlar, Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi ve Değerli Konut Vergisidir. Dijital Hizmet Vergisi ile internet şirketlerinin dijital reklam gelirleri vergilendirilmektedir. Konaklama Vergisi ise otel ve benzeri yerlerde yapılan konaklamalar dolayısıyla verilen hizmetler üzerinden hizmeti veren tarafından ödenecek bir vergidir.

Yeni ihdas edilen bu iki verginin hizmet maliyetlerini arttırması nedeniyle dolaylı olarak tüketicilere yansıması kaçınılmazdır. Değerli Konut Vergisi ise değeri beş milyon Türk Lirasının üzerinde olan konutlar üzerinden ödenecek olan bir vergidir. Değerli konut...