Eyüp Muhcu

Eyüp Muhcu

'Torba yasa' taslağı ile kentsel dönüşüm alanlarında imar hakları menkul değere dönüştürülerek 'imar borsası'nda şirketlerce alınıp satılabilecek, Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu "Tapu yurttaş güvence olmaktan çıktı" dedi.

Mimarlar Odası'nın acı günü! Eyüp Muhcu'nun babası vefat etti!

Mimarlar  Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ’nun babası Vehbi Muhcu dün vefat etti. Merhumun cenazesi ikindi namazı ardından defnedildi...

Eyüp Muhcu : Taksim Meydanı yapılaşamaz!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın açıklamaları ile yeniden ortaya çıkan Taksim Camii projesi için Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ; Taksim Meydanı'nın her ne şekilde olursa olsun yapılaşması oradaki tarihin yok olması anlamına gelmektedir.

Haydarpaşa Garı'nın binası ticarete kurban edilmesin!

Haydarpaşa Garı'nı kapsayan imar planına sivil toplumdan tepki var: "Tarihi ve sembolik bir bina, ticari faaliyete kurban edilemez"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Kanal İstanbul'a dava açıyor!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Eyüp Muhcu, Kanal İstanbul proje ile ilgili olarak, "Süre kaybetmeden, başka oldu bittilere meydan vermeden dava açarak hukuki süreci başlatacağız" dedi...

Eyüp Muhcu: Asıl sorun kentsel denetim!

TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, Kartal’da yıkılan binayla ilgili açıklamalarda bulundu. Muhcu, “İktidar yıkımlara izin vermeme konusunda samimiyse bugün imar barışı kanununu iptal etmeli” diye konuştu.

Mimarlar Odası: AKM'yi yıkmak suçtur!

Yeni AKM projesine Mimarlar Odası'ndan itiraz geldi. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, “AKM’yi yıkıma terk etmek de yıkmak da suçtur. Hukuki girişimde bulunacağız” dedi.

Eskişehir Kent Sempozyumu gerçekleşti!

Eskişehir Kent Sempozyumu'nun son oturumu Kent, Emek, Demokrasi ve Hukuk başlıklı panel düzenlendi. Panelde konuşan TMMOB Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhçu, kentsel dönüşümü anlattı.

Eyüp Muhcu: Tapu güvencesi kalkıyor!

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 67 maddelik ‘torba yasa' taslağı imar hakları ve kentsel dönüşüm hükümlerini değerlendirdi.

Mimarlar Odasından Topçu Kışlası açıklaması!

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, “Rant ve yağma projelerinin gerçekleştirilmesi için yaşadığımız olağanüstü durum, bir fırsat haline çevrilmek isteniyor” dedi.

Eyüp Muhçu: Açık Hava Tiyatrosu'nun yıkılması kamuya aykırı!

İstanbul'un en önemli kültür sanat merkezlerinden Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nun yaz sonunda yıkılıp yeniden inşa edileceği ileri sürüldü. İddiaları Belediye yalanlasa da kent savunucuları endişeli.

Eyüp Muhçu: Mimarlar Odası'nın binden fazla davası var!

Peş peşe açtığı davalar ile son olarak, ‘terörist’ olmakla suçlanan Mimarlar Odası şu an itibarıyla 1000’den fazla davanın tarafı. Oda Başkanı Eyüp Muhçu, 15’i odaya kayıtlı olmak üzere onlarca avukatla çalıştıklarını söyledi.

Eyüp Muhcu: Betonlaşma kararlarını kent suçu ilan ediyoruz!

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, betonlaşma kararlarını "kent suçu" ilan ettiklerini söyledi. Türkiye'de inşaat sektörünün tıkandığını ileri süren Muhcu, "Daha önce yüzde 19 civarında olan büyüme hızla geriledi" dedi.

Eyüp Muhcu: Betonlaşma kent suçudur!

Mimarlar Odası Genel Başkanı Muhcu: "Betonlaşma kararlarını 'kent suçu' ilan ediyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu. Muhcu, yatırım projelerini engellenmek veya durdurmak gibi amaçlarının olmadığını ifade etti.

Eyüp Muhcu: Mimarların dikkatini Mardin'e çekeceğiz!

Mardin'de Ekim ayında yapılması planlanan “Kent, Kültür ve Demokrasi Forumu Mardin buluşması” kapsamında Mardin'de temaslarda bulunan TMMOB'a bağlı Mimarlar Odası, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol Akay'a ziyaret etti.

TMMOB: Torba yasa plansız programsız projelere zemin hazırlayacak!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, son 1 yılda belediye meclislerinden ve Çevre Şehircilik Bakanlığı'ndan geçen planların sayısının 20 binin üzerinde olduğunu açıkladı.

Eyüp Muhcu: Tapu yurttaş için güvence olmaktan çıktı!

'Torba yasa' taslağı ile kentsel dönüşüm alanlarında imar hakları menkul değere dönüştürülerek 'imar borsası'nda şirketlerce alınıp satılabilecek, Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu "Tapu yurttaş güvence olmaktan çıktı" dedi.

Eyüp Muhcu

Eyüp Muhcu Eyüp Muhcu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 67 maddelik 'torba yasa' taslağı imar haklan ve kentsel dönüşüm alanlarında önemli değişiklikler getiriyor. Yeni düzenlemeye göre 6306 sayılı yasa kapsamında afet riski altındaki alanlar, kentsel dönüşüm alanları, jeolojik açıdan sakıncalı bölgelerdeki gayrimenkuller sertifıkalandırılaıak menkul değere dönüştürülecek ve bu sertifikalar oluşturulacak 'imar borsasında' alınıp satılabilecek. Yine imar planı kararlarıyla yurttaşların gayrimenkul hisselerindeki değer artışı menkule dönüştürülerek transfer edilebilecek. Torba yasa taslağuıdaki düzenlemeleri konuştuğumuz Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, düzenlemenin yurttaşların mağduriyetine yol açacağını söylüyor. Muhcu, "Tekelleşmiş gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve inşaat şirketleri lehine zorla el koyma süreçleri kolaylaşırken, vatandaşların tapu ile güvence altında olan barınma hakları ortadan kaldırılıyor" dedi. 


Sertifika verilecek Düzenlemenin bir imar borsası oluşturulması ve bu borsanın piyasa kurallarına göre işletilmesi esasına...