Galata

Galata

1938 yılında Tünel Şirketi'nin yaptırması gereken üç katlı binayı yaptırmaması Belediye ile ihtilafa sebep olmuş. Bayındırlık'ın araya girmesiyle Şirket binayı yaptırmayı kabul etmiş. Belediye de binanın yapılabilmesi için Tünel'in önünü genişletecekmiş.

1937 yılında Galata Yolcu Salonu'nun inşasına başlanacak!

1937 yılında Liman İşletmeleri, Galata Yolcu Salonu'nun inşasına başlayacakmış. Salonun uzunluğu 54, genişliği 38 metre olacakmış. 34 metre yüksekliğinde bir kulesi de olacak salon 380 bin liraya ihale edilmiş.

1936 yılında Mecidiyeköy ve Bomonti'de yeni mahalleler kurulacak!

1936 yılında İstanbul'un nazım imar planını hazırlayan Mimar Prost, istimlak edilen Surp Agop Mezarlığı, Mecidiyeköy ve Bomonti'nin imar planını hazırlayacakmış. Prost, kurulacak mahallelerin nasıl olacağına dair planlar hazırlamış.

1992 yılında Galata Köprüsü hizmete açılmış!

1992 yılında yeni Galata Köprüsü Başbakan Süleyman Demirel tarafından hizmete açılmış. STFA Grubu tarafından yapılan ve yapımı 5 yıl süren köprünün bir şeridi de tramvaya ayrılmış.

1987 yılında yeni Galata Köprüsü'nün temeli atılmış!

1987 yılında yeni Galata Köprüsü'nün temeli Başbakan Turgut Özal tarafından atılmış. Federal Almanya'dan edilen krediyle inşa edilecek köprü 30 milyar liraya mal olacakmış ve 2.5 yılda tamamlanacakmış.

1984 yılında tarihi Tünel Taksim'e kadar uzatılacakmış!

1984 yılında tarihi Tünel Taksim'e kadar uzatılacakmış. 25 milyara mal olacak Tünel projesi, İstiklal Caddesi'nin altından Taksim'e ulaşacakmış ve Taksim Meydanı'nın altına 500 dükkanlı bir alışveriş merkezi kurulacakmış.

1982 yılında yeni Galata Köprüsü ihale edilmiş!

1982 yılında yeni Galata Köprüsü ihale edilmiş. Köprünün proje ihalesini bir Türk firması ile İngiliz firması kazanmış. Köprü 3 milyar liraya mal olacakmış ve eski köprünün 100 metre Haliç tarafında yapılacakmış.

1968 yılında Galata Kulesi aylık 30 bin liraya kiraya verilmiş!

1968 yılında İstanbul Belediyesi, restorasyonu tamamlanan Galata Kulesi'ni kiraya vermiş. Turistik site haline getirilen Galata Kulesi'ne giriş biletle olacakmış. Kule, aylık 30 bin liraya kiraya verilmiş.

1967 yılında Galata Kulesi'nin restorasyonu tamamlanmış!

1964 yılında başlanan, Galata Kulesi'nin restore işi 1967 yılında tamamlanmış. 3 milyon liraya restore edilen sekiz katlı Galata Kulesi'nin boyu, yerleştirilen külah ile 70 metreyi bulmuş.

1966 yılında Galata Kulesi'ne külah giydiriliyormuş!

1966 yılında Galata Kulesi'ne turistik gazino ve pavyon yapılıyormuş. 1850 yılında rüzgarın tesiriyle uçan külah ise, yeniden giydirilecekmiş. Kuleye giydirilen külah, 13 metre uzunluğunda olacakmış.

1965 yılında Galata Kulesi'ne külah geçirilecekmiş!

1965 yılında, Galata Kulesi'ne ekli olan iki ahşap kat yıkılmış. 51.65 metre uzunluğunda olan Kule'ye bir külah geçirilecekmiş ve boyu 70 metreyi aşacakmış. Yapılan kazılarda Kule'nin altında gizli bir tünele de rastlanmış.

1962 yılında Galata Kulesi turistik kule olacakmış!

1962 yılında Galata Kulesi restore edilecekmiş. Kule, Türkiye'nin Eyfel'i olacakmış. Kule restore edilerek içinde çay salonu, turistik eşya satan yerler inşa edilecekmiş. Bu iş için bir milyon liraya ihtiyaç duyulmuş.

Galata'ya İpek Yolu Dostluk ve Değişim Anıtı dikildi!

İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo kapsamında Galata'ya dikilen İpek Yolu Dostluk ve Değişim Anıtı dün düzenlenen törenle açıldı. Kadir Topbaş anıtın, tarihi İpek Yolu'na yeniden hayat verdiğini söyledi...

Yabancılar İstanbul’da lüks gayrimenkul tercih ediyor!

İstanbul, yabancılar tarafından büyük ilgi görüyor ve yurtdışından gelen gayrimenkul talepleri son dönemde gittikçe artış gösteriyor.

SALT'ın yeni sergisi Yerelde Modernler, Galata'da yarın açılıyor!

SALT'ta, benzersiz binalarıyla savaş sonrası Sovyet mimarlığına odaklanan Yerelde Modernler sergisi yarın açılacak...

Galata Pera Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Galata Pera Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Salih Uçar ve Buğra Keleş ortaklığıyla 120 bin TL sermaye ile 29 Şubat'ta Beyoğlu, Hacımimi Mahallesi, Hacımimi Külhani Sokak'ta kuruldu.

Galata'da dikkat çeken bir çatı katı!

Mimari tasarım sayfası Desing Father facebook sayfasında Galata'da yer alan çatı katına ait fotoğrafları paylaştı. İşte Galata'da dikkat çeken bir çatı katının görüntüleri..

Tarlabaşı ve Galata Kulesi çevresindeki mülklerden kira toplanamıyor!

Tarlabaşı ve Galata Kulesi çevresi gibi çok değerli yerlerde mülkleri bulunan Maliye, 5 kuruş kira toplayamıyor. Sayıştay raporlarına göre, toplanamayan kiraların miktarı 15 milyon lirayı geçiyor

Eski Galata Köprüsü ne olacak?

İstanbul'a 80 yıl hizmet ettikten sonra altındaki bir lokantada başlayan yangın sonucu ağır hasar meydana gelen, onarıldıktan sonra Ayvansaray-Hasköy arasında çekilen Eski Galata köprüsü adeta kaderine terk edildi.

1937 yılında Galata Yolcu Salonu'nun inşasına başlanacak!

1937 yılında Liman İşletmeleri, Galata Yolcu Salonu'nun inşasına başlayacakmış. Salonun uzunluğu 54, genişliği 38 metre olacakmış. 34 metre yüksekliğinde bir kulesi de olacak salon 380 bin liraya ihale edilmiş.

1937 yılından Galata Rıhtımı'nda meydan açılacak!

1937 yılında tarihi Galata Rıhtımı'nda yeni bir meydan açılacakmış. Merkez Rıhtım Han ile Deniz Ticaret Müdürlüğü arasındaki sahada açılacak meydan, Merkez Rıhtım Han'ından Deniz Ticaret Müdürlüğü'ne kadar uzanacakmış.

2005 yılında tramvay, 44 yıl sonra Galata Köprüsü'nde!

2005 yılında raylı sistemin İstanbul'daki son aşaması, Eminönü-Kabataş hattı hizmete girmiş. 44 yıl sonra Galata Köprüsü'nden geçerek Kabataş'a ulaşan tramvay hattı, Kabataş'tan Maslak'a kadar uzatılacakmış.

Nar Motorlu Araçlar Ve Turizm Anonim Şirketi Galata Kahvehanesi Şubesi açıldı!

Nar Motorlu Araçlar Ve Turizm Anonim Şirketi Galata Kahvehanesi Şubesi 4.5 milyon TL sermaye ile 18 Haziran 2015 tarihinde Beyoğlu'nda kuruldu.

2000 yılında Galata Kulesi'nin dış cephe onarımı bitmiş!

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun kararları doğrultusunda başlatılan Galata Kulesi'nin dış cephe onarımı ve temizliği 2000 yılında tamamlanmış. Onarım çalışmaları için 235 milyar lira harcanmış.

1999 yılında Galata Kulesi'ne milenyum restorasyonu!

1999 yılında Galata Kulesi'nde oluşan çatlaklar aslına uygun bir malzemeyle Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilecekmiş. En son 1967 yılında restore edilen tarihi kulenin restorasyonu 200 milyar liraya mal olacakmış.

Tophane nargile cafeleri Galata Port projesi kapsamında yıkılacak!

İstanbul'un en meşhur nargile kafelerinin yer aldığı Tophane'de nargile dönemi artık sona eriyor. Galata Port Projesi kapsamında yıkılacak olan 20 nargile kafeden 14'ü kapısına kilit vurdu.

1994 yılında tarihi Galata Köprüsü yeni yerine yerleştirilmiş!

1994 yılında tarihi Galata Köprüsü, Balat-Hasköy arasındaki yeni yerine yerleştirilmiş. 80 yıldan fazla İstanbul'a hizmet eden tarihi köprünün yenileme çalışmaları 160 milyar liraya mal olmuş.

1992 yılında Galata Köprüsü hizmete açılmış!

1992 yılında yeni Galata Köprüsü Başbakan Süleyman Demirel tarafından hizmete açılmış. STFA Grubu tarafından yapılan ve yapımı 5 yıl süren köprünün bir şeridi de tramvaya ayrılmış.

Galata

Galata GalataGalata'da Tünel'in önü genişletilecek


Tünel ve Mahmudiye caddelerinin birleştirilmesi düşünülüyor


    Tünel Şirketi'nin Galata cihetinde yaptıracağı bina hakkında Belediye ile şirket arasında uzun zamanlardan beri devame eden ihtilaf, Nafıa Vekaleti'nin müdahalesiyle halledilecek bir safhaya gelmiştir. İhtilafa sebep olan vaziyeti kaydedelim:

    Tünel Şirketi mukavelesini tetkik eden Nafıa Vekaleti, şirketin Galata cihetinde bir bina yaptırması lazım geldiği halde şimdiye kadar bu taahhüdü yerine getirmediğini görmüş ve Galata cihetinde mutlaka bir bina yapılması lazım geleceğini şirkete ihtar etmişti. Bu binanın üç kat üzerine inşa edilmesi yine mukavele hükümleri icabındadır.