Göbeklitepe

Göbeklitepe

UNESCO’nun Paris merkezinde Göbeklitepe konferansı düzenlendi. 50’den fazla ülkenin temsilcisinin katıldığı konferansta dinler tarihini 12 bin yıl geriye götüren Şanlıurfa’daki arkeolojik alana ilginin artması için çalışılacağı kararı alındı.

Göbeklitepe'ye özel araç girişi yasaklandı!

Şanlıurfa'daki dünyanın en eski tapınak merkezi Göbeklitepe'de uygulanan çevre düzenlemesi kapsamında ören yerine özel araç girişine izin verilmeyecek. Kazı alanına ziyaretçilerin ulaşımı elektrikli otobüslerle sağlanacak.

Göbeklitepe'ye çevresel dokunuş!

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca uygulanan çevre düzenleme projesinin tamamlanmasıyla ören yerine özel araç girişlerine izin verilmeyecek.

Tarihin sıfır noktası turizmde lokomotif olacak!

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak belirtilen Göbeklitepe'yi günde ortalama bin 500 kişi ziyaret ediyor. İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Aydın Aslan konu ile ilgili açıklama yaptı.

Şanlıurfa Göbeklitepe'de kazılar 80 yıl sürecek!

Şanlıurfa'da bir tepe üzerine kurulu olan Cilalı Taş Devri'nden kalma, dünyanın en eski dini yapılar topluluğu bilinen Göbeklitepe Höyüğü'nde arkeoloji tarihi yeniden yazılıyor. Göbeklitepe'de kazıların 80 yıl devam edeceği bildirildi...

Şanlıurfa Göbeklitepe'de 6 tapınak daha bulundu!

Dünyanın ilk tapınağının bulunduğu Şanlıurfa Göbeklitepe'de, kazılar ve ölçümlerin sonucunda ulaşılan anıtlar buranın, 11 bin 600 yıl öncesinde insanlığın önemli bir buluşma merkezi olduğunu gösterdi...

Bakanlar Çelik ve Avcı Göbeklitepe yolunu hizmete açtı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik ile Milli Eğitim Bakanı Avcı, Şanlıurfa'de Göbeklitepe yolunu hizmete açtı...

Bakanlar Çelik ve Avcı Şanlıurfa'da!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik ile Milli Eğitim Bakanı Avcı, "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe'yi ziyaret etti...

Şanlıurfa Göbeklitepe turizm merkezi olma yolunda!

Şanlıurfa'da yer alan Göbeklitepe'nin turizme kazandırılması için çalışmalara başlandı...

Göbeklitepe ile Şanlıurfa'ya en büyük müze yapılıyor!

Göbeklitepe kazı alanındaki buluntular dolayısıyla ‘dünyanın en eski kenti’ olarak nitelendirilen Şanlıurfa’ya, Türkiye’nin en büyük müzesinin temeli atılıyor

Şanlıurfa, Göbeklitepe ile turizm alanında yenilenmeye hazırlanıyor!

Peygamberler şehri Şanlıurfa, M.Ö. 10 bin tarihine ait ve dünyanın ilk tapınağı olduğu söylenen Göbeklitepe ile turizm, alanında yeni bir boyut kazanıyor.

Ali Saydam: Göbeklitepe Kazısı'na dikkat!

Urfa'daki Göbeklitepe Kazıları'nın 'değerini' tam anlamıyla idrak edişim, 'Medeniyetlerin anlatılmamış hikayesi'ni anlattığı yolundaki vaadiyle dikkatlerimizi çeken o müthiş belgesel sayesindedir: 'Batı'ya Doğru Akan Nehir.'

Polat Holding'ten Göbeklitepe'ye enerji yatırımı!

Enerji alanında yatırımlarına hız veren Polat Enerji, Göbeklitepe'de hayata geçireceği RES projesine yaklaşık 140 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Şanlıurfa Göbeklitepe tesisleri hizmete girdi!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, yapım çalışmalarını tamamladığı GAP 4.Etaptaki 'Göbeklitepe Tesisleri'ni hizmete açtı.

Göbeklitepe arkeoloğu Schmidt’in evi kiraya verilecek!

Göbeklitepe’deki kazıları yürüten arkeolog Schmidt’in evi, ölümünün ardından eşi tarafından anı evine dönüştürüldü. Merak uyandıran ev, geceliği 400 liraya airbnb üzerinden kiralanabiliyor…

Göbeklitepe'ye kültür evi inşa ediliyor! 

Tarihin sıfır noktası olarak belirtilen Göbeklitepe'ye kültür evi yapılıyor. Belediye tarafından yapılacak olan Göbeklitepe Kültür Evi'nde, kütüphane, gastronomi merkezi ve Meslek Edindirme Merkezi yer alacak...

Yüksek Mimar Elif Bengisu'dan Göbeklitepe'ye yeni proje!

Genç yaşında başarılı bir kariyer çizen ve önemli projelerde imzası bulunan Yüksek Mimar Elif Bengisu, üzerinde çalıştığı projeleri, hayata bakışını, mimari ilhamlarını anlattı.

Göbeklitepe’nin maketine Cannes’da büyük ilgi!

Hazırladığı mimari maketlerle dünya çapında ses getiren çalışmalara imza atan RJ Models, yapımı 1.600 saat süren Göbeklitepe’nin maketini Cannes’da gerçekleşen MIPIM Fuarı’nda ilk kez sergiledi. 

Göbeklitepe'nin maketi MIPIM 2019'da görücüye çıkacak!

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'nin maketi, 12-15 Mart tarihleri arasında Cannes'de düzenlenecek dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM'de sergilenecek...

Göbeklitepe Ziyaretçi Merkezi 8 Mart'ta açılıyor!

Göbeklitepe’de inşa edilen ziyaretçi merkezi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 8 Mart'ta açılacak.

RJ Models, Göbeklitepe’nin maketini MIPIM’de sergileyecek!

Hazırladığı mimari maketlerle dünya çapında ses getiren çalışmalara imza atan RJ Models, MIPIM Fuarı’nda Göbeklitepe’nin maketiyle yer alacak.

TURSAB Şanlıurfa'da otel yapımına başladı!

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Şanlıurfa Göbeklitepe’de yeni bir otel yapımına başladıklarını açıkladı. Bağlıkaya, "2019'da 1 milyona yakın turist bekliyoruz'' diye konuştu.

Göbeklitepe'de konaklama tesislerinin sayısı artacak!

Şanlıurfa'nın Göbeklitepe bölgesinde 2019 yatırım yılı olarak ilan edildi. İlçede özellikle konaklama tesislerinin sayısının artırılmasına yönelik çalışmalar hızlandı.

Şanlıurfa Göbeklitepe'ye otel yatırımı bekleniyor!

UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Şanlıurfa'nın Göbeklitepe bölgesinde konaklama sıkıntısı yaşanıyor. Şehre büyük firmaların otel yatırımı yapması bekleniyor.

Göbeklitepe sit alanında beton döküldüğü iddiası mecliste!

Göbeklitepe sit alanında beton döküldüğü iddiası meclis gündemine taşındı. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı..

Göbeklitepe Haberi

Göbeklitepe

UNESCO’nun Paris merkezinde Göbeklitepe konferansı düzenlendi. 50’den fazla ülkenin temsilcisinin katıldığı konferansta dinler tarihini 12 bin yıl geriye götüren Şanlıurfa’daki arkeolojik alana ilginin artması için çalışılacağı kararı alındı.


MERKEZİ İstanbul’da bulunan Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği (TURKEY-ONE), UNESCO’nun Fransa’daki genel merkezinde ‘Göbeklitepe Neolitik Yerleşim Alanı; Dinin Doğuşu ve Medeniyetin Yükselişi’ temalı konferansa ev sahipliği yaptı. Paris’te düzenlenen konferansta konuşan ONE Derneği kurucusu ve Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, sosyal sorumluluk projeleriyle uluslararası platformlarda Türkiye’nin görünürlük ve itibarının artmasına katkıda bulunacaklarını, Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe neolitik alanının bu yeni açılımda bir ilk olacağını vurguladı.


ŞİDDETE KARŞI KÜLTÜR

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun da Göbeklitepe’nin dünyanın en eski neolitik yerleşim alanı olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını hatırlattı. UNESCO nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin...