13 / 08 / 2022

gökdelen

gökdelen

İngiltere Londra'ya 80 katlı, 300 metre yüksekliğinde, ahşap gökdelen inşa edilecek. Mimari tasarımını Cambridge Üniversitesi'nin yaptığı gökdelen inşa edildiğinde Londra'nın en yüksek ikinci binası olacak.

İstanbul'da gökdelenlere California ayarı!

2007 Deprem Yönetmeliği güncelleme çalışmasında Türkiye’de gökdelen yapımı ilk kez kurallara bağlanacak. 20 kat ve üzeri binaların yapımına California standartları gelecek. İşte yönetmelikte öne çıkanlar...

Ankara gökdelenlerin de Başkenti oluyor!

Ankara'daki gökdelenler sektörün yeni yükselen değeri olmaya başladı. Son proje ise İTO Yatırım tarafından Oran'da hayata geçirilen 185 metrelik One Tower Diplomatique oldu. İşte ayrıntılar...

Çin gökdelen manyağı oldu!

CTBUH tarafından yayınlanan yıllık rapora göre 2015 yılında inşa edilen 200 metre üzeri yüksek yapı sayısı 2014'ü (97) geride bırakarak 106'yı buldu. İşte raporun ayrıntıları...

Türkiye'de kaç gökdelen var?

Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen yüksek binalarla ilgili çalıştayda açıklamalarda bulunan Prof.Dr. Sinan Akkar, son 10 yılda İstanbul'da 100 metre üzerindeki bina sayısının 60'ı geçtiğini belirtti.

Gökdelenlere yeni kurallar!

Çelik yapılarla ilgili 244 sayfalık yeni standartlar oluşturan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inşaatlarda kullanılacak çeliğe “narinlik, sıcaklık, yağmur ve kar yükü hesabı” getiriyor. İşte ayrıntılar...

1992 yılında gökdelen iş merkezleri boş kalmış!

1992 yılında Şişli, Zincirlikuyu ve Levent gibi bölgelerde yükselen iş merkezleri, şirketlerin fiyat korkusu nedeniyle boş kalmış. Döviz üzerinden satılan iş merkezlerinin kısa vadeli satış fiyatları, şirketleri uzak tutmuş.

1991 yılında İstanbul'da gökdelen sayısı 40'ı bulmuş!

1991 yılında gökdelenlerin sayısı 40'ı bulmuş. Barbaros Bulvarı ile Maslak arasında yükselen gökdelenler 2 milyon metrekarenin üstünde inşaat alanına sahipmiş ve 40 kadar gökdelene 5 trilyon harcanmış.

1990 yılında İstanbul gökdelenler şehri oluyormuş!

1990 yılında İstanbul'da gökdelenler mantar gibi yükselmeye başlamış. Bazı semtlerde 30-40 katlı binalar yükselirken, 50-55 katlı projeler de izin bekliyormuş. Programsız yapılan gökdelenler birçok sorunu da beraberinde getiriyormuş.

1986 yılında 3 gökdelenin temeli atılacakmış!

1986 yılında İstanbul'da 3 gökdelenin temeli atılacakmış. Zeytinburnu'dan 52'şer katlı iki işhanı ile 36 katlı bir otelin temeli, Turgut Özal tarafından atılacakmış. Şişli'de ise 46 katlı işhanı için temel çalışmalarına başlamış.

1986 yılında İstanbul'un ilk gökdelenleri Zincirlikuyu'da inşa edilecekmiş!

1986 yılında İstanbul'un ilk gökdelenleri, Sezai Türkeş-Fevzi Akkaya şirketi tarafından Zincirlikuyu Kavşağı'nda inşa edilecekmiş. Zincirlikuyu'da inşa edilecek gökdelenler, İstanbul'un siluetini bozar, bozmaz diye tartışma konusu olmuş.

1967 yılında Türkiye'nin en yüksek gökdeleninin inşasına başlanacakmış!

Türkiye'nin en yüksek gökdeleni, 108 metre uzunluğuyla Harbiye'de inşa edilecekmiş. Ordu tarafından 40 bin metrekare saha üzerinde inşa edilecek olan bina, Orduevi olarak kulanılacakmış ve 60 milyon liraya mal olacakmış.

Gökdelenlerin yüksekliği neye göre belirleniyor?

İstanbul, son yıllarda artan gökdelenleriyle Avrupa birincisi ama bir Yüksek Yapı Yönetmeliği yok! Avrupa'nın en yüksek kenti İstanbul'da, ulaşım sorunu da giderek artıyor. Peki gökdelenlerle ilgili riskler neler?

Erkam Emre: Görüntü kirletmez demeyin!

14 asır evvel ortaya söylenmiş Nostradamus kehaneti değil, gerçeğin ta kendisiydi oysa. Vakt-i kıyametin yaklaştığının delili yüksek binalar nedir, nelerin müsebbibidir artık gayet sarih bir biçimde ortada

Çin'de dünyanın en yüksek gökdeleni 90 günde dikilecek!

Dünyanın en yüksek gökdeleni olacak Sky City, Broad Sustainable Building tarafından Çin'de yapılıyor. Bina 90 günde tamamlanacak...

Çin, 500 metreden yüksek gökdelen inşaatını yasaklıyor!

Kripto paralarla ilgili attığı adımlarla dikkat çeken Çin, ülkede 500 metreden yüksek gökdelen inşaatını yasaklıyor...

Manhattan'da gökdelen sayısı giderek artıyor!

Dünyanın merkezi olarak kabul edilen ve New York'un en önemli beş bölgesinden biri olan Manhattan'da gökdelen inşaatları hız kesmeden devam ediyor. Öyle ki bölge son yıllarda şantiye alanına döndü.

Abu Dabi'deki 144 katlı gökdelen yıkıldı!

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'deki 144 katlı Mina Plaza gökdelen 18 bin sondaj deliğine yerleştirilen patlayıcıların aktif hale getirilmesiyle 10 saniyede yıkıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Ekrem İmamoğlu’na: Buraya gökdelen yaptırmayacaksın değil mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da İBB’nin bazı şantiyelerinde incelemelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, Kadıköy’deki gazhane binalarının restorasyon çalışmalarını incelerken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “Buraya gökdelen yaptırmayacaksın değil mi" diye espri yaptı.

Zorlu Holding’in İzmir’de yapacağı gökdelen için kat kararı bekleniyor!

Zorlu Holding’in İzmir’in kalbi Konak’a 60 kat olarak inşa etmeyi planladığı gökdelen için Kent Estetik Kurulu'nun kaç kat olacağı yönündeki kararını kısa sürede açıklanacak. Karar beklenirken, Zorlu’nun 60 kat olması yönünde baskı yaptığı ileri sürüldü.

PERPA'ya gökdelen yapılmasına izin çıkmadı!

İBB Meclisi, Okmeydanı'nda yer alan PERPA arazisiyle ilgili hazırlanan imar planını reddetti. Karar kapsamında araziye gökdelen inşa edilemeyeceğini açıkladı.

Moskova'da gökdelen inşaatı artıyor!

Moskova'da gökdelen inşaatı yüzde 19 oranında yükseldi. Sektörel analistler Moskova'daki gökdelen inşaatlarının daha da artacağını söylüyor.

Yusufeli Barajı 100 katlı gökdelen yüksekliğine ulaşacak!

Tamamlandığında dünyanın en yüksek üçüncü barajı olacak olan Yusufeli Barajı'nda gövde yüksekliği 100 metreye ulaştı. Yusufeli Barajı, 275 metrelik gövdesiyle 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşmış olacak.

Mansur Yavaş: Evimin perdesi gökdelen yüzünden kapalı!

CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş, "Bu gökdelenler bizim mahremiyetimize de engel oluyor. Örneğin benim evimin perdesi, sonradan yapılan bir gökdelen yüzünden kapalı" dedi...

Çin dünya gökdelen sayısında rekor kırdı!

Çin 2018 yılında 88 gökdelen inşaasıyla dünya gökdelen sayısında Avrupa ve Amerikayı geride bıraktı. Çin dünya gökdelen sayısında rekor kırdı.

Maslak Oto Sanayi arsasına gökdelen geliyor!

Sarıyer Maslak’ta oto tamir atölyelerinin yer aldığı yaklaşık 7 dönümlük araziye gökdelen dikiliyor. 120 metrelik gökdelenin inşa edileceği parselde 37 yıldır içinde oto tamir atölyelerinin de bulunduğu 4 blok iş yeri vardı...

Japonlar tahtadan gökdelen yapacak!

Japonlar bir ilke daha imza atıyor. Tahtadan gökdelen yapacak olan Sumitomo Forestry şirketi 70 katlı bir gökdelen inşa edecekç Gökdelende 185 bin metreküp ahşap kullanılması öngörülüyor...

2017'de en çok gökdelen hangi ülkede inşa edildi?

Statista, geçtiğimiz yıl içinde inşa edilen gökdelenlerle bir rapor hazırladı. Rapora göre, 2017'de en çok gökdelen hangi ülkede inşa edildi? Türkiye raporda kaçıncı sırada yer aldı?

gökdelen Haberi

gökdelen

Modern dünyanın vazgeçilmezleridir gökdelenler. Asya'nın, Avrupa'nın, dünyanın en yüksek gökdeleni diye yarış içindeler. İngiltere'de yapılması planlanan devasa bina ise biraz daha farklı. 80 katlı, 300 metre yüksekliğinde, ahşap. "Oakwood Tower" adı verilen gökdelen inşa edildiğinde Londra'nın en yüksek ikinci binası olacak. Proje ise Cambridge Üniversitesi'nden mimar ekibi imzalı. Şimdilik dünyanın en yüksek ahşap yapısı Norveç'in Bergen kentinde ve 14 katlı.


Yarına...