Haydarpaşa

Haydarpaşa

1947 yılında Üsküdar ile Kadıköy arasında çalışan tramvay hattının yeni güzergahı olarak Haydarpaşa Köprüsü'nden ilk tramvay merasimle geçmiş. Tramvayın köprüden geçmesiyle Üsküdar - Kadıköy yolu da kısalmış.

1936 yılında Haydarpaşa Limanı ıslah edilecek!

1936 yılında Nafia Vekaleti (Bayındırlık Bakanlığı) tarafından işletilen Haydarpaşa Limanı, ihtiyaca daha uygun şekilde genişletilerek ıslah edilecekmiş. Haydarpaşa'daki liman, çağdaş yükleme ve boşaltma vasıtılarıyla teçhiz edilecekmiş.

1984 yılında Haydarpaşa Lisesi'nin binası tıp fakültesi olmuş!

1984 yılında Haydarpaşa Lisesi'nin tarihi binası, Tıp Fakültesi olarak Marmara Üniversitesi'ne devredilmiş. Tarihi bina, 1934 yılında Atatürk'ün emriyle lise olarak kullanılmaya başlanmış ve 50 yılda 25 bin mezun vermiş.

Haydarpaşa ranta açılmasın eylemi 159. haftada!

Haydarpaşa Dayanışması gar binası için 159'uncu kez bir araya geldi. Haydarpaşa Garı otele dönüştürülmesin, ranta açılmasın diyen grup "Haydarpaşa Gardır satılamaz", "Direne direne bineceğiz trene" sloganları attı.

1980 yılında Haydarpaşa Lisesi çökmeye terk edilmiş!

1980 yılında tarihi Haydarpaşa Lisesi binası çökmeye terk edilmiş. Bugün kampüs binası olarak kullanılan tarihi binadaki 40 bin camın 30 bini kırıkmış. Tarihi binanın sol tarafı tamamıyla hizmete kapatılmış.

TCDD Genel Müdürü açıkladı: Haydarpaşa YHT istasyonu olacak!

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, İstanbul'un Anadolu Yakası'ndaki Haydarpaşa gar binasının istasyon bölümünün bu işlevini sürdüreceğini, diğer bölümlerinde de koruma amaçlı imar planı yapıldığını söyledi.

Haydarpaşa'daki yeşil alan otobüs peronu oldu!

Haydarpaşa Garı için 2012 yılında onaylanan imar planına açılan davada bilirkişinin verdiği "İstanbul'un terası Haydarpaşa bölünemez " raporunun ardından İBB yeni plan hazırlayarak askıya çıkardı.

Süleyman Karaman: Haydarpaşa'nın birinci katı gar olarak kalacak!

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Haydarpaşa Garı'nı koruma amaçlı imar planı hazırladıklarını belirterek, "Haydarpaşa Garı'nm şu anda trenden inilen kısmı olan birinci kat gar kalacak" dedi...

Çekmeköy'de yatırımların maliyeti 340 milyonu buldu!

Çekmeköy İlçesine Yapılan Yatırım ve Hizmetlerin Tanıtım ve Toplu Açılış Töreni'nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a yapılan yatırımlar toplamının 60 Milyar TL'yi bulduğunu söyledi...

TMMOB Galataport ve Haydarpaşa davalarına devam edecek!

TMMOB’un yetkilerinin kısıtlanmasının ardından gözler meslek örgütünün tarafı olduğu davalara çevrildi. Değişiklikten önceki davalar etkilenmeyecek...

Üsküdar, Marmaray'ı heyecanla bekliyor

Üsküdar'da, Paşalimanı'ndan başlayıp Selimiye'ye kadar uzanan sahil bölümünde heyecanla Marmaray bekleniyor.

Haydarpaşa'ya İstanbul'un ilk 3 boyutlu imar planı yapılacak

İBB tarafından yapılacak olan Haydarpaşa planı için önerilerin sunulduğu konferans dün gerçekleşti.

1/100 binlik İstanbul Çevre Düzeni Planı kime ne getirecek?

İstanbul Anayasası diye nitelendirilen ve kentin gelecekte nasıl bir görünüm kazanacağını belirleyecek olan 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı yürürlüğe girdi

Ümit Ünal, Mavi Kale ile İstanbul'u mantoluyor

Enerji tasarrufu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla "'İstanbul'u Mantoluyoruz" projesi başlatıldı

Forum İstanbul sanatçıları biraraya getirdi

Topkapı Sarayı'nın duvarı önceki gece Engin İnal, Mehmet Güleryüz ve Balkan Naci İslimyeli'nin resimleriyle renklendi

Ankara Haydarpaşa YHT sene sonu açılıyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Yüksek hızlı trenlerimiz Ankara'dan kalkıp Haydarpaşa'ya kadar veya Halkalı'ya kadar gidebilecek hale gelecektir.'' diye açıklama yaptı. 

Haydarpaşa Garı ne durumda?

Restorasyon çalışmaları başlayan Haydarpaşa Garı'nda hummalı bir çalışma devam ediyor. 109 yıl sonra başlayan büyük yenilemenin asıl nedeni, geçen sene garın çatısında meydana gelen yangın...

Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci- Halkalı banliyö hatları havadan görüntülendi!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan kesintisiz ulaşım için yeni yatırımlara hız kazandırdı. Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci- Halkalı banliyö hatları havadan görüntülendi.

Kadıköy Haydarpaşa Garı Üstgeçit Köprüsü imar planı askıda!

Kadıköy İlçesi, Haydarpaşa Garı Üstgeçit Köprüsü Projesi'ne ilişkin Nazım İmar Planı tadilatı ve Uygulama İmar Planı bugün askıya çıkarıldı..

Haydarpaşa Garı çevresine ilişkin 8 sorun mecliste!

CHP İstanbul Mustafa Sezgin Tanrıkulu hazırladığı soru önergesi ile Haydarpaşa Garı çevresindeki alana yapılması planlanan projeleri sordu..

Haydarpaşa arazisinin imar planı değişti!

Haydarpaşa Garı'nda 1959 yılında yıkılan Kavak İskelesi Mescidi yeniden inşa edilecek. İBB, alanda caminin yanı sıra, dini tesis külliyesi, lojman, kütüphane, dinlenme salonu, aşevi, yurt ve kurs inşa edecek.

Haydarpaşa Garı'na cami mi yapılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Haydarpaşa Garı planına cami mi ekledi? İşte Cumhuriyet gazetesinin o haberi...

Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hattı 2018'de açılacak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Haydarpaşa'nın kesintisiz ulaşımı için tarih verdi. İnşaatı hızlanan Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hattının 2018'in sonunda açılacağını belirtti.

Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hatları TBMM'de!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi ve elektromanyetik sistem yenilenmesi projesinin ne zaman tamamlanacağını ve Söğütlüçeşme istasyonunu sordu..

Tarihi Haydarpaşa Garı için nöbet sürüyor!

Adının dönüşümle alındığı Tarihi Haydarpaşa Garı 5 sene geçmesine rağmen hala açılmadı. Haydarpaşa Dayanışması bir kez daha garın ranta açılmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Haydarpaşa Tren Garı'na ilişkin 6 soru mecliste!

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Haydarpaşa Tren Garı'nın yeniden açılma zamanını ve demiryolu yapım işlerini yürüten bir firmayı Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a sordu..

Haydarpaşa-Pendik Demiryolu Hattı meclis gündeminde!

İstanbul Haydarpaşa-Pendik Demiryolu Hattı'nın yapımı meclis gündemine taşındı. Konu hakkında CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer soru önergesi hazırladı.

Haydarpaşa Garı özelleştirilecek mi?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Haydarpaşa Garı ile Limanın özelleştirme kapsam ve programında yer almadığını bildirdi.

Haydarpaşa

Haydarpaşa HaydarpaşaHaydarpaşa Köprüsü'nden ilk tramvay merasimle geçti


Yeni güzergahla Üsküdar - Kadıköy yolu kısaldı


    Dün saat 15'de Haydarpaşa Köprüsü'nden ilk tramvay merasimle geçmiştir. Merasimde başta Vali ve Belediye Reisi Doktor B. Lütfi Kırdar olduğu halde büyük bir kalabalık hazır bulunmuştur.

    Davetliler Kadıköy İskelesi'nde hazırlanan ve süslenen hususi tramvaylarla eski güzergahtan geçerek köprüye gelmişlerdir. Üsküdar - Kadıköy Halk Tramvayları Müdürü B. Feridun Manyas bir söylev vererek tramvayların köprüden geçmeleriyle hem yolun kısaldığını hem de rıhtım boyunca döşenen rayların bu yolun genişletilmesine ve imarına sebep olduğunu belirterek idarenin halka daha faydalı olmak için devamlı gayretlerinden bahsetmiştir. 

    Vali Dr. B....