II. dünya savaşı

II. dünya savaşı

Berlin'e Prusya sarayının yeniden inşası, Londra'yı Budapeşte'ye bağlayacak hızlı tren hattı gibi pahalı inşaat projeleri kriz nedeniyle durduruldu

Karadağ Fatih Sultan Mehmet Camii restore edildi!

Türkiye, Osmanlı'dan kalma tarihî ve dinî eserlere sahip çıkmayı sürdürüyor

İnşaat işçileri, Marsilya'nın göbeğinde patlamamış bomba buldu!

Fransa'nın güneyindeki Marsilya kentinde, II. Dünya Savaşı'ndan kalma bir ton ağırlığındaki bombanın bulunması üzerine heyecan yaşandı

Hitler'in Kurt İni kiralığa çıkarıldı!

Nazi lideri Adolf Hitler'in II. Dünya Savaşı sırasında zamanının büyük bir kısmını geçirdiği Kurt İni (Wolfsschanze) adlı karargahı kiralığa çıkarıldı

Dünya Bankası Kovid-19 nedeniyle 2020 küresel büyüme tahminini düşürdü!

Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs salgınının, küresel ekonomiyi İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülen en derin ekonomik durgunluğa soktuğunu belirterek, küresel ekonominin bu yıl yüzde 5,2 daralacağı tahmininde bulundu.

Hiroşima'nın yıkamadığı 2 bina yıllar sonra yıkılıyor!

2. Dünya Savaşı sırasında Amerika'nın Japonya’nın Hiroşima kentine attığı atom bombasına karşı ayakta kalmayı başaran 2 binanın yıkımı için karar verildi. Binaların yıkımı 2022’ye kadar tamamlanacak...

Saraybosna'da 2 kilometrelik alan boşaltılıyor!

Saraybosna'daki bir inşaat alanında 2'inci Dünya Savaşı'ndan kalma 500 kilogramlık bomba bulundu. Bombanın imha edilmesi şehrin 2 kilometrelik alanı boşaltılacak. 

Plastik boya İnşaatçıların işini kolaylaştırdı!

Plastik boya veya akrilik boya, II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında plastiklerin geliştirildiği dönemde ortaya çıktı. Bilinen en eski boyalar, Zambiya’da Lusaka Mağarası’nda bulunan ve 350 bin yıl önceden kalan mineral esaslı toz boyalardır.

Mimar Ricardo Bofill çimento fabrikasını, malikaneye çevirdi!

Mimar Ricardo Bofill harabeye dönüşmüş çimento fabrikasını 45 yıl sonra müthiş bir malikane haline getirdi. Fabrika Birinci Dünya Savaşı döneminde kapatılmıştı.

Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı'nın yapımı Ocak'ta başlıyor!

Birinci Dünya Savaşı sırasında Karadeniz kıyısından Haliç'teki elektrik santraline kömür taşımak amacıyla inşa edilen tarihi dekovil hattının yapımına başlanıyor.

Nuri Killigil Paşa'nın mezarı onarıldı!

I. Dünya Savaşı'nın sonlarında Kafkas İslam Ordusu'yla Azerbaycan'ı Rus ve Ermeni işgalinden kurtarma harekatı başlatan Nuri Killigil Paşa'nın Edirnekapı Şehitliği'ndeki mezarı onarıldı.

Kop Dağı'nın milli park ilan edilmesi için çalışma yürütülüyor!

Birinci Dünya Savaşı yıllarında Kafkasya Cephesi'nde Osmanlı-Rus Savaşı'nın yaşandığı Kop Dağı'nın milli park ilan edilmesi için çalışma yürütülüyor.

Haliç-Karadeniz Sahra Hattı için ÇED raporu gerekli değildir kararı!

1. Dünya Savaşı yıllarında inşa edilen Haliç-Karadeniz Sahra Hattı'nı yeniden canlandırmak için başlayan çalışmalar son aşamasına geldi. Haliç-Karadeniz Sahra Hattı için "ÇED raporu gerekli değildir" kararı verildi.

İstanbul konutta farklı bir noktaya geldi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'ndaki konuşmasında, Türkiye'nin, şehir nüfusunun 2. Dünya Savaşı sonrası hızla arttığı pek çok ülke gibi ciddi bir kentleşme sorunu yaşadığını söyledi.

1942 yılında Belediye Hidiv Kasrı'nı restore ettirecek!

1942 yılında Belediye, mülkiyeti kendisine ait olan Hidiv Kasrı'nı restore ettirecekmiş. 2. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla restore işini askıya alan Belediye, savaş bitiminde köşkü restore ettirerek otel haline getirecekmiş.

1993 yılında Kızkulesi'nin dibinde Bizans hazinesinin bulunduğu iddia edilmiş!

1993 yılında bir defineci, Kızkulesi'nin altında Bizans altınlarının bulunduğunu iddia etmiş. Birinci Dünya Savaşı sırasında bir dalgıcın birbirine zincirli 15 kasa gördüğünü söyleyen defineci, bunların Bizans hazinesi olduğunu söylemiş.

İstanbul Adalar'da ev sahibi olanlar taviz bedeli ödeyecek!

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra gelir getirsin diye imara açılan Adalar'da, ev sahibi olanlar bir defalığına ''taviz bedeli'' ödeyecekmiş. İşte Emlakkulisi.com tarih araştırmacısı Abdullah Kutalmış Mızrak'ın hazırladığı o özel haber...

II. dünya savaşı

II. dünya savaşı II. dünya savaşı

Avrupa´nın Berlin´de bir Prusya sarayını yeniden inşası, Lizbon´u Berlin´e bağlayacak hızlı tren hattı, Britanya´nın en önemli tarihi mekânlarından Stonehenge´e yapılacak yeni ziyaretçi merkezi gibi önemli projeler devletlerin borç krizinin kurbanı oldu. Yıllardır ayaklarını yorganlarına göre uzatmayıp milyarlarca avroluk borç yükü altında ezilen Avrupa ülkeleri şimdi pahalı inşaat projelerinden ve hızlı tren yatırımlarından vazgeçiyor.

Gündemden düştüler

Artık Avrupa´yı bir uçtan bir uca hızlı tren hatlarıyla bağlama projeleri hayal oldu. Demiryolu vizyonerlerinin yıllarca ön gündeme getirdiği ve Fransa ve Almanya´nın mevcut hızlı tren hatlarından da yararlanarak Lizbon´u Kiev´e, Londra´yı Budapeşte´ye bağlamaya yönelik projeler gündemden çoktan düştü.
Portekiz ise kamuda inşaat yatırımlarını durdurdu. Macaristan´a yeni demiryolu yatırımları yapmak bir yana başladıklarından da vazgeçiyor. Fransa´nın ünlü hızlı tren üreticisi Alstom artık Avrupa´da değil...