ikinci el konut

ikinci el konut

Bahar dönemi yaklaşırken ev satışlarında artma gözlendi. Uygun fiyata ev arayanlar ise ikinci el konutlara yöneldi. Peki ikinci el konut alırken nelere dikkat edilmeli? İşte cevap haberimizde yer alıyor...

Can Ekşioğlu: İkinci el konuta ilgi artıyor!

Gayrimenkul danışmanlık markası ERA Gayrimenkul Türkiye, Broker'larını bir araya getirdiği KKTC'de ilk yurtdışı ofisini açtı. ERA Türkiye Başkanı Can Ekşioğlu, düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Siyasi ve ekonomik olumsuzluklar ikinci elde konuta ilgiyi artırıyor!

ERA Türkiye Başkanı Can Ekşioğlu “Siyasi ve ekonomik olumsuzluklar ikinci elde konuta ilgiyi artırıyor. Böyle zamanlar en çok franchise verdiğimiz dönemlerdir” dedi.

İkinci el konut satışında vergilendirme nasıl işliyor?

İkinci el konut alım satımının oldukça fazla olduğu ülkemizde, bu süreçte nasıl bir vergilendirme yapılıyor? Muğla Çökertme Gazetesi yazarı Serdar Karlıova'nın vergilendirmeyle ilgili yazısı şöyle...

Konutu teslim eden müteahhitin sorumluluğu ne zaman biter?

Konut sahiplerinin karşılaştığı en önemli problemlerden başında aldıkları konutta sonradan ortaya çıkan hatalardır. Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Kadir Kurtuluş konuyla ilgili detayları anlatıyor...

İkinci el konut satışında vergilendirme!

Dünya gazetesi yazarı Yılmaz Sezer, ikinci el konut satışında vergilendirme konusunu köşesine taşıdı. Bilgi eksikliği nedeniyle cezaların söz konusu olduğunu söyleyen Yılmaz Sezer'in yazısı şöyle...

Konut alacaklar ikinci ele yöneliyor!

SON dönemlerde ev fiyatlarındaki yüksek artış vatandaşı ikinci el konut piyasasına yöneltti. Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ufuk Tutan konuyla ilgili konuştu..

2014 yılında kaç konut ikinci kez satıldı?

23 Ocak 2015 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından konut satış istatistikleri açıklandı. Türkiye genelinde ise 2014 yılında 1 165 381 konut satış sonucu el değiştirdi. Peki, 2014 yılında kaç konut ikinci kez satıldı?

Konut kiraları en fazla Antalya'da yükseldi!

Türkiye'de yeni konut fiyatları, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,27, yıllık bazda yüzde 7,02 arttı. Konut kiraları en fazla Antalya'da yükseldi.

İkinci el konut satışları arttı!

Ardı arkası gelmeyen inşaat projeleri yüksek fiyatlarla alıcılarını beklerken, birikimini gayrimenkulde değerlendirmek isteyenler de ikinci el konuta yöneldi. İc dekorasyonla makyajlanarak satılan evler sektörü hareketlendirdi.

Salim Taşçı: İkinci el konutta hareket var!

TÜSİAV Emlak Kurul Başkanı emlak müşaviri olan Salim Taşçı, ikinci el konut satışında hareketlilik yaşandığını belirterek, merkezi semtlerden uzaklaşmak istemeyenlerin Çankaya semtlerini tercih ettiğini söyledi.

Can Ekşioğlu: Artan faizlerle ikinci el öne çıkar!

Can Ekşioğlu Konut piyasasında hammadde ve KDV giderlerine ek olarak kredi faizlerinde meydana gelen yükselişin fiyatlara zam olarak yansıması beklenirken, bu durumun ikinci el konut satışlarını artıracağı ifade ediliyor.

İkinci el konutta şampiyon İzmir oldu!

Garanti'nin desteği, Reidin.com ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği ( GYODER ) tarafından hazırlanan emlak endeksleri 2013 Eylül raporu açıklandı. İkinci el konutta şampiyon İzmir oldu...

İkinci el konut fiyatları ve kiralar en fazla İstanbul'da arttı!

Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan ikinci el ve yeni konutlara yönelik emlak endeksleri 2013 Eylül raporuna göre, İstanbul geçen ay ikinci el konut fiyat artışında ilk sırada yer alırken, kiraların da en fazla yükseldiği il oldu

İkinci el konut satış fiyatında lider İstanbul!

Mortgage Uzmanı Garanti'nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'ndeki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2013 Haziran ayı raporu açıklandı...

Bursa’da ikinci el konutlara rağbet arttı!

Pandemiye rağmen 2020'yi rekorla kapatan Türkiye konut satışlarını rekor seviyede kapattı. Bursa’da 55 bin 222 konutun satıldığı geçen yılda, dikkat çeken ise ikinci el konut satışları oldu.

ABD'de ikinci el konut satışları Ocak ayında beklentilerin aksine arttı!

ABD'de ikinci el konut satışları, Ocak ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 oranında artarak 6,69 milyon oldu

ABD'de ikinci el konut satışları arttı!

ABD'de ikinci el konut satışları, geçen sene Aralık ayında bir önceki aya kıyasla beklenmedik bir yükseliş kaydederek yüzde 0,7 artışla 6,76 milyona çıktı.

2020’de satılan konutların yüzde 67’si ikinci el!

TÜGEM ve Endeksa tarafından hazırlanan 2020 yılı 4. çeyreğine ilişkin “İkinci El Konut Piyasası Raporu”na göre 2020 yılında ikinci el konut satışı yüzde 23 arttı. 

İkinci el değil sıfır konut satışı desteklenmeli!

2020 yılının pandemi nedeniyle çok zor geçtiğine işaret eden Anadolu iş dünyası temsilcileri, 2021 yılı beklenti ve öngörülerini açıkladı. İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, 2021'de ikinci el değil sıfır konut satışlarının desteklenmesi gerektiğini belirtti.

ABD'de ikinci el konut satışları yüzde 2,5 azaldı!

Kasım ayında ABD'de ikinci el konut satışları aylık bazda yüzde 2,5 azalarak 6,69 milyona geriledi.

İstanbul'da ikinci el konut satışları yüzde 2.6 arttı!

İstanbul'da Ekim ayında ikinci el konut satışlarında yüzde 2.6 artış yaşandı.  Ay genelinde 22 bin 270 konut satışı gerçekleşti.

ABD'de ikinci el konut satışları Ekim'de yüzde 4,3 arttı!

ABD'de ikinci el konut satışları, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 4,3 yükselerek 6,85 milyona ulaştı ve son 5 aydır gösterdiği yükseliş eğilimine devam etti.

2020 Ocak-Eylül döneminde satılan 10 konuttan 7'si ikinci el!

Ocak-Eylül 2020 döneminde satılan her 10 konuttan 7'sini ikinci el konutlar oluşturdu. Söz konusu dönemde 802 bin adet ikinci el konut satışı gerçekleşti. 

ABD'de ikinci el konut satışları eylülde yüzde 9,4 arttı!

ABD'de ikinci el konut satışları, eylülde aylık bazda yüzde 9,4 artarak 6,54 milyona ulaştı. Piyasa beklentisi, yüzde 5 artışla 6,3 milyon seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

İkinci el konut satışları üçüncü çeyrekte yüzde 64 arttı!

Endeksa ve Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM), 2020 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin İkinci El Konut Piyasası Raporu” nu açıkladı. Rapora göre ikinci el konut satışları 2020 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 64 artış yaşadı. 

İkinci el konut satışları yeni projeleri solladı!

Ocak-Ağustos döneminde 1 milyon 24 bin 534 konut satışı gerçekleşerek, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 42,6 artış kaydedildi. Bu yılın en ilgi çekici verilerinden biri de ikinci el gayrimenkul tercihlerinin sıfır projeleri geride bırakması oldu.  

ABD'de ikinci el konut satışları Ağustos'ta yüzde 2,4 arttı!

ABD'de ikinci el konut satışları, ağustos ayında aylık yüzde 2,4 yükselerek 6 milyon oldu. Bu dönemde piyasa beklentileriyle paralel bir seyir takip eden ikinci el konut satışları, Aralık 2006 yılından beri kaydedilen en yüksek seviyeye çıktı.

ikinci el konut Haberi

ikinci el konut

Bahar dönemiyle birlikte ev satışları artmaya başladı. Sıfır konutların fiyatını ve yüksek faizi göze alan vatandaşlar gayrimenkul markalarına yöneldi. Cebine göre ev arayanlar ise, ikinci el binalarda arayışa başladı. İkinci el konut satın alacakların fiyata kanmayıp dikkat etmesi gereken birçok konu var. ‘Hisse veya kat mülkiyeti’ bunların başında geliyor. 


TAPUYA BAKIN 

Özellikle İstanbul’da bulunan eski yapıların bir çoğunun kat mülkiyeti yok. Çoğu, hisse tapulu. Hisse tapulu daireye, kat mülkiyeti tanımlamak mümkün olsada yine de riskleri beraberinde getiriyor. Örneğin, yüzde 16 hisse sahibi olduğunuz bir apartmanda, yüzde 40 hisse sahibi başka bir bina sakini var. Bu kişiyle daireleriniz aynı ölçüde. Ama, onun hissesi sizden daha fazla. Bu  kişi mahkemeye başvurarak, bina da ortaklığı bozdurabilir. Bu yüzden, alacağınız dairede kat mülkiyetine dikkat etmek...