27 / 06 / 2022

İTÜ

İTÜ

Lojman olarak düşünülen alana yapılması tartışma yaratan İstanbul Teknik Üniversitesi Camisi’nin projesi sonuçlandı, temeli atıldı. Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Gelen istek üzerine” yapılacağını duyurmuştu

İTÜ'yü biçtiler! Futbol sahası büyüklüğündeki alan ne olacak?

Üniversitelerin tatile girmesiyle İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Maslak Kampusu’nda şantiye araçları çalışmaya başladı. Kampus içerisinde bir futbol sahası büyüklüğündeki ormanlık alanda, onlarca ağaç kesildiği iddia edildi.

İTÜ`lü mühendis adayları Dilman Towers`ı inceledi

Geleceğin şehirlerindeki yapılaşmanın gökyüzüne doğru olacağını öngören mühendis adayları, doğayla dost olan, altyapı sorunu çözümlenmiş ve diğer yaşam alanlarıyla entegre olmuş binaların giderek artacağı söylüyor.

Halit Güraslan vefat etti! İTÜ İnşaat Mühendisliği'nin acı günü!

İstanbul Teknik Üniversitesi 1973 İnşaat Mühendisliği Fakültesi Mezunu Halit Güraslan 15 Mart Cuma günü vefat etti

İnşaat Yüksek Mühendisi Salih Zeki Yonat vefat etti!

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi mezunlarından İnşaat Yüksek Mühendisi Salih Zeki Yonat vefat etti

IDA Kongresi 2013'e tasarım dünyasından isimler katılacak!

15-16-17 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek IDA Kongresi, sektörün en büyük oyuncularını İstanbul’da buluşturacak

Yüksek Mühendis Kenan Targut vefat etti!

Yüksek Mühendis ve Mimar olan Kenan Targut vefat etti...

Yüksek Mimar Mühendis Mehmet Suat Güven vefat etti!

İstanbul Teknik Üniversitesi 1953 mezunlarından Yüksek Mimar Mühendis Mehmet Suat Güven vefat etti.

Hikmet Uzunoğlu vefat etti! İTÜ'nün acı günü!

İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu Yüksek Mimar Mühendis Hikmet Uzunoğlu vefat etti

Çamlıca Tepesi Tv ve Radyo Kulesi projesinin mimarisi İTÜ'den!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Büyük Çamlıca Tepesi üzerinde yer alacak olacak bir Radyo Kulesi için 2011 yılında düzenlenen "Çamlıca Tepesi Tv ve Radyo Kulesi Fikir Projesi Yarışması"nı 3. olan İTÜ kazandı...

İTÜ Yüksek İnşaat Mühendisi İsmail Edip Erten'in duası 9 Şubat!

İstanbul Teknik Üniversitesi Yüksek İnşaat Mühendisi İsmail Edip Erten, 21 Aralık günü vefat etti. Erten'in duası 9 Şubat Cumartesi günü Caddebostan'daki evinde yapılacak...

Nurhan Güneş vefat etti! Günak İnşaat'ın acı günü!

Günak İnşaat San. ve Tic. A.Ş.'nin kurucusu, takım kaptanı ve yönetim kurulu başkanı Nurhan Güneş'in cenazesi bugün Ataşehir Mimar Sinan Camii'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Çengelköy Kabristanı'na defnedilecek...

KOÇTAŞ İç Mekan Tasarım Yarışması’nın 3’üncüsü Başladı!

Koçtaş’ın İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğiyle bu yıl 3’üncü defa düzenlediği ‘Koçtaş İç Mekan Tasarım Yarışması’ başladı. Yarışmada öğrencilerden bu yıl, hayallerindeki ‘açık mutfağı’ tasarlamaları bekleniyor...

Demirdöküm-İTÜ Güneş Teknesi, dünya şampiyonu oldu!

İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde 2004’te kurulan ‘DemirDöküm İ.T.Ü Güneş Teknesi Takımı’ DemirDöküm sponsorluğunda ABD’nin Iowa eyaletinde bu yıl 18. düzenlenen yarışlarda “Dünya Şampiyonu” oldu

"Ak Şehirim Aşkabat'' Fuarı'nda 60 Türk şirket

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta düzenlenen uluslararası yapı ve inşaat fuarı Ak Şehirim Aşkabat'a 60 Türk şirketi katılıyor.

Mortgage krizinin Türkiye'ye etkileri

Türkiye'de gayrimenkul sektörü bir süre, 2009 yılı ortalarına kadar bir miktar daha küçülmeye devam edecektir.

Türkler Azerbaycan'da konut alıyor

Azerbaycan'da Türk vatandaşları, konut alan yabancı uyruklular arasında ilk sırada. En çok da başkent Baku'yu tercih ediyorlar.

TOKİ'den Aygün'e yanıt

TOKİ, kendisine dava açacağını bildiren Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün'ün eleştiri ve suçlamalarına yanıt verdi.

Konya Meram Belediyesi akaryakıt istasyonu ve lpg tesisini satacak

Meram Belediye Başkanlığı, Yaka Mahallesi 4 parselde kayıtlı 2 bin 463 metrekare akaryakıt istasyonu ve LPG tesisini, 2 milyon 200 bin YTL tahmini bedelle satacak.

GYODER, Viyana'da Türkiye'deki gayrimenkul sektörünü tanıtacak

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin(GYODER), 27 ile 29 Mayıs 2008 tarihleri arasında Avusturya'nın Başkenti Viyana'da yapılacak gayrimenkul ve yatırım fuarı Real Vienna'da,Türkiye'deki gayrimenkul sektörünü tanıtacağı bildirildi.

Rahşan Cebe, Cushman Wakefield Türkiye yönetici ortağı oldu

1988 yılında İstanbul'da kurulan P&D, 1991 yılında Türk pazarında Cushman Wakefield'in iş ortağı olmuştu. P&D Gayrimenkul Danışmanları Genel Müdürü Rahşan Cebe, Cushman Wakefield Türkiye yönetici ortağı oldu.

Türk mermercisi ABD'deki krizden doğru stratejiyle çıkar

ABD'de ekonomik pusula hergün daha kötüyü gösterirken bu krizden en büyük darbeyi alan sektörlerden biri de şüphesiz inşaat oldu.

Yabancılar, İmar'dan beter her türlü yardıma hazırız

BDDK Başkanı Bilgin, İmarbank skandalında Türkiye'ye `cahil' diyen yabancıların aynı duruma düştüğünü söyledi. Bilgin `Bizi yeren ülkelerin bankalarında İmar'dan daha büyük kriz yaşanıyor. Yardıma hazırız' dedi.

Kira artışı ve sanayi bastırdı, enflasyon 'mektup' sınırını aştı

Mart ayında beklentilerin üzerinde çıkan enflasyon, Merkez Bankası'nın yüzde 4'lük yıllık hedefle uyumlu 'patika' olarak gördüğü yüzde 9.1'lik sınırı aştı. Yıllık enflasyon mart ayı itibariyle yüzde 9.15'e yükseldi, son 21 ayın rekoru kırıldı. Merkez Bank

Avrupalı'nın 5'te 1'i kadar boya tüketiyoruz

Yıllık boya tüketiminin 250-300 bin ton olduğu Türkiye'de, kişi başına düşen boya tüketiminin 2-3 litre arasında değiştiği bunun da Avrupa'da tüketilen boya miktarının 5'te 1'ine denk geldiği açıklandı.

Tüketici kredileri 71 milyar 401.8 milyon YTL'ye çıktı

Tüketici kredileri, 28 Mart itibarıyla 678.5 milyon YTL artarak 71 milyar 401.8 milyon YTL'ye çıktı.

Türkiye'deki konutların % 80'i sigortasız

2007 yılında emlak sektörü yüzde 7 büyürken, bu büyümeye paralel olarak konut sigortasında da yüzde 10'luk bir artış yakalandı. Ancak buna rağmen Türkiye'deki toplam konut sayısı göz önüne alındığında, konut sigortası yaptırılma oranı hala yüzde 20'lerde.

İTÜ Haberi

İTÜ

Lojman olarak düşünülen alana yapılması tartışma yaratan İstanbul Teknik Üniversitesi Camisi’nin projesi sonuçlandı ve temeli atıldı.


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın, “Öğrencilerden gelen istek üzerine” yapılacağını duyurduğu caminin inşaatının temeli atıldı.


Daha önce ‘hastalıklı’ gerekçesiyle ağaçların kesildiği söylenen ve lojman yapılacağı belirtilen bölgede cami inşaatına başlanması tepkilere neden oldu. Üniversitenin, Hürriyet’e yaptığı açıklamaya göre, bölge ilk etapta tamamen lojman yapımı için tanımlandı. İTÜ Camisi için yer arama ve fizibilite çalışmaları devam ederken, göz önünde bulundurulan kriterlere bağlı olarak aynı bölgede İTÜ Camisi’nin de yapımına karar verildi.


KRİTER: NÜFUS


“Lojmanlarımızın inşaatına başlandıktan sonra bölgenin müsaitliğine bağlı olarak yakın bölgesine cami yapılmasına karar verilmiştir” denilen açıklamada, özetle şu ifadeler yer aldı:

“Üniversitemizin 2015 yılında yaptığı ihale sonucu 31 bin metrekare kapalı alana...