kira artışları

kira artışları

Kira artış oranları hesaplanırken Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinin (Yİ-ÜFE) dikkate alındığını hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Kira artışları enflasyon oranını geçmemeli ki enflasyonla mücadelede sınıfta kalmayalım." dedi.

Kiralar önümüzdeki dönemde daha fazla artacak!

Uluslararası gayrimenkul franchising şirketi ERA Gayrimenkul Türkiye Franchise Kanal Direktörü Kadir Tümen, dövizde ve enflasyonda yaşanan yükselişle birlikte kiralardaki artışın önümüzdeki yıllarda daha fazla olacağını dile getirdi. 

Aralık ayında kiraya ne kadar zam yapılır?

Kanunen kiraya dönemin ÜFE oranlarından fazla zam yapılamıyor. Peki, 3 Aralık 2015 tarihinde açıklanan enflasyon oranlarına göre Aralık ayında kiraya ne kadar zam yapılır?

Ekim kira artışları nasıl hesaplanır?

Kiracılar, kiralama süresi boyunca kira bedelini zamanında ve eksiksiz olarak ödemek ile mükellef oluyor. Kira süresinin uzaması halinde kira bedelinde de artış yapılıyor. Peki, Ekim kira artışları nasıl hesaplanır?

Kira artışı en fazla ne kadar olur?

Gayrimenkul kiralamalarında kira sözleşme süresinin yenilenmesi halinde kira bedelinde belli oranlarda artış yapılıyor. Bu artış dönemin enflasyon oranlarına göre yapılıyor. Peki, Mayıs ayı kira artışı en fazla ne kadar olur?

Şubat ayında kiralar ne kadar artacak?

Evini veya işyerini kiraya veren mal sahipleri, kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde, kira bedeline belli oranlarda zam yapabiliyor. Açıklanan enflasyon oranlarına göre Şubat ayında kiralar ne kadar artacak?

Kira artış hesabı nasıl yapılır?

Yıllık kira sözleşme süresi dolan kiralamaların devam etmesi halinde ev sahibi için kiracısına zam yapma hakkı doğuyor. Peki, 2014 kira artış hesabı nasıl yapılır?

TESK’den kira artış bedellerine eleştiri!

TESK Genel Başkanı Palandöken, her yıl vakıf gayrimenkullerinde ÜFE'ye göre yapılan kira artışları, bu sene 'rayiç bedellere göre yapıyoruz' denilerek esnafın ödeyemeyeceği miktarlara çıkarıldığını söyledi...

Kasım ayı kira artış oranı!

Kira sözleşmesi yenilenen kiralamalarda ne kadarlık bir artışın yaşanacağı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranları dahilinde açıklanıyor. Buna göre Kasım ayı kira artış oranı yüzde kaç?

Kira bedelinde artış!

Yıllık kira sözleşmelerinin sona ermesi durumunda kira bedelinde artış hususu gündem konusu oluyor. Türk Borçlar Kanununda yer alan maddelere göre kira artış oranları üretici fiyatları endeksini geçmeyecek şekilde yapılıyor...

'Oğlum gelecek evden çık' dönemi sona eriyor

Kiracılar müjde! Artık ev sahibiniz istediği zaman size 'evden çık' diyemeyecek.

Kira artışına ÜFE sınırı getiriliyor!

Borçlar Hukuku'nda çağa uygun düzenlemeler yapan 649 Maddelik Türk Borçlar Kanunu Tasarısı TBMM'de görüşülmeye başlandı

Kiralar enflasyon oranında mı artacak?

Ev sahibi kiracı ilişkilerinde en büyük anlaşmazlığa neden olan kira artışlarının kontratta yazılı olan oranda yapılması gerektiği bildirildi

Gayrimenkulü olanlara beş vergi geliyor!

ÖNCE Hasan Pulur'un “Asma Kabakçı” fıkrasını anlatalım

Kanunlarda kira artışları konusunda bir hüküm yok

Posta Gazetesi'nden Tamer Heper, vatandaşların sorularını yanıtlıyor

Ekim ayı kira artış oranı TEFE TÜFE ne kadar?

Her ay açıklanan TUİK rakamlarını birçok kiracı sıkı bir şekilde takip ediyor. 2019 başından beri artışları 12 aylık ortalama Tüketici Fiyatları Endeksi’ne (TÜFE) göre artırılmaya başlandı. Peki Ekim ayı TEFE TÜFE’ye göre kira artış oranları ne durumda? TUİK kira artış oranı nasıl hesaplanır?

Kira artışları ve enflasyon!

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan "kira artışları ve enflasyon" konusunu kaleme aldı...

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier kira artışı sorunlarına değindi!

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, kentlerdeki kira artışları ve eğitim sorunlarına da değinerek, bu sorunlara birlikte ortak çözümler üretilebileceğini sözlerine ekledi. 

Zekeriya Mutlu: Kira artışları TÜFE'ye göre yapılacak!

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, kamu ve özel mülklerin kiralarındaki artışların artık tüketici enflasyonunun 12 aylık ortalamasına göre yapılacağını söyledi.

Emlak fiyatı kirayı, kira enflasyonu yükseltiyor!

2010 yılı başından Kasım 2018’e kadar 9 yılda Türkiye ortalaması olarak konut değer artışı yüzde 134.5’e vardı. Aynı dönemde kira artışları da yüzde 85’i buldu.

Kamu binalarının kiraları TÜFE'ye göre artacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın imzasıyla yayımlanan genelgeye göre; kamu idarelerinin kiraladığı taşınmazların kira artışları, artışın gerçekleştirileceği ayda yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) 12 aylık ortalamasına göre yapılacak.

Ceylan Karavil Park AVM’de kira eylemi!

Diyarbakır'da yer alan Ceylan Karavil Park AVM’de 61 esnaf yüksek kira artışları nedeniyle saat 10.00'dan saat 12.00'ye kadar iş yerlerini açmadı.

Kira artışları enflasyon oranını geçmemeli!

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Başta okul kantinleri olmak üzere, belediyeler, il özel idareleri ve vakıflara ait kantinlerin kira artışları enflasyon oranını geçmemeli" dedi. 

Kira artışı ve taşınmaz değerlemesinde yeni dönem!

Dün açıklanan Yeni Ekonomi Programı'na göre, kira artışları kura bağlı olarak artan üretici fiyat endeksi yerine tüketici fiyatlarındaki artışa göre belirlenecek...

Kira artışları enflasyon oranını geçmemeli!

Kira artış oranları hesaplanırken Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinin (Yİ-ÜFE) dikkate alındığını hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Kira artışları enflasyon oranını geçmemeli ki enflasyonla mücadelede sınıfta kalmayalım." dedi.

Berlin’de ev kiraları uçtu!

Berlin'deki kiracılar artan kiralara karşı ayakta. Cumartesi günü 180 kuruluşun çağrısıyla ‘Çılgın kira artışları dursun’ mitingi yapılacak.

Kira artış sınırı nedir?

Kiracıya yapılacak zam, 2012 yılından beri yürürlükte olan Borçlar Kanunu kapsamında düzenleniyor. Peki, kira artış sınırı nedir? Kira artışları neye göre yapılır?

Ekim kira artışları nasıl hesaplanır?

Kiracılar, kiralama süresi boyunca kira bedelini zamanında ve eksiksiz olarak ödemek ile mükellef oluyor. Kira süresinin uzaması halinde kira bedelinde de artış yapılıyor. Peki, Ekim kira artışları nasıl hesaplanır?

kira artışları

kira artışları kira artışları

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kira artışı ile ilgili açıklama yaptı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Palandöken, "Okul, hastane, belediyelere ait gayrimenkullerin ve özellikle kantinlerin kira artış oranının yüzde 20-25 seviyelerine çıkması maliyetleri artırıp fiyatlara zam olarak yansımaktadır. Başta belediyeler, üniversiteler ve il özel idareleri kira artışlarında Yİ-ÜFE oranını dikkate almalı. Kira artışları enflasyon oranını geçmemeli ki enflasyonla mücadelede sınıfta kalmayalım." dedi. 

Yüksek kira artışlarının hem esnafın hem de vatandaşın bütçesini olumsuz etkilediğini ifade eden Palandöken, Borçlar Kanunu'na göre konut ve iş yerlerindeki kira artışının Yİ-ÜFE oranının 12 aylık ortalamasının üzerinde olamayacağını aktardı.

"Zamlar ertelenmeli"

Palandöken, öte yandan, Temmuz ayında TÜFE'nin aylık yüzde 0,55, yıllık yüzde 15,85 arttığını, ÜFE'nin ise aylık yüzde 1,77, yıllık yüzde 25...