Kira Gelir Vergisi

Kira Gelir Vergisi

Gerçek kişilerin 2017 yılı gelirleri için beyan dönemi 1 Mart'ta başladı. Bu gelirlere konu olan işlemlerden biri de gayrimenkul satışları. Eğer satıştan kâr edildiyse, bazı durumlarda beyanname verilmesi ve gelir vergisi ödenmesi gerekebiliyor.

Kira gelir vergisi bitti mi 2017?

1 Ocak-31 Aralık 2016 tarihleri arasında konutunu kiraya vererek 3 bin 800 TL'den işyerinde ise 30 bin TL'den yüksek oranda kira geliri elde eden kimseler vergi mükellefi oluyor. Peki, kira gelir vergisi bitti mi 2017?

Ev sahipleri dikkat! Vergi dönemi sona eriyor!

Ev sahiplerini ilgilendiren vergi dönemi sona eriyor. Vergi takvimine göre değer artış kazancı vergisi ve kira gelir vergisi için son gün 31 Mart...

Kira gelir vergisinde son 9 gün!

Kira geliri 3.800 lirayı aşanlar 31 Mart akşamına kadar 2016’da elde edilen kira geliri için beyanname verecek. Gider yöntemini seçenler yaklaşık 11 maddelik bir gider indirimine gidebilir ve belki de hiç vergi ödemeyebilir. İşte detaylar...

1.5 milyon gayrimenkul sahibi için vergi dönemi 1 Mart'ta başlıyor!

Evi ve işyeri kirada olan 1.5 milyon kişi için vergi dönemi 1 Mart'ta başlıyor. 2016 kira gelirleri için istisna tutarını 3800 lira olarak belirleyen Maliye Bakanlığı, işyeri kira geliri 30 bin lirayı aşmayanların da kira gelir beyanı vermeyeceğini belirtti.

Vergide 5 müjde!

Vergide incelemeler 3 yıla düşecek, ceza yükü hafifleyecek. Vergiyi düzenli yatırana indirim yapılırken,işi bozulanlara taksit imkanı getirilecek. Pişmanlık ödemesi uygulanacak.

Kaynana vergisi kalkıyor!

Mülk sahibi, konutunu kira almadan sadece annesi, babası, çocuğuna ve kardeşine tahsis ettiğinde vergisi istenmiyordu. GV taslağının yasalaşmasıyla, kayınvalide ve kayınpederden kira alınmadığı durumda da vergisi istenmeyecek.

Gelir vergisi beyan etmeme cezası nedir?

Mart ayı vergi takvimine göre 1 - 31 Mart tarihleri arasında gayrimenkulden elde edilen gelirler için beyanname verilerek vergi ödemesinin yapılması gerekiyor. Peki, gelir vergisi beyan etmeme cezası nedir?

Kira gelir vergisi 1. taksit ödemeleri için son 3 gün!

Gayrimenkul kira gelirleri için ödenmesi gereken kira gelir vergisinde ilk taksit dönemi sona eriyor. 31 Mart'ta bitecek kira gelir vergisi 1. taksit ödemeleri için son 3 gün kaldı..

Kira gelir vergisi 1. taksiti için son 4 gün!

Taşınmaz malını kiraya vererek gelir elde eden kimseler, vergi mükellefi oluyor. Vergi gelirin elde edildiği seneyi takip eden yılda ödeniyor. 2016 yılı kira gelir vergisi 1. taksiti için son 4 gün kaldı..

Kira gelir vergisi 1. taksit ödemeleri için son 6 gün!

2015 yılı içerisinde taşınmaz malını kiraya verenler 2016 yılında vergi mükellefi oluyor. Senede iki eşit taksitte ödenebilen verginin ilk taksiti 31 Mart'ta son buluyor. Kira gelir vergisi 1. taksit ödemeleri için son 6 gün kaldı..

Kira gelir vergisi 1. taksit ödemeleri için son 1 hafta!

Kira gelir vergisi mükelleflerinin ödeme dönemi 1 Mart'ta başladı. 31 Mart'ta sona erecek kira gelir vergisi 1. taksit ödemeleri için son 1 hafta kaldı...

Kira gelir vergisi 1. taksit ödemeleri için son 8 gün!

Taşınmaz kiralamalarından elde edilen kazançlar için ödenen kira gelir vergisinin 1. taksit dönemi devam ediyor. 31 Mart'ta sona erecek kira gelir vergisi 1. taksit ödemeleri için son 8 gün kaldı..

İşyeri kira gelir vergisi beyannamesi nasıl verilir?

İşyerini 2015 yılında kiraya vererek 29 bin TL'den yüksek gelir elde eden mal sahipleri bu sene vergi mükellefi oluyor. Beyannameler 25 Mart'a kadar veriliyor. Peki, işyeri kira gelir vergisi beyannamesi nasıl verilir?

Kira gelir vergisi beyannamesi için son 9 gün!

Gayrimenkul kiralamalarından elde edilen gelirler Gelir Vergisi Kanunu gereğince vergiye tabi tutuluyor. Vergi ödemelerinden önce 25 Mart'a kadar beyanname verilen kira gelir vergisi beyannamesi için son 9 gün kaldı..

Kira gelir vergisi ödemesi nereden yapılır?

Kira gelir vergisi, bir önceki sene içerisinde elde edilen kira gelirleri için ödeniyor. Vergi senede iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. Peki, kira gelir vergisi ödemesi nereden yapılır?

İşyeri kira gelir vergisi 2. taksiti!

Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler için kira gelir vergisi ödeniyor. Peki, iki taksitte ödenebilen işyeri kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman?

Mesken kira gelir vergisi 2. taksiti!

2014 yılında evini kiraya vererek istisna bedelinden yüksek kira geliri elde eden kimseler 2015 yılında vergi mükellefi oluyor. Mart ayında ilk taksiti ödenen mesken kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman?

Kira gelir vergisi ikinci taksiti ne zaman?

Kira gelir vergisi 2014 yılı içerisinde ev veya işyerini kiraya veren kimseler ödüyor. Verginin ilk taksiti Mart ayında ödendi. Peki, 2015 yılı için kira gelir vergisi ikinci taksiti ne zaman?

Kira gelir vergisi 2. taksit ödeme tarihi 2015!

Kira gelir vergisi mesken ve işyerini kiraya veren kimselerin elde ettiği gelirler için ödeniyor. Vergi bir önceki yıl içerisindeki kazanç için ödeniyor. Peki, kira gelir vergisi 2. taksit ödeme tarihi 2015 ne zaman?

Kira gelir vergisi son ödeme günü bugün!

Kira gelir vergisinin 1. taksit ödemeleri 31 Mart'ta sona erecekti. Ancak bu tarihte ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle ödeme için son gün 2 Nisan'a ertelenmişti. Buna göre, kira gelir vergisi son ödeme günü bugün..

Kira gelir vergisi ödeme süresi uzatıldı!

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 31 Mart 2015 tarihinde ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisi ile kira gelir vergisi ödeme süresinin uzatıldığı açıklandı. Peki, kira gelir vergisi ödeme süresi ne zamana kadar uzatıldı?

Kira gelir vergisi internetten ödeme 2015!

Gelir İdaresi Başkanlığının kira gelir vergisi sistemine girilerek, vergi internetten ödenebiliyor. Peki, kira gelir vergisi internetten nasıl ödenir? İşte kira gelir vergisi internetten ödeme 2015 adımları..

Kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman ödenir?

2014 yılında sahip oldukları mal ve hakları kiraya verenler, 2015 yılında Gelir Vergisi Mükellefi oluyor. 1. taksit dönemi 31 Mart'ta bitiyor. Peki, kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman ödenir?

Kira gelir vergisi ödemeleri için bugün son gün!

Kira gelir vergisi senede 2 taksitte ödenebiliyor. Vergi taksitleri Mart ve Temmuz aylarında ödeniyor. Buna göre, kira gelir vergisi ödemeleri için bugün son gün...

Kira gelir vergisi geç ödeme cezası!

Kira gelir vergisinde beyanname, mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine 31 Mart'a kadar veriliyor. Peki, beyanname ile ödeme zamanında yapılmazsa ne olur? Kira gelir vergisi geç ödeme cezası nedir?

Kira gelir vergisi pişmanlık dilekçesi örneği!

Beyannameler 31 Mart'a kadar vergi dairesinden veya internet üzerinden verilebiliyor. Bu sürede beyanname veremeyenler pişmanlık dilekçesi verebiliyor. İşte kira gelir vergisi pişmanlık dilekçesi örneği...

17 soruda kira gelir vergisi!

Taşınmaz kiralamalarından elde edilen gelirlerin vergilendirme sürecinde mükelleflerin kira gelir vergisi ile ilgili en çok merak ettiği hususlar, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 17 soruda toplanıyor. İşte 17 soruda kira gelir vergisi..

Kira Gelir Vergisi

Kira Gelir Vergisi Kira Gelir Vergisi

Ekonomist Dergisi’nden Fatih Köprü’nün haberine göre, son zamanlarda biraz sallantıda olsa da, gayrimenkul, uzun yıllardır gözde yatırım araçlarının başında geliyor. Alıp kiraya veriliyor, iyi bir kazanç sağlayacağı düşünüldüğünde ya da ihtiyaç olduğunda satılıyor. Satışından sağlanan kazancın, alım tarihine veya kazancın tutarına göre bazı durumlarda beyan edilmesi ve üzerinden gelir vergisi ödenmesi gerekebiliyor.

Evini, işyerini satanlar bu konu hakkında genellikle yeteri kadar bilgi sahibi olmadıkları için işlemlerin kulaktan dolma bilgilerle gerçekleştirildiğini görüyoruz.

Bu vergiyi tapu harcı ile de karıştırmamak lazım. Tapu harcında kazanç olup olmadığının bir önemi bulunmuyor. Alan ve satan ayrı ayrı yüzde 2 oranında harç ödüyor.

Bizim bahsettiğimiz ticari faaliyet dışında, örneğin bir emeklinin, çalışanın ya da ev hanımının kısa süre elde tuttuktan sonra sattığı gayrimenkulden elde ettiği kazanç üzerinden ödemesi...