KKTC

KKTC

Başbakan Yıldırım’ın ziyaretinin heyecan yarattığını söyleyen KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, “Mega projelerde imzası olan bir isim Başbakan oldu. Kuzey Kıbrıs bu dönemde dönüşecek” dedi

Alanyalılar'ın Kıbrıs'tan ev alımı arttı!

Merkezi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girne'de bulunan Cyprus Estate, KKTC vatandaşlarına Alanya'dan, Alanyalılara ise KKTC'den ev satışlarının hızlandığını bildirdi. KKTC'den ev alanların ilk tercihinin de Girne olduğu belirtildi.

Kıbrıs'ta asrın suyu denize akıyor!

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a boru hatlarıyla götürülen ‘Asrın Suyu’ iki aydır yönetim krizi çözülemediği için denize boşaltılıyor. İşte KKTC ile Türkiye arasında oluşan anlaşmazlığı perde arkası...

KKTC’ye Çin köyü yapacak!

Çinli bir yatırımcı, Kıbrıslı ortağı ile KKTC’nin İskele bölgesine 142 konut ve 52 tane villa inşa etmek için anlaştı. Konutlar sadece Çinlilere satılacak. İşte ayrıntılar...

Hayalet şehir Maraş yeniden yapılacak!

Türk müteahhitler, Kıbrıs’ta Birleşmiş Milletler’in (BM) denetimindeki 1960’lı yılların meşhur tatil yeri ‘Maraş’ı terkedilmişlikten kurtarıp yeniden Doğu Akdeniz’in Miami’si yapmaya talip oldu. İşte projenin ayrıntıları...

Asrın projesi'nde su Kıbrıs'a ulaştı!

Mersin'deki Alaköprü Barajı'nda tutum suyu KKTC ulaştıracak, 'Asrın rojesi' olarak nitelendirilen 'KKTC Su Temin Projesi' Deniz Geçiş İsale Hattı, son parçanın eklenmesiyle 7 Ağustos'ta tamamlanacak.

KKTC'de döviz kuru sabitlendi!

Temel tüketim maddelerinin fiyatlarının kur artışından etkilenmemesi için vergi ve fonlarda 90 gün süreyle sabit kur uygulanacak. Kira sözleşmelerinde stopaj bedeli yüzde 10'dan 7'ye düşürüldü

Kuzey Kıbrıs’ın suya kavuşması an meselesi!

Mersin Alaköprü’den Kuzey Kıbrıs’a su ulaştıracak, ‘Asrın Projesi’ olarak adlandırılan ‘Su Temin Projesi’nde sona yaklaşıldı. 80 kilometre deniz geçiş isale hattının son parçası da ekleniyor...

Rum kesimi’nde KKTC turizmi alarmı!

2014 yılında KKTC’ye 1 milyon 50 bin turist gelirken, Rum Kesimi’ni de yaklaşık 2 milyon 400 bin turist ziyaret etti. Rum Otelciler Birliği'nin raporu endişelendirdi.

KKTC, AVM ile tanışacak!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk alışveriş merkezi bu yıl sonunda kapılarını açmaya hazırlanıyor. Magosa şehrinde inşa edilen City Mall adlı AVM’nin kiralamasını Türkiye’den KDM üstlendi.

KKTC'deki Kıbrıs Rum mallarının satışı gündemde!

KKTC'deki Kıbrıs Rum mallarının yine Rumlara satışıyla ilgili yasa tasarısı Rum meclisinin gündemine gelirken, KKTC tarafında da endişeli bir bekleyiş hakim. İşte bölgede yaşanan tartışmalar...

KKTC'ye yeni Ercan Havalimanı!

Taşyapı İnşaat, KKTC’deki yeni Ercan Havalimanı için düğmeye bastı. 220 milyon Euro’ya mal olacak, 5 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal ve pist inşaatının temeli atıldı.

Taş Yapı Ercan'da uçuşa geçecek!

KKTC'nin en büyük şantiyesinde temel atıldı. 2012'de Ercan Havalimanı'nın yenileme ihalesini kazanan Taş Yapı, yıllık yolcu kapasitesini 5 milyona çıkarmayı hedefliyor. İnşaat 48 ayda tamamlanacak.

KKTC'de yeni havalimanı projesi konuşuldu!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, KKTC 'ye düzenlediği ziyarette, Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonlara rağmen dünyayla entegre olma yolunda önemli mesafe katedildiğini belirtti.

Türkiye'den rekor tazminat isteyen Rum hayatını kaybetti

Kapalı Maraş’ta otelleri kaldığı için KKTC Mal Tazmin Komisyonu’na 115 milyon Euro'luk dava açan 88 yaşındaki Kıbrıslı Rum Andreas Lordos, tedavi gördüğü hastahanede hayatını kaybetti.

KKTC'ye Su Temini Projesi dün start aldı!

'Asrın proje'si dün start aldı... 23 km Türkiye içinde karada, 80 km deniz altında, 3 km de KKTC sınırlarında olan eşsiz proje, dünyayı hayran bıraktı.

KKTC Su Temin projesi çitfe törenle hizmete girdi!

KKTC’nin su hasreti bitti. Anavatanın suyu denizin 250 metre altından yavruvatana ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Güneydekiler de isterse, adını ‘Barış suyu’ koyar onlara buradan su veririz” dedi.

KKTC'ye Su Temin Projesi, KKTC için bir milattır!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "2,5 milyon mülteciye kucak açan, ekmeğini bölüşen Türkiye Cumhuriyeti oldu. Bize geçmişte yaptıkları katkıların yanında şimdi de suyu bizimle paylaşıyorlar" dedi.

Türkiye'den KKTC'ye Su Temin projesi hayata geçiyor!

Mersin'deki Alaköprü Barajı'nda tutulan suyu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) ulaştıracak, "Asrın Projesi" olarak nitelendirilen "Türkiye'den KKTC'ye Su Temin Projesi", bugün faaliyete geçecek.

KKTC'ye Su Temin Projesi bugün hizmete açılacak!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak rüya projede açılış günü bugün.

KKTC'ye Su Temini Projesi'nin maliyeti 1.6 milyar!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "(Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi) Bunun maliyeti 1 milyar 600 milyon lira ama her şey onun için feda olsun. Daha güzel şeyler yapacağız" dedi.

KKTC Su Temin Projesi Alaköprü Barajı'nın açılış töreni gerçekleşti!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anamur İlçe Stadyumu yanındaki alanda düzenlenen, Türkiye'den KKTC'ye Su Temin Projesi Alaköprü Barajı açılış törenine katıldı.

Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi açıldı!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Türkiye'den KKTC'ye Su Temini Projesi'nin maliyeti 1 milyar 600 milyon lira ama Kıbrıs bizim canımız. Her şey onun için feda olsun. Daha güzel şeyler yapacağız" dedi.

KKTC'ye Su Temini Projesi bugün faaliyete geçecek!

Türkiye ile Yavru Vatanı birbirine bağlayan KKTC'ye Su Temini Projesi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı törenle faaliyete geçecek. Dünyanın gıptayla baktığı projedeki teknolojinin eşi yok.

KKTC Su Temin Projesi Geçitköy Barajı'nın açılışı yapıldı!

Başbakan Davutoğlu, "Anadolu ile KKTC su gibi aziz projeyle bir kez daha birbirine kavuşuyor. Bütün dünyaya haykırıyoruz; Türkiye ile Kıbrıs hiçbir zaman ayrılmayacak şekilde kenetlenmiştir" dedi.

KKTC Su Temin Projesi'nin açılışı bugün!

'Asrın Projesi' olarak ifade edilen 'KKTC Su Temin Projesi'nin açılışı, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu'nun katılacağı törenle yapılacak.

Türkiye'den KKTC'ye Su Temin Projesi bugün açılacak!

Mersin'deki Alaköprü Barajı'nda tutulan suyu KKTC'ye ulaştıracak, "Asrın Projesi" olarak nitelendirilen "Türkiye'den KKTC'ye Su Temin Projesi", Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışını yapacağı törenle faaliyete geçecek.

KKTC'ye Su Temin Projesi'nin açılış töreni bugün!

Türkiye'den KKTC'ye Su Temin Projesinin açılışı yapılıyor. “KKTC Su Temin Projesi” ile Anamur Dragon Çayı üzerindeki Alaköprü Barajı’ndan alınan su, Akdeniz’e döşenen boru hattıyla Girne yakınlarında yapılan Geçitköy Barajı’na aktarılacak.

KKTC

KKTC KKTC

Başbakan Binali Yıldırım’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) yaptığı ziyaretin yankıları devam ediyor. Binali Yıldırım’ın, “Türkiye’de ne varsa, KKTC’de de o olacak” açıklaması büyük heyecan yarattı. 


Milliyet’e konuşan KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, “Mega projelerde imzası olan bir isim Başbakan oldu. Bu Kıbrıs için de heyecan verici. Kuzey Kıbrıs bu dönemde dönüşecek” dedi. 


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise, “Sorunlarımızın çözümü hızlı olacak” derken, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Fikri Toros da, “İcraatlarıyla bildiğimiz Yıldırım’ın başbakanlığı fevkalede önemli” görüşünü paylaştı. Öte yandan Türkiye ile KKTC arasında uzun zamandır tartışma konusu olan Ekonomik Protokol de imzalandı. Protokole göre Türkiye, KKTC’ye mali desteğini sürdürmeye devam edecek. KKTC’de başta elektrik olmak üzere önemli alanlarda özelleştirmelerin önü açılacak. KKTC’ye 2016...