16 / 08 / 2022

Konut alımı

Konut alımı

Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, sektördeki son gelişmeleri yorumladı. Seçim sonrası yaz dönemiyle konut satışlarının artacağını söyleyen Kırmızıtaş, ev almayı düşünenler için uyarılarda bulundu.

Konut alımında hikaye değişti!

Sözcü Gazetesi köşe yazarı olan Murat Muratoğlu, bugünkü yazısında konut sektöründeki gelişimleri ve değişimleri anlattı. İşte o haber...

Lennar International Türkiye’de yatırım yapacak!

ABD'nin en büyük gayrimenkul yatırımcılarından Projebeyaz Uluslararası Gayrimenkul ortaklığıyla gelen Lennar International, Türkiye ve Ortadoğu pazarına girdi. International, Türkiye'de yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Kredi oranlarının düşmesi konut alımını rahatlatacak!

İskenderun'da son yıllarda yetişen genç ve cesur müteahhitlerden Mehmet Ali Açıkyol, inşaat sektöründe emin adımlarla hızla ilerliyor. Açıkyol, yılın ilk 10 aylık dönemini konut sektörünün ekside kapattığını düşündüklerini belirtti.

Dövizini bozduranlar gayrimenkule yöneldi!

Altın fiyatlarındaki dalgalanma ve dövizdeki yükselişin, birikimini değerlendirmek isteyenleri gayrimenkul alımına yönelttiğini söyleyen Mustafa Baygan “Dövizini, altınını bozduran yatırımcı orta ve ortanın üzeri değerdeki konutlara yöneldi'' dedi

Gayrimenkul yatırımcıları kriz söylentilerine kulak asmıyor!

Temmuzda son 5 ayın en düşük satışı yapılırken, ağustosta ev satışı bir önceki aya göre yüzde 16.4, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 arttı.

GYODER: Yılın ilk 4 ayında 415 bin konut satıldı!

Bu yılın ilk 4 ayında 415 bin konut satıldığım belirten GYODER Başkan Vekili Haluk Sur, yıl sonunda bu rakamın 1 milyon 200 bine ulaşacağım söyledi.

Konut alımlarında toplam 115 milyar TL kredi kullanıldı!

Bankaların kullandırdığı konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.9'a kadar gerilediğini söyleyen İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, böylelikle kredilerin 115 milyara ulaştığını söyledi...

Hangi ev daha kârlı?

Tüketicilerin konut alımında en çok dikkat ettikleri konuların başında ' amortisman süresi ' geliyor. Bir evin amortisman süresi ne kadar kârlı olacağının göstergesi aynı zamanda.

Cayma hakkı inşaatçıyı zorlayacak!

Yeni Tüketici Kanunu 28 Mayıs 2014 talihinde yürürlüğe girdi. Konut satışları konusunda devrim niteliğinde yeni düzenlemeler olumlu karşılanırken bazı maddeler kafaları karıştırdı. Ali Kiraz "konulan satış vaadi şerhinin kaldırılması sorun yaratacak."

Konut alımında en çok 2+1 daireler tercih ediliyor!

istanbul Avrupa yakasında, Maçka, Mecidiyeköy, Zincirlikuyu ve Şişli metrekare cc birim fiyatı bazında en pahalı 2+1 dairelerin satıldığı semtler. Son dönem yapılan projeler içinde Acıbadem ve Ataşehir Anadolu yakasının lideri konumunda.

Konut alırken dikkatli olun!

DÖVİZ fiyatlarındaki aşırı artış nedeni ile inşaat sektöründe yükselen maliyetlerin proje detaylarında kalite kaybına yol açabileceği ve de başlayan projelerde de teslim tarihini uzatabileceği bildirildi...

Konut alacaklar dikkat!

Yeni çıkan kanunda yer alan haklarınızı okumadan her hangi bir konut projesinden daire almayın. Gayrimenkul sektörü' nde tüketicinin baş tacı edileceği yepyeni bir dönem başlıyor...

Ev alırken nelere dikkat edilmeli!

Ekim ayının ilk pazartesi sünü Dünya Konut Günü olarak anılıyor. Akla gelen ilk soru ise doğru bir konut nasıl olmalı? İşin uzmanı iki isme, nelere dikkat etmemiz gerektiğini sorduk...

Ziya Yılmaz: Konut almanın tam zamanı!

Ziya Yılmaz, "Konut geliştiriciler yeni proje lansmanlarını Mart-Nisan ve Eylül-Ekim aylarında yapıyorlar. Projeler ilk kez satışa çıktığında, tanıtım fiyatlarının yanında cazip ödeme koşulları sunuluyor." dedi..

Konut alım satımları mercek altında! Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yeni adım!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından şehirlerde “Ön Tespit ve İzah Değerlendirme Komisyonu” ismi altında bir birim oluşturuldu ve konut alıp satanlara yazı yollandı. 

Konut alım satımlarında yeni dönem! Tapu işlemleri noterde de yapılabilecek!

Konut alım satımlarında yeni dönem başlıyor. Bu kapsamda artık alım ve satım işlemleri noterlerde de yapılacak.

Kadınlar konut alımında 8 yılın rekorunu kırdı!

Konut satışlarının cinsiyete göre dağılımı değerlendirildiğinde, 2014-2021 döneminde seneler itibarıyla kadınların satın aldığı konut sayısında yaşanan yükseliş ön plana çıktı. Kadınlar, 2014 yılında 343 bin 209 konut satın alırken bu sayı 2021'de 506 bin 495 oldu.

Türkiye Emekliler Derneği'den 'Emekliye konut alım ve kira desteği sağlansın' önerisi!

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından gerçekleştirilen toplantıda "Emekliye konut alım ve kira desteği sağlanmalı" önerisi sunuldu.

Konut alımında trendler değişti!

Artık konutların her bir köşesi için ‘nasıl daha işlevsel hale getirilebilir diye düşünüyoruz. Açıkçası estetik kaygılar ikinci planda kaldı. Konut alımında trendler değişti. Peki artık konut alınırken nelere dikkat ediliyor?

Ev alım satımında yeni dönem başlıyor!

Bakanlık konut alım satımında yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için harekete geçti. İşte konut alım ve satımında yeni düzenleme ile yapılacak değişiklikler...

Emlak Konut GYO'dan geri alım programı kararı!

Emlak Konut GYO, Geri Alım Programı'nın 25 Mart 2021 tarihinde süresinin sona erecek olması sebebiyle, gerekli görülen durumlarda uygulanmak üzere, şirketin geri alım programının, yapılacak ilk olağan genel kurulda tekrar ortaklarının onayına sunulmasına karar verildi. 

Markalı konut alımında konut kredisi ve senet kullanımı arttı!

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Kasım 2020 endeksine göre; Kasım'da markalı konut alımında banka kredisi kullanımının yaklaşık 3, senet kullanımının 2.5 puan yükseldiği görüldü.

Altan Elmas: İlk defa yüzde 60’a yakın konut kredili alım gerçekleşti!

Z. Altan Elmas, Haziran ayı konut satışlarına ilişkin,"Normalleşmeye “V” şeklinde başladık diyebiliriz" dedi ve ilk defa yüzde 60’a yakın konut kredili alım gerçekleştiğini, sektörün canlandığını belirtti.

Kuveyt Türk'ten konut alım-satımı yapmak isteyenler için Alacağım Güvende Sistemi!

Müşterilerinin hayatını kolaylaştırmaya öncelik veren Kuveyt Türk’ün araç ve konut alım-satımında işlemleri güvenli şekilde gerçekleştirmek amacıyla yılın ilk çeyreğinde “Alacağım Güvende Sistemi”ni geliştirdi.

Fed hazine tahvili ve konut kredisine dayalı menkul kıymet alımı yapacak!

Fed, sınırsız olarak hazine tahvili ve konut kredisine (mortgage) dayalı menkul kıymet alımı gerçekleştireceğini açıkladı...

Fed konut ve ticari olmak üzere ipoteğe dayalı menkul kıymet alımı yapacak!

ABD Merkez Bankası (Fed), hanehalkları ve işletmelere kredi akışını desteklemek için Hazine kağıtlarıyla konut ve ticari olmak üzere ipoteğe dayalı menkul kıymet alımını sürdürecek.

Fed konut kredisine dayalı menkul kıymet alımı yapacak!

Fed'in hazine tahvili ve konut kredisine (mortgage) dayalı menkul kıymet alımı yapacağı, buna ticari konut kredisine dayalı menkul kıymet alımlarının da dahil edileceği belirtildi.

Konut alımı Haberi

Konut alımı

Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, gayrimenkul sektöründeki gelişmeleri paylaştı. Kırmızıtaş, yatırım ya da kullanım için ev satın almayı düşünenleri 6 konuda uyardı.

1- DUVAR KONTROLÜ

''Satın alacağınız evin duvarlarında hasar olup olmadığını ilk bakışta anlamak zordur. Bu sebeple iyice incelenmelidir. Gereken noktada kuvvetli bir ışık yardımı ile özellikle tavan boyasının dalgalı ya da pürüzlü olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer duvarlarda boya yerine duvar kağıdı kullanılmışsa, ek yerlerinin düzgün olup olmadığını inceleyin.''

2- BİRLEŞİM YERLERİ

''Özellikle eski tip ve kullanılmış evlerde pencere ve pervaz arasında ya da duvar birleşim yerlerinde boşluk ya da düz olmayan kısımlarla karşılaşmak olasıdır. İyice kontrol edilmelidir.''

3- ZEMİNE DİKKAT

''Özellikle zemini parke olan evleri satın alırken iki kere kontrol etmek gerekir. Çünkü parkelerde kabarma, oynama ve esneme olması mümkündür. Bazı bölümlerde zeminde...