Konut Piyasası

Konut Piyasası

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, gerek kamu gerekse sektör oyuncuları tarafından atılan adımları olumlu buluyor.

Konut piyasasında yaz aylarında hareketlilik yaşanacak!

Wind Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Önder Tabak, yaz mevsiminin gelmesiyle konut sektöründe hareketlenmelerin de yaşanacağını belirtti.

Yabancıya vatandaşlık hakkı, konut piyasasını olumlu etkileyecek!

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ağaoğlu: "Yabancıya vatandaşlık hakkı verilmesi konut piyasasını olumlu yönde etkileyecek. Döviz kurunda istikrarsızlık yaşadığımız bu dönemde böyle bir yasa çıkarılması çok yerinde bir karar" dedi.

Ankara'da yeni konut piyasasındaki canlanma dikkat çekti!

Satış rakamlarını HT Ankara'ya değerlendiren Ankara Tüm Emlakçılar Odası, Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkanı Hacı Ali Taylan, 2015 satış rakamlarının 2014 yılına oranla daha başarılı olduğunu kaydetti.

Konut piyasası eski canlılığına kavuşacak!

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, 1 Kasım sonrası ülkede istikrarın sağlanması durumunda konut piyasasının Kasım, Aralık gibi eski canlılığına yeniden kavuşacağını söyledi.

Konut piyasasında köpük uyarısı!

Yatırım bankası Goldman Sachs, emlâk piyasasındaki fiyat artışlarını olağan üstü aşırı buldu. Amerikan finans kuruluşu bunun sonucu olarak piyasada köpük olduğunu kaydetti.

Tümer Bucaklı: Konut alıcıları bilinçlendikçe piyasa hareketlenecek!

Orakçı Yapı Mimarlık inşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. Satış Müdürü Tümer Bucaklı, yıllar ilerledikçe konut alacak kişilerin daha da bilinçlenmeye başladığına da dikkat çekti.

Arsa ve inşaat maliyetleri tüketicileri nasıl etkiliyor?

Konut piyasasında artan arsa ve inşaat maliyetleri, üreticiler kadar tüketicilerin de bin düşünüp bir karar vermeleri sonucunda etkili oluyor.

Konut piyasası sonbaharda canlanacak!

Yaz dönemindeki durgunluğun 2 ay içinde biteceğini öngören inşaat şirketler, eylülde 10 bin, yılın ikinci yarısı toplamındaysa 20 binden fazla evi konut alıcının beğenisine sunacak.

Konut piyasasında arz-talep dengesizliği sürüyor!

İlk çeyreğin rakamları, yılın tümünde en fazla yaklaşık 700 bin yeni konut satılabileceğini gösteriyor. Tamamlanacak konut sayısıysa 900 bin dolayında bekleniyor. Yani konut stoku artacak.

Konut piyasasında talep satışları olumlu etkiledi!

Ocak ayında satılan konut sayısının 1.67 gerilemesi nedeniyle gergin bir dönem yaşayan inşaat sektörünün Şubat ayı rakamlarıyla yüzü güldü. Konut satışı rakamları yüzde 15 oranında artarak 95 bin 21 oldu.

İşte konut piyasasındaki 5 önemli risk!

Yeni yılda konut piyasasında iyileşmenin hız kazanması bekleniyor, fakat henüz konut piyasasındaki riskler arkada kalmış değil, CNN Money'nin haberine göre, 2015 yılına girerken konut piyasası uzmanlarının gözü bu beş faktörde...

İngilizlerin konut kredisi derdi büyük! Londra'da ev almak kolay değil!

İngiltere'de faiz oranları tartışılırken, konut piyasası, Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney'nin başını ağrıtmaya devam ediyor. Zira, İngilizlerin borçlarının yaklaşık yüzde 90'ını konut kredileri oluşturuyor.

Konut sektöründe 1 milyon satış bekleniyor!

Konut sektörü ikinci yarıya olumlu başladı, satışlar 1 milyonu aşacak Bu yılın ilk beş ayını daralmayla geçiren gayrimenkul sektöründe düşen faiz oranları konut satışlarına canlılık getirdi.

ABD'de konut piyasası endeksi Mart'ta geriledi! 

ABD'de konut piyasası endeksi Mart ayında 72'ye gerileyerek piyasa beklentisinin altında oldu. Endeksin piyasadaki beklentisi 73 seviyelerinde olmasıydı...

İstanbul'da konut fiyatları düştü, satışlar arttı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, 2019'a ilişkin İstanbul’daki konut piyasalarının değerlendirildiği Mart 2020 Konut Piyasası İstanbul Ekonomi Bülteni’ni yayınladı...

2019'un 4. çeyreğinde 308 bin 686 adet 2. el konut satıldı!

TÜGEM ve teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa işbirliği ile hazırlanan 2019 yılı 4. çeyreğini kapsayan “2. El Konut Piyasası Raporu” açıklandı. Verilere göre, 2019 yılının 4. çeyreğinde 308 bin 686 adet 2. el konut satışı, 144 bin 730 adet kredili konut satışı yapıldı...

ABD konut piyasası Şubat ayında zayıfladı!

ABD Ulusal Konut Üreticileri Birliği (NAHB), şubat ayına ilişkin konut piyasası endeksi şubat ayında 74'e düşerek piyasa beklentisinin altında yaşandı.

İsveç'te ev fiyatları Ocak'ta arttı!

Konut piyasası 2020 yılına hafif fiyat artışları ile başladı. İsveç'te ev fiyatları Ocak ayında artmaya başladı.

Konutta 2020 programı!

Konut piyasası 2020 yılına hareketli giriyor. Vergisel teşvikler gibi yenilikler gündemdeyken, geçtiğimiz günlerde açıklanan Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da dar gelirlinin konuta ulaşımı, stoklar, kentsel dönüşüm, şehirleşme için yeni önlemler planlanıyor.

Afşin'de konut piyasası hareketlendi!

Afşinli Yüksek Mimar Harun Karabulut, konut sektörünün 2019 yılının son çeyreğinde canlandığını söyledi. Karabulut, ''Konut sektöründe hareketliliğin 2020 yılında da artmasını bekliyoruz'' dedi.

Konutta 2020 programı!

Konut piyasası 2020'ye hareketli giriyor. Değerli konut vergisi gibi yenilikler gündeme gelirken, geçtiğimiz günlerde açıklanan Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda da dar gelirlinin konuta ulaşımı, stoklar, kentsel dönüşüm, kentleşme için yeni önlemler planlanıyor.

İstanbul-İzmir Otoyolu İzmir'e değer kattı!

İstanbul-İzmir Otoyolu, İzmir'deki konut piyasası canlandırdı. İMDER Başkanı İsmail Yıldırım, "Bu otoyol sayesinde İzmir kısa süre içinde bir cazibe merkezi haline gelecek" dedi...

Faizler düştü, konut piyasası canlandı!

27. Dönem 3. Yasama Yılı açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faizlerin düşmeye başlamasıyla, konut başta olmak üzere piyasalarda bir canlanma yaşandığını söyledi.

Konut kredileriyle yeniden büyüme dönemi başladı! 

Mortage kredileri kısa bir süre önce kamu bankalarının yüzde 0.99 faiz oranıyla kredi fırsatıyla hareketlenmişti. Faiz indirimiyle konut piyasası da canlanmaya başladı. 

İnşaat ve konut sektörü canlanacak!

AK Parti Ankara Milletvekili Aydın, kredi faizlerindeki düşüşün inşaat ve konut piyasası başta tüm sektörlerde olumlu etkisini hızla göstereceğini söyledi.

Konut fiyatları son 1 yılda yüzde 0,22 arttı!

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) ve teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa işbirliği ile hazırlanan 2019 yılı 2. çeyreğine ilişkin “2. El Konut Piyasası Raporu” açıklandı.

Konut Piyasası

Konut Piyasası Konut Piyasası

Konut piyasasını canlandırmak için kredi faizlerinin yüzde Tin altına indirilmesi özel sektörü de harekete geçirdi. Bankaların “faiz indirim” kararını duyurmasından sonra bir hamle de gayrimenkul sektörünün çatı örgütlerinden geldi. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), 15 Mayıs itibarıyla konut fiyatlarının yüzde 20 düşürüldüğünü açıkladı. Söz konusu indirim, 15 Haziran’a kadar geçerli olacak. Peki atılan bu adımlar beklenen ivmeyi getirecek mi? Tüketicinin ilgisi nasıl? Capital’den Yasemin Erdoğan, merak edilenleri, DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı ZİYA YILMAZ’a sordu. Ziya Yılmaz, gerek kamu gerekse sektör oyuncuları tarafından atılan adımları olumlu buluyor. Teşvikler ve kampanyalar sayesinde 2018 yılının 1,5 milyon adetlik satışla kapanabileceğini söyleyen Yılmaz, “Tüketiciler, sağlanan kolaylıklardan faydalanmayı tercih ediyor. Bu hareketlenme de...