27 / 06 / 2022

Konut Piyasası

Konut Piyasası

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, gerek kamu gerekse sektör oyuncuları tarafından atılan adımları olumlu buluyor.

Konut piyasasında yaz aylarında hareketlilik yaşanacak!

Wind Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Önder Tabak, yaz mevsiminin gelmesiyle konut sektöründe hareketlenmelerin de yaşanacağını belirtti.

Yabancıya vatandaşlık hakkı, konut piyasasını olumlu etkileyecek!

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ağaoğlu: "Yabancıya vatandaşlık hakkı verilmesi konut piyasasını olumlu yönde etkileyecek. Döviz kurunda istikrarsızlık yaşadığımız bu dönemde böyle bir yasa çıkarılması çok yerinde bir karar" dedi.

Ankara'da yeni konut piyasasındaki canlanma dikkat çekti!

Satış rakamlarını HT Ankara'ya değerlendiren Ankara Tüm Emlakçılar Odası, Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkanı Hacı Ali Taylan, 2015 satış rakamlarının 2014 yılına oranla daha başarılı olduğunu kaydetti.

Konut piyasası eski canlılığına kavuşacak!

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, 1 Kasım sonrası ülkede istikrarın sağlanması durumunda konut piyasasının Kasım, Aralık gibi eski canlılığına yeniden kavuşacağını söyledi.

Konut piyasasında köpük uyarısı!

Yatırım bankası Goldman Sachs, emlâk piyasasındaki fiyat artışlarını olağan üstü aşırı buldu. Amerikan finans kuruluşu bunun sonucu olarak piyasada köpük olduğunu kaydetti.

Tümer Bucaklı: Konut alıcıları bilinçlendikçe piyasa hareketlenecek!

Orakçı Yapı Mimarlık inşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. Satış Müdürü Tümer Bucaklı, yıllar ilerledikçe konut alacak kişilerin daha da bilinçlenmeye başladığına da dikkat çekti.

Arsa ve inşaat maliyetleri tüketicileri nasıl etkiliyor?

Konut piyasasında artan arsa ve inşaat maliyetleri, üreticiler kadar tüketicilerin de bin düşünüp bir karar vermeleri sonucunda etkili oluyor.

Konut piyasası sonbaharda canlanacak!

Yaz dönemindeki durgunluğun 2 ay içinde biteceğini öngören inşaat şirketler, eylülde 10 bin, yılın ikinci yarısı toplamındaysa 20 binden fazla evi konut alıcının beğenisine sunacak.

Konut piyasasında arz-talep dengesizliği sürüyor!

İlk çeyreğin rakamları, yılın tümünde en fazla yaklaşık 700 bin yeni konut satılabileceğini gösteriyor. Tamamlanacak konut sayısıysa 900 bin dolayında bekleniyor. Yani konut stoku artacak.

Konut piyasasında talep satışları olumlu etkiledi!

Ocak ayında satılan konut sayısının 1.67 gerilemesi nedeniyle gergin bir dönem yaşayan inşaat sektörünün Şubat ayı rakamlarıyla yüzü güldü. Konut satışı rakamları yüzde 15 oranında artarak 95 bin 21 oldu.

İşte konut piyasasındaki 5 önemli risk!

Yeni yılda konut piyasasında iyileşmenin hız kazanması bekleniyor, fakat henüz konut piyasasındaki riskler arkada kalmış değil, CNN Money'nin haberine göre, 2015 yılına girerken konut piyasası uzmanlarının gözü bu beş faktörde...

İngilizlerin konut kredisi derdi büyük! Londra'da ev almak kolay değil!

İngiltere'de faiz oranları tartışılırken, konut piyasası, Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney'nin başını ağrıtmaya devam ediyor. Zira, İngilizlerin borçlarının yaklaşık yüzde 90'ını konut kredileri oluşturuyor.

Konut sektöründe 1 milyon satış bekleniyor!

Konut sektörü ikinci yarıya olumlu başladı, satışlar 1 milyonu aşacak Bu yılın ilk beş ayını daralmayla geçiren gayrimenkul sektöründe düşen faiz oranları konut satışlarına canlılık getirdi.

ABD konut piyasasında tehlike çanları çalıyor: Faizlerde son 35 yılın en hızlı artışı yaşandı! 

ABD’de mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı, enflasyondaki artış ve Fed'in faiz artırımına gitmesiyle 2008 krizi seviyesine ulaştı. ABD'de konut piyasası krizi büyüyor mu? İşte ayrıntılar...

Yabancıya konut satışı düzenlemesiyle lüks konut piyasası hareketlenecek!

Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Baki Budakoğlu, yabancıya konut satışı düzenlemesiyle birlikte daha yüksel profilde yatırımcının Türkiye’ye geleceğini ve lüks konut piyasasının hareketleneceğini dile getirdi.

Kredi faizleri düştü, satılık konut piyasası hareketlendi!

Emlak piyasasının verilerini ortaya koyan “sahibindex Konut Piyasası Görünümü” raporu açıklandı. Rapora göre, konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle beraber satılık konut piyasası hareketlendi.

İngiltere konut piyasası olası bir faiz indirimiyle yavaşlayabilir!

İngiliz finans kurumu Nationwide Building Society, ülkede faiz oranlarında bir artırım yaşanmasının konut piyasasını yavaşlatacağını belirtti.

Faiz indirimi sonrasında konut piyasası hareketlenecek!

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında kamu bankaları da faizlerde indirim gerçekleştirdi. Peki, bu karar konut piyasasını nasıl etkileyecek? Sektör temsilcileri bu kararın sektörü canlandıracağı görüşünde. 

IMF’den konut piyasası için uyarı!

Uluslararası Para Fonu (IMF) hafta içi yayınlanan bir raporunda hisse senedi ve konut piyasası için satışın büyük risk oluşturduğunu dile getirdi. 

Konut piyasasında neler oluyor?

Rizeninsesi köşe yazarlarından Mustafa Semih Arıcı bugünkü köşesinde konut piyasasındaki son durumu kaleme aldı.

Konut piyasasında bundan sonra ne olacak?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "Konut piyasasında bundan sonra ne olacak?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin o analizi...

Konut piyasası hareketlenmeye başladı!

Sabah Gazetesi köşe yazarlarından Yavuz Donat bugünkü köşe yazısında, konut piyasasında son durumu kaleme aldı.

Konut piyasasını neler bekliyor?

Sabah Gazetesi köşe yazarlarından Nurullah Gür bugünkü köşe yazısında konut piyasasındaki son durumu kaleme aldı.

İstanbul'da konut piyasası canlandı! 

sahibindencom ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) iş birliğinde hazırlanan “sahibindex Konut Piyasası Görünümü” raporu yayımlandı. 

İstanbul konut piyasası Haziran 2021'de ne oldu? 

MinLlab tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İstanbul Konut Piyasası Değerlendirme Raporu Haziran ayı raporu yayınlandı.

İstanbul konut piyasası Mayıs 2021'de ne oldu? 

Mintlab tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İstanbul Konut Piyasası Değerlendirme Raporu Mayıs ayı raporu yayınlandı. 

Konut Piyasası Haberi

Konut Piyasası

Konut piyasasını canlandırmak için kredi faizlerinin yüzde Tin altına indirilmesi özel sektörü de harekete geçirdi. Bankaların “faiz indirim” kararını duyurmasından sonra bir hamle de gayrimenkul sektörünün çatı örgütlerinden geldi. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), 15 Mayıs itibarıyla konut fiyatlarının yüzde 20 düşürüldüğünü açıkladı. Söz konusu indirim, 15 Haziran’a kadar geçerli olacak. Peki atılan bu adımlar beklenen ivmeyi getirecek mi? Tüketicinin ilgisi nasıl? Capital’den Yasemin Erdoğan, merak edilenleri, DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı ZİYA YILMAZ’a sordu. Ziya Yılmaz, gerek kamu gerekse sektör oyuncuları tarafından atılan adımları olumlu buluyor. Teşvikler ve kampanyalar sayesinde 2018 yılının 1,5 milyon adetlik satışla kapanabileceğini söyleyen Yılmaz, “Tüketiciler, sağlanan kolaylıklardan faydalanmayı tercih ediyor. Bu hareketlenme de...