25 / 03 / 2023

Konut Sektörü

Konut Sektörü

Satış Çözümleri kurucusu, Motto Turkey Yönetim Kurulu üyesi Soner Keleş bugünkü yazısında, yabancıların Türkiye’den yaptıkları uluslararası doğrudan yatırımlarda gayrimenkul sektörünün payının yüzde 60 lara yükseldiğini kaleme aldı.

'Konut kredisi faizleri düşürülsün' önerisi! Acilen uygulanmalı!

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, konut kredisi faizlerinin düşmesi gerektiğine dikkat çekti ve "Dünyada gelişmiş ülkelerde en yüksek mortgage faizi yıllık yüzde 8'i geçmiyor. Bizde nerden baksanız 3 katı" açıklamasında bulundu. İşte ayrıntılar...

Konut sektöründe son durum ne? 

Ülke ekonomisinde en çok yatırımı alan ve en önemli istihdamı yaratan sektör inşaat oldu. Şuan ekonomiye dair bir çok şey doğrudan inşaat sektörüyle alakalı. İnşaat sektörünün temsilcileri önümüzdeki dönemde bir hareketlenme olacağını söylüyor.

Konut sektörü 2020'de canlanacak! 

Ekonomide yaşanan sıkıntıları değerlendiren uzmanlara göre 2020 yılında tüm sektörlerde düzelme yaşanacak. Nef Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Çelik, 2020 yılında konut satışlarının artacağını belirtti. 

Faiz indirimi kararıyla konut sektörü canlanabilir!

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararını değerlendiren Ege Cansen, konut, otomotiv, beyaz eşya ve elektronik gibi sektörlerde canlanma olabileceğini belirtti. 

Türk konut sektöründen yurt dışına kurumsal açılım!

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, yurt dışında temsilcilik açma gibi bir düşünceleri olduğunu aktardı..

İnşaatta vade süreleri 2’ye katlandı!

Son 1 yılda pek çok sektörde vadelerde rekor uzamalar söz konusu. Hatta uzmanlar artık peşin ödeme alışkanlığının bitmiş olduğu görüşünde hemfikir. Bu durum ürün fiyatlarının artmasına dolayısıyla enflasyona neden oluyor...

Konutta zam sinyali!

Döviz kurundaki artış inşaat maliyetlerine yansımaya başladı. İnşaatçılar, bekletilen zamların seçim sonrası konut fiyatlarına yansıtılabileceğini söyledi.

Konut fiyatlarına bir süre daha zam yapılmamalı!

GYODER Başkanı Yetgin, "Sektör olarak zammı uzun süredir erteliyoruz, mevcut durum buna izin vermiyor. Bu dönemi bu şekilde atlatmamız lazım. Ama sonrasında zam yapılacaktır" dedi..

Konut sektörü hükümet desteği ve kampanyalarla yükselişe geçti!

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Demir, Ilgın İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Bucak, Atmaca Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Atmaca, TÜİK'in açıklamış olduğu konut satış istatikleri verilerini yorumladı...

Konut sektöründe 150 bin öğrenci hareketliliği!

Emlak piyasasında öğrenci hareketliliği yaşanıyor. Konut firmaları, 150 bin öğrenciden gelen talebi karşılamak için Avcılar, Esenyurt, Çağlayan gibi bölgelerde projelere başladı.

Konut sektöründe rekor beklentisi tazelendi!

Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül, Güral İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Güral ve Concept Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Akın bugün açıklanan Temmuz ayı konut satış rakamları ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Konutta 7 aylık satış, memnun etti!

Geçen yıl 15 Temmuz'da yaşanan FETÖ'nün darbe girişimi nedeniyle gerileyen satışlar, iyileşme ortamı sayesinde tekrar toparlandı.

Konut sektörü canlanıyor!

Atmaca Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca TÜİK konut satış rakamlarını değerlendirdi.

Konut almak için en uygun zaman!

İngiltere merkezli Küresel gayrimenkul şirketi Knight Frank’in açıkladığı verilere göre, emlak fiyatlarında yüzde 12,58’lik artış yüzde 12,73’lük üç aylık mevduat faizinin gerisinde kaldı. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Konut Sektörü Haberi

Konut Sektörü

Satış Çözümleri kurucusu, Motto Turkey Yönetim Kurulu üyesi Soner Keleş bugünkü yazısında, yabancıların Türkiye’den yaptıkları uluslararası doğrudan yatırımlarda gayrimenkul sektörünün payının yüzde 60 lara yükseldiğini kaleme aldı.

Türkiye’de konut sektörü dinamik bir yapıya sahip olup diğer bir çok sektöründe canlanmasında büyük önem arz ediyor. Ülkemizin gerek coğrafi ve jeopolitik konumu gerek ise sektörün uzun vadede sağladığı yüksek getiri ve buna karşın diğer yatırım araçlarına göre düşük risk oluşturması yabancı konut yatırımcıları tarafından da ülkemizin tercih edilmesini neden oluyor. Türkiye gayrimenkul sektöründe; pandemiye kadar olan son on beş yıl içerisinde yaşanan hızlı büyüme, sektörde atılan adımlar, yabancıya gayrimenkul satışında yapılan yasal düzenlemeler sektörün gün geçtikçe yabancı yatırımcı tarafından ilgi odağı haline gelmesini sağladı. 

Ülkemize uluslar arası doğrudan yatırımlar içerisinde yabancıya gayrimenkul...