28 / 03 / 2023

Konutder

Konutder

Yeni mütekabiliyet yasası ile birlikte konut üreticileri yurtdışı müşteri arayışında. Türk ihracatçı şirketleri, yıllardır ihracat yaptıkları için yurtdışı satışta, pazarlamada ve reklam tanıtımda deneyimli....

Konut satışları Mayıs ayında yüzde 107.5 arttı!

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Altan Elmas, konut satışlarının ocak-mayıs aylarında bir önceki senenin aynı dönemine oranla yüzde 37,7 artışla 575 bin 889 olarak gerçekleştiğine dikkat çekti.

Altan Elmas: Ekonomi, sürdürülebilir ivmeye kavuştu!

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas TÜİK büyüme rakamlarıyla ilgili olarak “Bu Türkiye’nin başarısı. 20013’ten bu yana en büyük büyüme rakamına ulaştık." dedi.

Gayrimenkulde güç birliği!

Gayrimenkul sektörü temsilcileri güç birliğine gidiyor. Bundan sonra gayrimenkulde yaşanan sorunların tespiti, çözüm önerileri artık hep birlikte masaya yatırılacak...

KONUTDER konut üretiminin sürdürülebilirliği için çalışacak!

Türkiye ekonomisine yılda yaklaşık 5 milyar dolarlık katma değer sağlayan KONUTDER, sektörün sesi olmayı sürdürüyor. KONUTDER, bayrak değişiminin ardından yeni yol haritasıyla sektördeki sorunları çözmeyi hedefliyor.

Bürokrasinin hantallığı gayrimenkulde bedel ödetiyor!

KONUTDER Başkan Yardımcısı Altan Elma, “Damga vergisi boğazımız sıkan önemli bir konu. Bir iş yapılıyor, aynı iş için defalarca aynı vergi ödeniyor. Bürokrasinin hantallığı maalesef bedel ödettiriyor" dedi.

KONUTDER açıldı!

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 677 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname (KHK), Resmi Gazete'nin bugünkü (22 Kasım 2016) sayısında yayımlandı. Bu kapsamda Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) de faaliyetlerine devam edecek.

KONUTDER kapatıldı!

Fetullahçı Terör Örgütü’yle (FETÖ) ilişkili olduğu gerekçesiyle yüzlerce dernek, sendika, vakıf, yurt ve okulun kapısına kilit vuruldu. Dün Resmi Gazete’de tam liste açıklanan ve kapatılmasına karar verilen kurumlar arasında Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) de yer alıyor.

Kentsel dönüşümde öncelik eski binalar olmalı!

(KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik ve DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, kentsel dönüşümün son 5-6 aydır çok hızlandığını bunda Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın önemli ‘icraat’ etkisi olduğunu söyledi.

Ziya Yılmaz: Kentsel dönüşümde bir sıralama yapılmıyor!

DAP Yapı Başkanı Ziya Yılmaz, kentsel dönüşüm uygulamalarında yöneticilere düşen görevleri vurgulayarak bu konunun çok önemli olduğunu ve hassasiyet getirmesi gerektiği üzerinde durdu..

Ömer Faruk Çelik: İnşaat sektörü bankacılık yapmaya başladı!

Kredi faizlerindeki artış nedeniyle senetli ev satışlarının arttığını söyleyen Faruk Çelik, “Sektör bankacılık yapmaya başladı. Tüm riski inşaat sektörü üstleniyor. Bankacılık sektörü bireysel konut alıcısının riskini alarak, inşaatçıyı korumalı dedi.

KONUTDER'den Fatma Güldemet Sarı'ya davet!

Posta Gazetesi köşe yazarı olan Bülent Yoldaş bugünkü yazısında Hükümetin Eylem Planı'nda gayrimenkul sektörüne ilişkin planları ve kentsel dönüşüm uygulamalarını anlattı. İşte o yazı...

İnşaat sektörü İran'a odaklandı!

İran'a karşı uygulanan yaptırımların kalkması Türk gayrimenkul sektörünü de heyecanlandırdı. İran pazarını radarlarına aldıklarını belirten sektör temsilcileri 'Know - How'ımızı bu yeni pazarda kullanabiliriz" diyor...

Yabancı gayrimenkul yatırımcısı seçimden sonra harekete geçti!

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik: "7 Haziran seçimleri sonrası oluşan tablonun ortaya koyduğu belirsizlik nedeniyle beklemeye geçen yabancı yatırımcı 1 Kasım'dan sonra alıma geçti" şeklinde konuştu.

Faiz düşerse inşaatta çıta yükselir!

1 Kasım sonrasında tek basına iktidarın çıkmasıyla faizler 1.20'ler seviyesine kadar geriledi. Faizlerdeki düşüşe paralel olarak sektördeki hareketliliğin devam etmesi bekleniyor. İşte piyasanın nabzı...

Konutder Haberi

Konutder

Türkiye, özellikle son 10 yılda ihracat için Pazar ülke sayısını artırdı. 2012 yılında %2.2 oranında büyüyen Türkiye, bunu ihracattaki Pazar çeşitliliği ile sağladı. Konut sektörü içinde çevredeki 60 ülke alıcı. Bu alıcılara konut sektörü nasıl ulaşacak? Hangi yöntemlerle müşteri bulunacak? Ekonomi Bakanlığı, ihracatın önünü açmak için tüm yurtdışı teşkilatını çalıştırıyor. Konut sektörü için henüz böyle bir çalışma da yok. Bu boşluğu doldurmak için Arap Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (ARAPTÜRKGYD) kuruldu. 

ARAPTÜRKGYD bir lobi derneğidir. Türkiye içerisinde kurulan mesleki derneklerden farkı, faaliyetlerinin hedefinin direk yurtdışı konut alıcıları olmasıdır. Türkiye’de her sektörde bir veya birkaç dernek var. Faaliyet alanları sektörün problemlerinin çözümü, birlikte hareket ederek sektörün gelişimine katkıda bulunmaktır. Konut sektöründe, GYODER, KONUTDER gibi sektörün dernekleri var. Bu dernekler,...