19 / 08 / 2022

Maliye

Maliye

Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim bütçesinin geçen yılın aynı ayında 25 milyar 31 milyon TL açık verirken, 2022 yılının Haziran ayında ise 31 milyar 59 milyon TL açık verdiğini açıkladı.

Bakanlık bünyesine 400 personel alınacak! İşte başvuru şartları!

Hazine ve Maliye Bakanlığı personel alımı başvurusu nasıl yapılacak? Bakanlığa personel alımında başvuru şartları nedir? İşte detaylar…

Konut alanlar gelirini nasıl sağladığını ispatlayacak!

Vergi Usul Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, yıllık 50 bin lira gelir beyan ettiği halde 250 bin liralık ev alan kişiye Maliye, "Evi hangi parayla aldığını ispatla" diyebilecek.

Ev alanlara ispat yükümlülüğü geliyor!

Kayıtdışı ekonomiyle mücadele ve vergi kaybını önlemek amacıyla mükellefe ispat yükümlülüğü getirilmesi TBMM Bütçe Komisyonu'nda tartışıldı. Maliye, beyanından şüphelendiklerine, “Evi hangi parayla aldığını ispatla” diyebilecek.

2015 yılı bütçe maratonu takvimi belli oldu!

2015 Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2013 Merkezi Yönetim Kesin hesap Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerine 23 Ekim'de Bakan Şimşek'in sunuşuyla başlanacak. Plan ve Bütçe Komisyonu'nun görüşme takvimi şöyle:

Maliye'den ihbarcılara 7.1 milyon lira ihbar ikramiyesi!

Maliye Bakanlığı, geçen yıl vergi kaçıranları ihbar eden 462 kişiye 7.1 milyon liralık ihbar ikramiyesi ödemesi yaptı. İkramiyeler bu yılın ilk 3 ayında da 1 Milyona dayandı.

Yıllık kira geliri 3 bin TL olanlar kira vergisi ödeyecek!

2012 yılında yıllık kira geliri 3 bin TL'yi aşanlar kira vergisi ödeyecek. Kira vergisi için 25 Mart'a kadar beyanname verilmesi gerekiyor. Kira gelir vergisinin ilk taksiti en geç 1 Nisan 2013 tarihinde ödenecek...

Tapu harcından elde edilen gelir yaklaşık yüzde 6 azaldı!

Bu yılın 3. çeyreğinde konut satışlarının bir önceki çeyreğe göre düşmesi nedeniyle tapu harcından elde edilen gelir de yaklaşık yüzde 6 azaldı

Evine deprem güçlendirmesi yapan vergiyi az ödeyecek!

Ev sahipleri evleri ısı yalıtımı, izolasyon ve deprem güçlendirmesi yaparsa bu harcamalar vergiden düşecek...

Maliyenin denetleme kararına emlakçılar tepki gösterdi!

'Kira ve satış beyanlarını araştırıyoruz' diyen Maliye Bakanı Şimşek'e emlakçılardan tepki var... Emlak Müşaviri Salim Taşcı, 'Gayrimenkuldeki, vergi geliri bordro mahkumları gibidir. Vergide hafiyecilik değil, kanunlar geçerlidir' dedi

Ahmet Büyükduman: Yeni KDV uygulaması vergi kaybını engelleyecek!

Konut alım satımlarında yeni KDV uygulamasına yönelik gelişmeler, hem inşaat sektörünü hem de alıcıları tedirgin ediyor

Konutta KDV’yi arsanın bedeli belirleyecek!

Arsa rayiç bedeli dikkate alınacak yeni sistemde, lüks, orta ve sosyal konutlar olarak 3 gruptan farklı oranlarda KDV alınacak. Küçük konutlar da lüks sınıfına girecek

Türkiye'nin 300 bin yeni ev sahibi oldu!

Türkiye'de faal vergi mükellefi sayısı Haziran 2012 itibariyle 9 milyon 234 bin 334 olarak belirlenirken, vergi mükellefi sayısı geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 5,17 arttı

Hazine adına tescil edilmiş bina sayısı 116 bin 321!

Maliye'nin verilerine göre, Hazine adına tescil edilmiş bina sayısı 116 bin 321'e ulaştı

Devlet, satış, kira, ecrimisil ve irtifak hakkından 9 yılda 9 milyar TL gelir elde etti!

Devlet, 2002-2011 yılları arasında satış, kira, ecrimisil, irtifak hakkı işlemlerinden 8,6 milyar lira gelir elde etti

Maliye'den eksik tapu harcı ödeyene ceza!

Son 5 yıldaki emlak satışını araştıran Maliye, eksik tapu harcı ödedikleri tespit edilenleri vergi dairelerine davet etti. Yeniden hesaplanan harçlar, 5 yıllık gecikme cezası ile tahsil ediliyor..

Maliye Bakanlığı 1 milyon TL'nin üzerinde vergi borcu olanları açıkladı!

Maliye Bakanlığı, devlete 1 milyon liranın üzerinde vergi borcu olan mükellefleri açıkladı. Devlete toplam 14 bin 247 kişi ve kuruluşun 1 milyon liranın üzerinde vergi borcu bulunuyor

Maliye: Hilmi Başaran ve İmar Bankası, 1 numaralı vergi yüzsüzü!

Maliye Bakanlığı, devlete 1 milyon liranın üzerinde vergi borcu olan mükelleflerini açıkladı. Vergi yüzsüzleri listesinin ilk sırasında İmar Bankası Eski Genel Müdürü Hilmi Başaran yer aldı. Listede 14 bin 247 kişi ve kuruluş bulunuyor.

Maliye Bakanlığı yabancı yatırımcının önünü açacak!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcıların önünü daha da açmak istediklerini belirterek, "Gelir İdaresi Başkanlığı ile Vergi Denetim Kurulundaki bürokratlarımız, YASED üyeleriyle bir araya gelecek..

Maliye 'Evi hangi parayla aldığını ispatla' diyebilecek!

Vergi Usul Kanunu’nda yapılacak değişiklikle, yıllık 50 bin lira gelir beyan ettiği halde 250 bin liralık ev alan kişiye Maliye, “Evi hangi parayla aldığını ispatla” diyebilecek.

Maliye Bakanlığı'na yeni bina yapılacak!

Maliye Bakanlığı, "Yapılacak yeni hizmet binası bakanlığımızın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak planlanmıştır. Bakanlığımız ve TOKİ arasında 29 Mart 2012 tarihli Protokol düzenlenmiştir" açıklamasında bulundu.

Maliye Bakanlığı'nın eski binası yıkılıp yerine yenisi inşa edilecek!

Maliye Bakanlığı hizmet binasının depreme karşı güçlendirilmesi gerektiği, güçlendirme maliyetinin yeniden yapım maliyetinden yüksek olması sebebiyle mevcut binanın yıkılarak yeniden yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

Maliye Bakanlığı, Gayrimenkul Bilgi Sistemi kuracak!

Maliye Bakanlığı gayrimenkulleri takip etmek için Gayrimenkul Bilgi Sistemi kuracak. Sistemde hem kurum içi bilgiler hem de kurum dışı bilgiler toplanarak çapraz kontroller yapılacak.

Ödenekte aslan payı Maliye Hazine ve Milli Eğitim'in!

Bütçe ödenek teklif tavanı en yüksek kamu idaresi 110,2 milyar lira ile Maliye Bakanlığı olurken, Hazine Müsteşarlığı 68,4 milyar lira ile ikinci, Milli Eğitim Bakanlığı 62 milyar lira ile üçüncü sırada yer aldı

Ödenekte aslan payı Maliye Hazine ve Milli Eğitim'in!

Bütçe ödenek teklif tavanı en yüksek kamu idaresi 110,2 milyar lira ile Maliye Bakanlığı olurken, Hazine Müsteşarlığı 68,4 milyar lira ile ikinci, Milli Eğitim Bakanlığı 62 milyar lira ile üçüncü sırada yer aldı.

Enerji yatırımları Maliye'ye yaradı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) enerji piyasasında dağıttığı lisanslar, Maliye Bakanlığına gelir olarak döndü. EPDK, geçen yıl beklentileri yüzde 42 aşarak net 195 milyon 767 bin 758 liralık gelire ulaştı.

Maliye Bakanlığı, 1 yılda 1 milyon borç mektubu gönderdi!

Maliye Bakanlığı, bu yıl vatandaşa vergi borcunu, yükümlülüğünü anımsatan yaklaşık bir milyon mektup gönderdi. Borcu olmayana da mektup gidince Maliye Bakanı Mehmet Şimşek olaya el koydu...

10 bin ev sahibine maliye şoku!

Maliye, 2009 - 2012 arası 10 ve üzeri gayrimenkul satışı gerçekleştiren 10 bine yakın kişi tespit etti. Bu konut satışlarında kayıtdışı yapılanlarda 1 milyar lira vergi kaybı bulundu. Verginin tümü tahsil edilecek...

Maliye Haberi

Maliye

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Haziran 2022’de merkezi yönetim bütçe dengesinin 31,1 milyar TL, faiz dışı dengesinin ise 18,29 milyar TL açık verdiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 2022 yılının Haziran ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 212,1 milyar TL oldu. Bütçe gelirlerinin ise 181 milyar TL olduğu bir aylık süreçte bütçe açığı 31,1 milyar TL olarak gerçekleşti. Ayrıca, faiz dışı bütçe giderleri 199,3 milyar TL olurken, faiz dışı açık ise 18,3 milyar TL olarak hesaplamalara yansıdı.

Açıklamada, merkezi yönetim bütçesi geçen yılın aynı ayında 25 milyar 31 milyon TL açık verirken, 2022 yılının Haziran ayında ise 31 milyar 59 milyon TL açık verdiği aktarıldı.

Bakanlığın bütçeye dair yaptığı açıklamadan öne çıkanlar şu şekilde:

"Haziran 2021’de 15 milyar 618 milyon TL faiz dışı açık verilmiş...