Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

İnşaat sektöründe vergilerin net bir şekilde belirlenerek düzenli ödemelerin arttırılmasını sağlayacak, mevzuat sadeleştirme çalışmaları tamamlandı. Şimşek, “Aralık ayında hayata geçecek düzenlemelerle sektörde gri alanlar ortadan kalkacak” dedi.

Gaziantep Emtia Merkezi ve Et Borsası inşaatı ne zaman başlayacak?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül ve AK Parti Gaziantep milletvekili adaylarıyla birlikte Gaziantep Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek, satış salonlarında işlem yapan üyelerle bir araya geldi.

TOKİ Gaziantep'e 50 bin konut inşa edecek!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,'e yönelik ciddi bir vizyonları olduğunu belirterek, "Türkiye'nin marka kenti Gaziantep'e yönelik projelerimizi düzenli olarak hayata geçiriyoruz.

Mehmet Şimşek: Siyasi belirsizlik yatırımları etkilemez!

Maliye Bakanı Şimşek: "Bu sene Türk ekonomisine dair görünüm siyasi belirsizlikle gölgelendi ama uzun vadede yatırımları etkileyeceğini düşünmüyorum, daha iyimserim" dedi.

Türkiye'deki kamunun kiraladığı binaların toplam bedeli 453 milyon TL!

Maliye Bakanı Şimşek: "Türkiye'nin tamamında kamunun kiraladığı binaların toplam bedeli 453 milyon lira, bütçenin binde 1'i bile değil. Bunun 100 milyon liradan fazlası öğrenci yurtlarıdır" dedi.

Kira gelirinde en yüksek rakama ulaşıldı!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, beyanname veren mükellef sayısı ve beyan edilen kira gelirinde en yüksek rakama ulaşıldığını bildirdi.Bakan Şimşek, "Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi"nin vatandaşlarca benimsendiğini söyledi.

Bakanlık Gaziantep'te 5 milyon metrekareyi TOKİ'ye devretti!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep’te yapılması planlanan 200 bin konut için 5 milyon metre karelik alanın hazineden TOKİ’ye devrinin gerçekleştiğini açıkladı. Proje ile bir milyon kişinin yaşayacağı yeni bir Gaziantep kurulacak.

Mehmet Şimşek: Kanal İstanbul açıklamalarım istismar ediliyor!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: " Kanal İstanbul projesinin bütçe kaynakları yerine kamu-özel işbirliği ile yapılabileceğine ilişkin açıklamam istismar ediliyor. " şeklinde açıklama yaptı.

Mehmet Şimşek: 2B arazi satışlarında hedef yakalandı!

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, kamuoyunda 2B olarak bilinen arazilerin satışıyla ilgili son rakamları açıkladı.Şimşek, kadastro çalışmaları tamamlanarak Bakanlığa teslim edilen 632 bin 851 adet 2B taşınmazının bulunduğunu ifade etti.

Kullanılmayan 100 bin ikinci konutun vergi kaçağı 2 milyar lira!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 'in " Türkiye'de evini internetten kiralayan yabancıları vergi takibine aldık " açıklamasının ardından TÜRSAB 'ın konuyla ilgili raporu çıktı.

Mehmet Şimşek: Turizm sektörünün sorunlarını masaya yatıracağız!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek; Muhtemelen bu hafta sonu ya da önümüzdeki haftanın başında turizm sektörü ile bir araya geleceğiz. Sektöre, zor dönemden geçerken ne yababilirizi masaya yatıracağız, dedi.

Konut alanlar gelirini nasıl sağladığını ispatlayacak!

Vergi Usul Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, yıllık 50 bin lira gelir beyan ettiği halde 250 bin liralık ev alan kişiye Maliye, "Evi hangi parayla aldığını ispatla" diyebilecek.

Saraçoğlu Mahallesi için dönüşüm imzaları atıldı!

Çankaya Saraçoğlu Mahallesi’nin kentsel dönüşümü için Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek arasında protokol imzalandı. Saraçoğlu Mahallesi Ankaralılar için eşsiz bir yaşam alanı olacak. Tarihsel ve sosyal doku korunaca

Mehmet Şimşek, 2015 yılına ilişkin bütçe rakamlarını açıkladı!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin 2015 yılı bütçe giderlerinin 472,9 milyar lira, bütçe gelirlerinin 452 milyar lira, bütçe açığının ise 21 milyar lira olarak öngörüldüğünü bildirdi...

Mehmet Şimşek: Bütçe daha şeffaf hazırlanacak!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe hazırlamak için şu an kullanılan performans esaslı bütçeleme sisteminin artık tüm ihtiyaçlara cevap vermediğini belirterek, yeni bir sisteme geçmek için çalışma yürüttüklerini bildirdi...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan oldu!

Yeni kabinenin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan oldu. Karayolları Genel Müdürü ve Danıştay üyesi olarak da görev yapan Turan, son olarak Kuzey Marmara otoyolu inşaatını üstlenen konsorsiyumun CEO’luğunu yapıyordu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan kimdir?

Mehmet Cahit Turhan, yeni dönemde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı oldu. Peki, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan kimdir?

Mehmet Şimşek'ten inşaat sektörüne müjde!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, inşaat sektörünün uzun zamandır beklediği mevzuat sadeleştirme çalışmaları hakkında müjde verdi.

Mehmet Şimşek'ten inşaat sektörüne müjde!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, inşaat sektörünün uzun zamandır beklediği mevzuat sadeleştirme çalışmalarını tamamladıklarını, aralık ayında hayata geçirilecek düzenleme ile sektördeki gri alanları ortadan kaldıracaklarını söyledi.

Mehmet Şimşek: İnşaat sektörü lokomotif değil!

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, inşaat sektörünün Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olmadığını söyledi.

Mehmet Şimşek, inşaat sektörünün 2023 hedefini açıkladı!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk müteahhitlik firmalarının yurt dışında yaptıkları projelerdeki hedefinin 2023’te 100 milyar dolara ulaşacağını açıkladı.

Mehmet Şimşek: Küresel büyüme yavaşlamaya devam ediyor!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönemde, gelişmekte olan ülkelerde stresin biraz daha devam edebileceğini belirterek, "Ama Fed'in faiz artırması muhtemelen gecikecek, öyle görünüyor" dedi.

Mehmet Şimşek: Gaziantep'in konut sorunu çözülecek!

Ak Parti Gaziantep 1. Sıra Milletvekili Adayı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılacak toplu konutlarla, Gaziantep'in konut sorununun kökten çözüleceğini söyledi.

Mehmet Şimşek: Konut çok önemli bir sorun!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Şahinbey Belediyesi tarafından hayata geçirilen Mavikent Konutları 4’üncü etabının kura çekimine katılarak, ev sahibi olan dar gelirli ailelere hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Mehmet Şimşek'ten borsadaki sermaye şirketlerine indirim müjdesi!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Borsada işlem gören sermaye şirketleri, halka açıklık oranına göre nakdi sermaye artırımları üzerinden hesaplanacak tutarın tamamına kadarını kurumlar vergisi matrahından indirebilecek" dedi.

Mehmet Şimşek: Gaziantep'te 200 bin kişilik şehir kuracağız!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kanal 7'de katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Şimşek: "Gaziantep'i Avrupa'nın en büyük sanayi üretim üssü haline getireceğiz" dedi.

Mehmet Şimşek: Kanal İstanbul açıklamalarım istismar ediliyor!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: " Kanal İstanbul projesinin bütçe kaynakları yerine kamu-özel işbirliği ile yapılabileceğine ilişkin açıklamam istismar ediliyor. " şeklinde açıklama yaptı.

Mehmet Şimşek: 2B arazi satışlarında hedef yakalandı!

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, kamuoyunda 2B olarak bilinen arazilerin satışıyla ilgili son rakamları açıkladı.Şimşek, kadastro çalışmaları tamamlanarak Bakanlığa teslim edilen 632 bin 851 adet 2B taşınmazının bulunduğunu ifade etti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, inşaat sektörünün uzun zamandır beklediği mevzuat sadeleştirme çalışmalarını tamamladıklarını belirterek, aralık ayında hayata geçirilecek düzenleme ile sektördeki gri alanları ortadan kaldıracaklarını söyledi. Bakan Şimşek, kayıt dışında hiçbir sektör bırakmayacaklarını vurgulayarak, buna sebep olan, mükellefin kafasını karıştıran uzun, karmaşık, anlaşılmaz mevzuatların her alanda sadeleştirileceğini belirtti. Bu kapsamda inşaat sektörüne müjde veren Şimşek, artık inşaat sektörünün vergisini hangi kritere tabi olarak nasıl ödeyeceğini daha net görebileceğini anlattı.


KAYIT DIŞILIĞI DA ÖNLEYECEK

Yeni mevzuatla devletin vergisini düzenli alarak kayıt dışılığın da önleneceğini söyleyen Şimşek, şöyle dedi: “Kendi arsasına ticari faaliyet için inşaat yapan, kendi arsasına kooperatif inşaatı yapanlar, kendi arsasına kendisi için inşaat yapanlar, başkasının arsasına kat karşılığı inşaat yapanlar, başkasının arsasına hasılat paylaşımı ile inşaat yapanlara; ayrı ayrı nasıl...