Maliye Bakanlığı

Maliye Bakanlığı

Tapuda gösterilecek satış bedeli sizin alım-satım masraflarınızı etkiler. Alacağınız konutu rayiç bedelinin üstünde alırsanız aldığınız bedeli göstermeniz gerekmektedir. Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Kadir Kurtuluş konuyla ilgili detayları anlatıyor:

İnşaat maliyet bedelleri belirlendi!

Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Vergi Usul Kanunu yenileniyor!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 1961 yılından bu yana uygulamada olan Vergi Usul Kanunu'nu, günümüz koşullarına uyacak şekilde yenilediklerini bildirdi. Şimşek, "Yaklaşık 2 yıldır süren çalışma tamamlandı.Toplam 521 madde, 321'e indirildi" dedi.

Düşük gelirlilerin konut sahibi olması kolaylaştırılacak!

Hükümet düğmeye bastı. Damga vergisi yükü azalacak, düşük gelirlinin konut sahibi olması daha da kolaylaştırılacak. Taşınmaz alımlarının finansmanındaki kredilere ilişkin vergi istisna ve muafiyetlerinde artık sosyal, ekonomik amaçlar dikkate alınıyor.

AVM'lere beyanname standı!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıl içinde kira geliri elde edenlerin, bu gelirlerini 25 Mart'a kadar beyan etmeleri gerektiğini bildirdi. Şimşek, yıllık gelir vergisi beyan döneminin başladığını söyledi.

TÜRSAB yabancıları Maliye Bakanlığı'na şikayet etti!

Kayıtdışı günlük ev kiralama turizmciyi harekete geçirdi. TÜRSAB, evini internetten kiralayan yabancıları Maliye Bakanlığı'na şikayet etti. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Türkiye’de evini internetten kiralayan yabancıları vergi takibine aldık” dedi.

Maliye, kredisi düşük gösterilen konutları denetliyor!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 'Vergi Dairesi Başkanlıkları 2014 Yılı Değerlendirme Toplantısı'nın ardından yaptığı konuşmada "Tapuda 100 TL gösterilen bir konut için, bankadan 200 TL kredi alınmışsa devreye giriyoruz. Denetim fiilen yapılıyor" dedi.

367 bin ev sahibi Maliye’ye yakalandı!

Geçen yıl düşük kira geliri beyan eden veya herhangi bir bildirimde bulunmayan 367 bin ev sahibi Maliye’nin yeni uyguladığı sistemle yakayı ele verdi. İşte ayrıntılar...

Maliye Bakanlığı yanlış değerde gayrimenkullere ceza kesiyor!

MALİYE Bakanlığı yanlış beyanı affetmiyor. Ortalama 5 bin TL cezadan kurtulmak isteyen ev sahiplerinin ise elini çabuk tutmaları gerekiyor. İnşaat sektöründe son günlerde yeni bir endişe yaşanıyor.

Maliye Bakanlığı yabancı yatırımcının önünü açacak!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcıların önünü daha da açmak istediklerini belirterek, "Gelir İdaresi Başkanlığı ile Vergi Denetim Kurulundaki bürokratlarımız, YASED üyeleriyle bir araya gelecek..

Maliye Bakanlığı'nın eski binası yıkılıp yerine yenisi inşa edilecek!

Maliye Bakanlığı hizmet binasının depreme karşı güçlendirilmesi gerektiği, güçlendirme maliyetinin yeniden yapım maliyetinden yüksek olması sebebiyle mevcut binanın yıkılarak yeniden yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

Maliye Bakanlığı, 1 yılda 1 milyon borç mektubu gönderdi!

Maliye Bakanlığı, bu yıl vatandaşa vergi borcunu, yükümlülüğünü anımsatan yaklaşık bir milyon mektup gönderdi. Borcu olmayana da mektup gidince Maliye Bakanı Mehmet Şimşek olaya el koydu...

Akpınar'da belediye heyelan mağduriyetinin giderilmesi için hisselerini devretti!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Akpınar Mahallesi'nde yer alan halkın sel mağduriyetinin giderilmesi için hisselerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 'na tahsis etmek üzere Maliye Bakanlığı'na devretti...

Kira sözleşmesi damga vergisi ne zaman ödenir?

Kira sözleşmesi damga vergisi ne zaman ödenir?: Mükellefiyeti bulunan kurum ve kuruluşların bir ay içinde düzenlenen kira sözleşmeleri için ertesi ayın 23.gününe kadar vergi dairesine bir beyanname ile bildirilip ödenmesi gerekiyor...

Kira kontratı damga vergisi nereye yatırılır?

Kira kontratı damga vergisi nereye yatırılır?: Kira kontratlarında damga vergisi ödemeleri için konutlar muaf tutuluyor. Ancak işyeri kiralama sözleşmesinde vergi dairelerine damga vergisi yatırma zorunluluğu bulunuyor...

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2 yıl vadeli kira sertifikası satacak!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bu hafta 3 ihale düzenlenecek. Bu kapsamda 2 yıl vadeli kira sertifikası satışı yapılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı fırsatçılara göz açtırmayacak!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bazı ürünlerde haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapıldığı iddialarına ilişkin şikayetleri almak üzere "VİMER-189" ihbar hattında uzman bir ekip görevlendirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığından İmamoğlu'nun metro iddialarına yanıt!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ekrem İmamoğlu'nun metro iddialarına yanıt verdi. Yapılan açıklamada "Bu yıl ocak ayında, İBB'nin, Bakanlığımıza sunulmuş ya da reddedilmiş herhangi bir kredi onay talebi olmamıştır." ifadeleri yer aldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın metro onayı açıklamasına İBB’den yanıt!

İBB, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 'onay' açıklamasına yanıt verdi. İşte merak edilen o açıklama...

Hazine ve Maliye Bakanlığı 5 Kasım'da kira sertifikası satacak!

Hazine ve Maliye Bakanlığınca, gelecek hafta 2 tahvil ihalesi gerçekleştirilecek. Hazine, 5 Kasım Salı günü 5 yıl (1820 gün) vadeli, TÜFE'ye endeksli kira sertifikasının doğrudan satışı yapılacak...

Eski Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürü Ateş Amiklioğlu hayatını kaybetti!

Eski Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürü Ateş Amiklioğlu, sabah saatlerinde Ankara Güven Hastanesi’nde hayatını kaybetti...

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'dövizle sözleşme' açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanlığı dövizle kira ve satışı sona erdiren düzenlemeye ilişkin kapsamın, ekonomik faaliyeti sıkıntıya sokmayacak bir şekilde, ilgili kamu kurumlarının ve diğer paydaşların görüşleri dikkate alınarak en kısa süre içerisinde belirleneceğini bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Ankara'da özelleştirme ihalesi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Ankara'da bulunan toplam 17 taşınmazı özelleştirecek. 7 Eylül olarak belirlenen ihale tarihi, 19 Eylül gününe ertelendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 4 ilde özelleştirme ihalesi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Muğla, Antalya, Bursa ve Ankara'da bulunan toplam 5 taşınmazı özelleştirecek. Özelleştirme ihalesinin bedeli 4 milyon 500 bin TL olarak belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Kırşehir'de özelleştirme ihalesi!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kırşehir ili, Merkez ilçesinde yer alan arsayı ve arsa üzerinde bulunan yapıları özelleştirecek. İhale 14 Ağustos 2018 günü gerçekleşecek.

Maliye'den tapudaki oyuna 28.6 milyon ceza!

2017'de gerçek değerinden gösterilmeyen konut satışları için 155.6 milyon lira matrah farkı, 23.3 milyon lira da vergi farkı tespit edildi. Maliye Bakanlığı 28.6 milyon TL ceza kesti. 

Maliye, ofis adı ile konut satışına dur dedi!

Maliye Bakanlığı, ofis adı ile ‘konut satışına dur’ demek için yeni düzenlemeler getirdi.  Tapuda işyeri şeklinde gösterilen taşınmazlar, konut olarak kullanım için satılsa da yüzde 18 KDV’ye tabi tutulmaya başlandı. 

Maliye Bakanlığı 9 ildeki 19 Hazine taşınmazını kiraya verecek!

Maliye Bakanlığı 9 ilde 19 Hazine taşınmazını ağaçlandırma amaçlı çok düşük bedelle kiraya verecek. Bu kiralamalarda ilk beş yıl için belirlenen bedelin yüzde 50’si alınacak..

Maliye Bakanlığı

Maliye Bakanlığı Maliye Bakanlığı

Tapuda gösterilecek satış bedeli sizin alım-satım masraflarınızı etkiler. Alacağınız konutu rayiç bedelinin üstünde alırsanız aldığınız bedeli göstermeniz gerekmektedir. Bedeli düşük göstermek alım satım masraflarınızı düşürür. Ancak bu bedelin düşük olduğu Maliye Bakanlığı tarafından belirlenirse yüksek cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.


Alım satım işlemi için tapuya giden vatandaşa belediyeden rayiç bedel alması gerektiği söyleniyor. Bu konuda fazla bilgisi olmayan vatandaşa rayiç bedelin altında satış gösteremeyeceği anlatılıyor ama satış bedelini doğru göstermezse ne gibi cezalarla karşılaşacağı hakkında fazla bilgi verilmemesinden ve vatandaşın masrafları düşürmek istemesinden dolayı satışlar genellikle rayiç bedel üzerinden gerçekleşmektedir. Satış bedelinin rayiç bedel üzerinden gösterilmesi bazı durumlarda müteahhitin gelir vergisi matrahını gizlemek istemesinden de olabiliyor. Çünkü müteahhitin gerçek bedel üzerinden satış göstermesi daha yüksek gelir vergisi ödemesi demek oluyor. Müteahhitlerin...