Merkez Bankası

Merkez Bankası

Merkez Bankası, bankaların likidite yönetimdeki etkinliğin artırılması amacıyla Döviz Karşılığı Altın Swap Piyasası'nın açılmasına karar verildiğini duyurdu.

Merkez Bankası Başkanı Uysal: İktisadi faaliyetteki toparlanma sürecek!

Merkez Bankası Başkanı Uysal, Önümüzdeki dönemde risk primi ve finansal oynaklıkların azalacağını bununla birlikte iktisadi faaliyetteki toparlanmanın süreceğini söyledi.

Merkez Bankası Türk Lirası zorunlu karşılıklara ödenen faizi indirecek!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası (TL) zorunlu karşılıklara ödenen faizi yüzde 13'ten yüzde 8'e indireceğini duyurdu.

Tüketici güven endeksi azaldı!

Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Açıklanan verilere göre tüketici güven endeksi eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,3 azaldı.

EBRD'den Türkiye'ye yatırım vaadi!

"EBRD Başkanı Suma Chakrabarti: Türkiye'ye tamamen ve uzun vadeli olarak bağlıyız. Hiç kimsenin aklında EBRD'nin Türkiye'deki ilerleyişine ilişkin bir şüphe olmasın Türkiye'ye son 10 yıl içerisinde yaklaşık 11,5 milyar avronun üzerinde yatırım yaptık.''dedi.

Küresel piyasalar karışık ilerliyor!

Yatırımcı risk algısı açısından ABD ile Çin arasında ekim ayında başlayacağı belirtilen ticaret müzakerelerine dair haberler gündeme gelmeye devam ederken, merkez bankaları faiz kararları öncesinde pay piyasalarında "bekle-gör" temasının öne çıktığı gözleniyor.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz kararında politika faizi ve faiz koridoru değişmediğini belirtti. Merkez Bankası, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 11,75'ten yüzde 12,25'e yükseltti.

Fed'in faiz artırma ihtimali yükseldi!

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi Başkanı William Dudley, ekonomi ve piyasalarının genel durumunu değerlendirdi. Dudley, Fed'in faiz artırma ihtimalinin çok güçlendiğini belirtti.

Merkez Bankası'nın yeni binası için teklif 1 milyar TL'yi geçecek!

Merkez Bankası'nın 54 katlı yeni binası için ihaleye gidiliyor. 28 Şubat'ta gerçekleşecek ihalede kazanan firma ofis, alışveriş merkezi ve otel alanlarının satışından pay alabilecek.

Merkez Bankası depo karşılığı döviz depo ihalesi açtı!

Merkez Bankası, 1 milyar dolar tutarında 1 hafta vadeli TL depo karşılığı döviz depo ihalesi açtı. faiz oranı dolar için yüzde 0,75 ve TL için yüzde 11 olarak belirlendi.

Yatırımcılardan faiz uyarısı!

2017 yılında yatırım planları yapan iş dünyası, Merkez Bankası'nın elinde çok çeşitli araçlar bulunduğunu piyasayı dengelemek için faizin son seçenek olması gerektiğini belirtiyor.

Merkez Bankası'ndan kritik hamle!

Merkez Bankası'ndan dolara karşı hamle geldi. Bankaların borç alabilme limitlerini düşüren Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranlarında da indirime gitti.

Sektör temsilcileri Merkez Bankası’nın faiz indirimini değerlendirdi!

İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel, ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan ve Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, Merkez Bankası’nın faiz indirimini değerlendirdi.

Merkez Bankası yönetimine Emrah Şener'in getirilmesi planlanıyor!

Merkez Bankası'nda (TCMB) halihazırda boş bulunan iki başkan yardımcılığından birine Özyeğin Üniversitesi'nden Emrah Şener'in getirilmesi planlanıyor.

Yatırım için finansman maliyetleri düşmeli!

Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Başkanı Emre Altındağ, Merkez Bankası'nın kademeli faiz indiriminin reel sektöre tam anlamıyla yansımadığını belirtti.

Merkez Bankası'nın frene basması makul bir adım!

Vatan Gazetesi köşe yazarı Ali Ağaoğlu bugün köşesinde Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin bir yazı yazdı. İşte yazının detayları..

Merkez Bankası faiz indirmedi!

Yurt içi piyasaların merakla beklediği açıklama geldi. 7 aydır faiz koridorunu üst bandında indirime giden Merkez Bankası bu toplantıda indirimi pas geçti ve faizlerde değişikliğe gitmedi.

Merkez Bankası bugün faiz indirecek mi?

Merkez Bankası, marttan beri her Para Kurulu Toplantısı’nda faiz koridorunun üst bandında indirim yapmıştı. Ancak doların 3.1140 lira ile rekor kırması, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırım beklentisi bu ay değişiklik olmayacağı ihtimalini artırıyor.

Merkez Bankası'nın faiz kararı için kafalar karıştı!

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Erdal Sağlam bugün köşesinde 'Merkez Bankası'nın faiz indirimi' konusunu ele alan bir yazı yazdı. İşte yazının detayları..

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklayacak!

Yurt içi piyasalarda nefesler tutuldu gözler bugün saat 14:00`da açıklanacak olan Merkez Bankası`nın faiz kararına çevrildi. 7 kez aralıksız üst bantta indirim yapan TCMB'nin bugün indirim yapıp yapmayacağı merakla beklenirken, dolar 3.06`dan işlemde.

Merkez Bankası faiz indirimine bu ay ara verir mi?

Piyasların gözü yarın TCMB`nin açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası faiz indirimine gidecek mi? İndirim gelirse dolar ne olacak?

Merkez Bankası faiz indirimine gidecek mi?

İndirim üstüne indirim yaparak faiz koridorunu tarihin en düşüğüne çeken Merkez Bankası yılın 10`uncu PPK toplantısında da faiz indirimine gidecek mi? Merkez Bankası nasıl bir yol izleyecek?

Merkez Bankası'nın faiz indirmesine piyasa ne dedi?

Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı. Banka beklentiler dahilinde marjinal fonlama faizini 25 baz puan indirdi ve yüzde 8.25’e çekti. Banka politika faizini ise yüzde 7.25’te sabit bıraktı.

Merkez Bankası'ndan yeni faiz indirimi!

Para Politikası Kurulu açıklamasında: "Marjinal fonlama oranı yüzde 8,50'den yüzde 8,25'e indirilmiş, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 ve bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutulmuştur" denildi.

Merkez Bankası faiz oranlarını biraz daha düşürebilir!

Saxo Bank'ın Makro Strateji Müdürü Christopher Dembik, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), Türk lirası ve ekonomiye ilişkin süreci ele alışının oldukça iyi olduğunu belirterek, "Merkez Bankası faiz oranlarını biraz daha düşürebilir." dedi.

Merkez Bankası'ndan İstanbul Finans Merkezi'ne Selçuklu yıldızı!

Merkez Bankası’nın İstanbul Finans Merkezi’ndeki binası Mimar Sinan’ın eserlerinden ilham alınarak tasarlandı. Finans Merkezi’nin ‘merkezi’ ve haritadaki yeri Merkez Bankası’nın 54 katlı kulesi olacak. Bina sekiz köşeli Selçuklu yıldızı ile bitirilecek.

Merkez Bankası konut kredilerinde indirime gidiyor!

Bankalar geçen ay başta konutta olmak üzere faiz indirimine başlamıştı. Ancak indirimin arkası gelmemişti. Sebebi ise maliyet. Merkez Bankası, bankaların maliyetini düşürecek yeni bir adım daha attı. İşte o haber...

Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarını düşürdü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirası zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirdi.

Merkez Bankası

Merkez Bankası Merkez Bankası

Merkez Bankası bünyesinde Döviz Karşılığı Altın Swap Piyasası açılmasına karar verildi.Sputniknews'de yer alan habere göre; Bankadan yapılan açıklamada, "Bankaların likidite yönetimdeki etkinliğin artırılması amacıyla Merkez Bankası bünyesinde Döviz Karşılığı Altın Swap Piyasası'nın açılmasına karar verilmiştir. İşlemler, Döviz ve Efektif Piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalarla limitleri dâhilinde alım/satım yönünde kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilecektir.

Söz konusu piyasada Merkez Bankası taraflı işlemlere 2 Ekim 2019 tarihinden itibaren başlanacaktır.  İşlemlere ilişkin ayrıntılar veri dağıtım sistemleri aracılığı ile günlük olarak ilan edilecektir. Kamuoyunun bilgisine sunulur" denildi.