miras paylaşımı

miras paylaşımı

Posta yazarı Tamer Heper, 'Önce babamız vefat etti sonra annemiz. Miras olarak bir ev kaldı. Üç kardeşiz. İki kardeşim orada oturuyor, maddi sıkıntı çekiyorum. “Siz çıkın dört sene de ben oturayım” diyorum kabul etmiyorlar. Ne yapabilirim?' sorusunu yanıtladı.

Vasiyetnamenin geçerliliği kesin midir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Hiç evlenmemiş bir bayanım. Anne ayrı soğuk ilişkileri olan kardeşlerim var. Mirasımı resmi vasiyetname ile öz kardeşlerime bırakabilir miyim? Vasiyetname geçerliliği kesin midir?' sorusunu yanıtladı.

Kardeşler mirastan çıkarılabilir mi? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Kardeşlerimi mirasımdan men etmek ve tüm mallarımın eşime kalmasını istiyorum. Noterden vasiyet yapsam olur mu? Vasiyette bankadaki ve tapudaki mallarımı ayrı ayrı belirtmem gerekli mi?' sorusunu yanıtladı.

Miras kalan dubleks ev nasıl paylaşılır?

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun ''Miras kalan dubleks ev nasıl paylaşılır?'konulu sorusunu yanıtladı. 

Müteahhite verilen evde miras paylaşımı!

Posta Gazetesi köşe yazarı olan Tamer Heper bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''Müteahhite verilen evde miras paylaşımı'' soruyu yanıtladı. İşte o haber...

Mirasta paylaşım belgesiz geçerli mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı olan Tamer Heper, bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''Mirasta paylaşım belgesiz geçerli mi?'' sorusunu yanıtladı. İşte o haber...

Aileden kalan mirasta akrabanın payı var mı?

Posta Gazetesi köşe yazarı olan Tamer Heper bugünkü yazısında okuyucusun sorduğu ''Annemden kalan mirasta yengemin payı var mı?'' sorusunu yanıtladı. İşte o yazı...

Miras paylaşımında hukuki süreç nasıldır?

Posta Gazetesi köşe yazarı olan Tamer Heper bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''Miras paylaşımında hukuki süreç nasıldır?'' sorusunu yanıtladı. İşte o haber....

Miras paylaşımında haciz nasıl gelir?

Posta Gazetesi köşe yazarı olan Tamer Heper bugünkü köşe yazısında okuyucusunun sorduğu ''Miras paylaşımında haciz nasıl gelir?'' sorusunu yanıtladı. İşte Heper'in o yazısı...

Mirasa hangi mallar dahildir?

Posta Gazetesi'nin yazarlarından Tamer Heper bugünkü yazısında okuyucusunun "Mirasa hangi mallar dahildir?" sorusuna yanıt verdi. İşte Tamer Heper'in o yazısı...

Miras paylaşımı için yapılması gerekenler!

Mirasbırakanın sağlığında yapmış olduğu mirasla ilgili kazandırmalar ve paylaştırmalar, terekenin ölüm anındaki durumuna göre değerlendiriliyor. Peki, miras paylaşımı için yapılması gerekenler nelerdir?

Miras paylaşımı için nereye başvurulur?

Miras hukukuna göre, mirasçılar kalan mirasın paylaşımı için dava açabiliyor. Davada hâkim, malın aynen bölünerek paylaştırılmasına karar verebiliyor. Peki, ilk etapta miras paylaşımı için nereye başvurulur?

Miras kalan evin paylaşımı nasıl olur?

Mirasçı veya mirasçılar gerekli belgeler ile tapu dairesine müracaat ederek miras kalan taşınmazın adına intikal edilmesini isteyebiliyor. Peki, miras kalan evin paylaşımı nasıl olur?

Rızai taksim nasıl olur?

Rızai taksim işlemi ile; Hisseli tapu sahiplerinin kendi aralarında birleşerek gayrimenkulün hangi bölgesinin kime ait olduğuna karar verebiliyor. Peki, bir taşınmaz üstünde rızai taksim nasıl olur?

Mirasın kardeşler arasında paylaşımı!

Mirasçılar, mirasbırakanın aynî haklarını, alacaklarını, diğer malvarlığı haklarını, taşınır ve taşınmazlar üzerindeki zilyetliklerini doğrudan doğruya kazanırlar. Mirasın kardeşler arasında paylaşımı nasıl olur? Miras nasıl paylaşılır?

Kardeşlerin mal paylaşımı nasıl olur?

Miras kalan mal ve mülk paylaşımında genelde kardeşler arasında anlaşmazlık çıkar. Peki kardeşlerin mal paylaşımı nasıl olur?

Kardeşler arasında miras paylaşımı nasıl yapılır?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Kayınvalidem 3 kız 2 erkek kardeş. Kendisi vefat etti eşi sağ. Sağlığında babaları adına kayıtlı sahile yakın ev ve arazisi geniş olan bir yerde oturuyorlardı. Eşi bu ev ve araziyi almak istiyor, diğer mirasçılar yanaşmıyor. Miras paylaşımı nasıl olur?' sorusunu yanıtladı.

Miras kalan malların paylaşımı nasıl yapılır?

Posta yazarı Tamer Heper, '20 yıllık evliyiz. Geçtiğimiz yıl da eşimin annesi vefat etti. Ondan eşime miras olarak bir ev kaldı. Tapusu eşimin üstüne. Eşime birşey olduğu taktirde ben o evden de 4/1 miras hak ediyor muyum?' sorusunu yanıtladı.

Miras paylaşımı ne şekilde yapılır?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Kadına babadan kalan miras çocuk yoksa kime kalır ve kalan miras eş ile ortak yapılır mı? Ortak yapılırsa kadın öldükten sonra miras paylaşımı ne şekilde olur?' sorusunu yanıtladı.

Miras paylaşımı nasıl yapılır?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Anneme miras kaldı. Bazı yerlerin kullanımı için aralarında sözleşme imzaladılar fakat bu tüm mirasın paylaşımı şeklinde olmadı. Şimdilerde anneme en kötü yeri vermeye çalışıyorlar. Bu nasıl engellenir? ' sorusunu yanıtladı.

Vefat durumunda miras paylaşımı nasıl olur?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Annemin ölümünden sonra babam evlendi ve evliyken öldü. Babamın vefatından sonra ikinci hanımı da vefat etti. Bize babamın annesi ve babasından gelecek miraslardan ikinci eşi pay alabilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Yasal miras paylaşımı nasıl olur?

Miras, vefat eden kimsenin yasal mirasçılarına kalıyor. Mirasbırakanın birinci derece mirasçıları, onun altsoyu olarak belirtiliyor. Peki, yasal miras paylaşımı nasıl olur?

Kardeşler arası miras paylaşımı nasıl olmalı?

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında kendisine yöneltilen ''Annemin ölümünden sonra kardeşler bir hak iddia edebilir mi?'' sorusunu yanıtladı...

Miras paylaşımı nasıl olur?

Ölüm halinde yasal mirasçılara kalan malların bu mirasçılar arasında paylaştırılması gerekiyor. Peki, Miras paylaşımı nasıl olur?

Miras paylaşımı nasıl yapılır?

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında kendisine yöneltilen ''miras paylaşımı'' konulu soruyu yanıtladı.

Müteahhite verilen evde miras paylaşımı!

Posta Gazetesi köşe yazarı olan Tamer Heper bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''Müteahhite verilen evde miras paylaşımı'' soruyu yanıtladı. İşte o haber...

Vergisiz miras paylaşımı bitiyor!

Miras kalan tarım arazilerinin vârislerce ‘resmi olarak’ paylaşımını kolaylaştırmak amacıyla iki yıl önce çıkarılan ve tapu harcı, damga vergisi gibi muafiyetler sağlayan yasal düzenlemenin süresi 15 Mayıs’ta doluyor.

Miras paylaşımı için yapılması gerekenler!

Mirasbırakanın sağlığında yapmış olduğu mirasla ilgili kazandırmalar ve paylaştırmalar, terekenin ölüm anındaki durumuna göre değerlendiriliyor. Peki, miras paylaşımı için yapılması gerekenler nelerdir?

miras paylaşımı

miras paylaşımı miras paylaşımı

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun 'Önce babamız vefat etti sonra annemiz. Onlardan miras olarak bir ev kaldı. Üç kardeşiz. Ben banka kredisi ile bir ev aldım ama işyerime uzak olduğu için orada oturamıyorum. Oradan aldığım kiranın üzerine koyup oturduğum evin kirasını ödüyorum. İki kardeşim de dört yıldır orada oturuyor, satmaya yanaşmıyorlar. Bense maddi sıkıntı çekiyorum. “Siz çıkın dört sene de ben oturayım” diyorum onu da kabul etmiyorlar. Ne yapabilirim?' sorusuna cevap verdi. İşte Tamer Heper'in yazısı...

Önce babamız vefat etti sonra annemiz. Onlardan miras olarak bir ev kaldı. Üç kardeşiz. Ben banka kredisi ile bir ev aldım ama işyerime uzak olduğu için orada oturamıyorum. Oradan aldığım kiranın üzerine koyup oturduğum evin kirasını ödüyorum. İki kardeşim...