Mortgage Krizi

Mortgage Krizi

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, Türkiye'de ABD'deki gibi mortgage krizinin neden yaşanmayacağını ve Türkiye'de emlak fiyatlarının neden düşmeyeceğini ele aldı..

Turgay Tanes konut sektörünü değerlendirdi!

Crowne Plaza'da düzenlenen toplantıda konuşan ve mortgage krizinin yaşandığı yıllarda konut sektöründeki gelişmelerin balon olarak değerlendirildiğini hatırlatan Turgay Tanes, bunları doğru bulmadığını o zaman da dile getirdiğini kaydetti.

Mortgage krizini bilen Robert Shiller, Nobel Ekonomi Ödülü'nü aldı!

Krizden 2 yıl önce konut fiyatlarının aşırı yükseldiğini öngören Shiller, Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazandı. Robert Shiller, 2006 yılında ABD'de gayrimenkul fiyatlarının aşırı derecede yükselmesinin krize yol açacağını öngörmüştü...

ABD'deki mortgage krizi dolara değer kaybettiriyor

ABD'deki mortgage krizi doların diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesine neden oluyor.

Krizin etkisi daha görülmedi, dış borcu yüksek reel sektör tehlikede

Türkiye'nin mortgage krizinden çok fazla etkilenmediğini belirten Hazine eski Müsteşarı Mahfi Eğilmez, Türk şirketlerinin bilançolarında yılın son çeyreğinde bozulmalar olabileceği uyarısında bulundu.

ABD'de kriz çıkınca mermerci Çin'e sarıldı

Türkiye'de son yıllarda ihracatını en hızlı artıran sektörler arasında yer alan doğaltaşta, ABD'de yaşanan mortgage krizi, ihracatçı firmaları Çin ve Hindistan gibi pazarlara yöneltti.

Sarkozy ve Brown'dan mortgage uyarısı

İngiliz yetkililer, İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bu hafta, bankaların global kredi krizi nedeniyle sildikleri borç miktarını 'Tam ve acil olarak açıklamalarını' isteyeceklerini belirtti.

JP Morgan, Bear Stearns'ta teklifi 1 milyar dolara çıkardı

Bear Stearns'ın 95 milyon hissesini alıp, şirketin yüzde 49.5'ini devralmayı planlayan JP Morgan, hissederların onayını rahat alabilmek için hisse başına 2 dolarlık teklifini 10 dolara çıkardı. Böylece Bear Stearns'ın toplam değeri 236 milyon dolardan 1 m

Mortgage'ta hayat sigortası ihtiyaç mı, zorunluluk mu?

Görünen o ki, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, sigortaya iyice kafayı takmış durumda.

İstanbul‘un taşı toprağı ‘altın‘ı solladı

Altın piyasasının kalbi Londra borsasında altının onsu 2001'de ortalama 271 dolarken 2008'de 3.2 kat artarak 882 dolara kadar çıktı. Aynı dönemde İstanbul Şirinevler'de fiyatlar yaklaşık 19 kat, Maltepe, Kartaltepe, Suadiye'de 15-16 kat artış gösterdi.

Hakan Kodal: `Ne yaparsam satarım` devri bitti

Krea Group İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal dünyadaki mortgage krizinin gelişmiş ülkeler kadar olmasa da Türkiye'yi de etkilediğini söyledi.

Mortgage krizi Japonya'yı vurmaya hazırlanıyor

Japonya'nın büyük bankalarının, 'yüksek riskli konut kredisi' bilançosunun 11 milyar dolar olduğu bildirildi.

Küresel dalga, Kazak inşaat sektörünü vurdu

Türk inşaat şirketlerinin gözdesi Kazakistan, küresel likidite sıkışıklığının vurduğu ülkeler arasına girdi. En çok ülkedeki inşaat sektörü etkilendi.

Mortgage krizi sigortayı vurdu

ABD'de bu yılın başından beri devam eden mortgage piyasasındaki batık kredi krizinin küresel piyasalardaki etkileri su yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Florida'da lüks villalar 50 bin dolara satılıyor!

ABD'nin Florida eyaletinde, yüzlerce bin dolarlık lüks villalar, hala 50 bin dolardan satılıyor...

ABD’de ‘Mortgage Krizi’!

ABD’de riskli konut kredisi kullandırımından kaynaklı oluşan tarihin en kötü finansal krizlerinden biri olan ‘Mortgage Krizi’ tekrar risk oluşturuyor. Bankalar 11 yıl aradan sonra yeniden düşük kredi notlarına büyük borçlar veriyor.

Mortgage krizi nedir? Nasıl oluştu?

Türkiye emlak sektöründe bazı sorunlar olduğu artık birçok kesim tarafından dile getiriliyor. Ancak bu sorunlar dile getirilirken "mortgage" kelimeside, gerçekte ne olduğu bilinmeden sorumsuzca kullanılıyor. İşte Dr. Murat Eren'in yazısı...

ABD mortgage krizi Türk bankalarına örnek olsun!

Yerel konut fiyat endekslerinde gözle görünür düşüş yaşanıyor. Konut kredi faizlerindeki düşüş beklentisi ise halen devam ediyor. 

Türkiye'de ABD'deki gibi mortgage krizi neden yaşanmaz?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, Türkiye'de ABD'deki gibi mortgage krizinin neden yaşanmayacağını ve Türkiye'de emlak fiyatlarının neden düşmeyeceğini ele aldı..

Moody's Türk konut piyasasına güven aşıladı!

Türkiye'de balon var mı? Mortgage krizi patlar mı? Bazı bölgelerdeki şişkin üretimden dolayı piyasanın geneli sıkıntı yaşar mı? Uzun zamandır dilden dile bazen yüksek bazen alçak sesle dile getirilen bu kaygılara Moody's'dan yanıt geldi.

Mehmet Günal: Mortgage krizi çıkarsa bankalar sıkıntıya düşer!

TBMM Genel Kurulu'nda 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sürüyor. MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, "Eğer yakında Türk usulü bir mortgage krizi çıkarsa bankalar çok büyük sıkıntıya düşer." dedi.

Standard Poor's SEC'e 77 milyon dolar ödeyecek!

Standard and Poor's, mortgage krizi sırasında emlak şirketlerine verdiği yanıltıcı yüksek notlar sebebiyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu 'na (SEC) 77 milyon dolar ödeyecek

ABD için yeni mortgage krizi uyarısı!

Artan konut arzı, ABD'de de "kriz" söylemlerini gündeme getirdi. Bankacılık analisti Dick Bove, konut piyasasında balonun oluştuğunu, bunun kışa kadar yeni bir mortgage krizini başlatacağını öngördü.

Konut sektöründe balon mu var?

ABD'deki mortgage krizi sürecinde konut sektörü ile makroekonomi arasındaki ilişki de tekrar tanımlandı. Konut sektörüne ilişkin veriler ülke ekonomilerinin gidişatına dair öngörülerin oluşturulmasında büyük bir ağırlığa sahip oldu.

Amerika'daki mortgage krizi oldukça derin!

2008 yılındaki mortgage krizi sonrası Amerika'da bankalara geri dönen konut sayısı 6,5 milyonu buluyor

İrlanda'da mortgage krizi: Ödemesini geciktirenlerin sayısı 3 ayda 8 bin arttı!

İrlanda Başbakanı Enda Kenny'nin ''önümüzdeki en ciddi sorun'' diye nitelediği mortgage krizi derinleşiyor

ABD'de mortgage davasında zarar yüz milyarlarca dolar!

ABD Federal Konut Finansman Ajansı, 17 bankaya 2008 krizi öncesinde mortgage kredilerinin verilmesinde kriterlere uyulmaması ve yatırımcılara yanıltıcı bilgi sunulması nedeniyle dava açacak. Ajans, bankaların ülkeyi milyarlarca dolar zarara uğrattıklarını

Capital Economics: Mortgage krizi, Büyük Buhran'dan kötüydü!

Standard & Poor's'un Case-Shiller Endeksi'ne göre ABD'de konut fiyatları, kriz başladığından bu yana ortalama yüzde 33 geriledi. Bu oran, ülkede 1920'lerde başlayıp, 1930'ların başlarında sona eren Büyük Buhran döneminde en fazla yüzde 31'i görmüştü...

Mortgage Krizi

Mortgage Krizi Mortgage Krizi


Türkiye'de ve İstanbul'da emlak fiyatlarının düşeceğine yönelik çok yüksek beklenti var. 3-5 yıl ABD'de okuyup biraz da İngilizcesi olan bir çok düşünür (!) ve ekonomist ABD'deki mortgage krizinin bir benzerinin Türkiye'de de yaşanacağını iddia ediyor.

Türkiye'de emlak balonunun patlayacağı ilk olarak 2006 yılının ikinci çeyreğinde ciddi olarak dillendirilmişti. 1990'lı yıllarda bırakın konut kredisini en muteber sanayicilere yıllık yüzde 20 faizle döviz bazlı kredi kullandırılırdı. En muteber müşteriye 36 ay vade yapılırdı. Ama çoğu zaman vade 24 ayı geçmişti. Yıllık döviz faiz oranları da yüzde 20'lerdeydi.

Konut kredisi rüzgarının başladığı 2003 yılında konut kredisi bakiyeleri 600 milyon dolar seviyesindeydi. Tamamına yakını da döviz bazlıydı. TL bazlı kredi yok denilecek kadar azdı. Bankalar TL bazlı konut kredisi vermeye başladılar. Konut...