30 / 06 / 2022

Orfield Laboratuvarları

Orfield Laboratuvarları

Sessizlik günümüzde altın değerinde bir nimet. Ancak sessizliğin fazlasına da katlanmak imkansız. Bunun en iyi örneği, ABD’deki bir araştırma merkezinde bulunan “yankısız oda”

Prof. Dr. Bilge Siyahi'den 'Eski binalara depreme dayanıklılık testi yaptırın' önerisi!

Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Bilge Siyahi, ortalama binaların 50 yıl ömrü olduğunu belirterek, "Betonun sağlamlığı, demirlerin çapları, sıklığı bunların çok iyi araştırılması gerekiyor. Bunu belediyeler ve üniversitelerin ilgili laboratuvarlarıyla tespit etmek mümkün." dedi.

Yapı Malzemeleri ve Zemin Laboratuvarları Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik!

Yapı Malzemeleri ve Zemin Laboratuvarları Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü 31555 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yapı Malzemeleri ve Zemin Laboratuvarları Uygulama Yönetmeliği!

Yapı Malzemeleri ve Zemin Laboratuvarları Uygulama Yönetmeliği bugünkü 31331 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yapı Denetim Kuruluşları İdari Para Cezaları Tebliğinde değişiklik!

Yapı Denetim Kuruluşları ile Laboratuvarların Faaliyetlerinin Denetlenmesi, İdari Müeyyide Uygulanması ve İdari Para Cezalarının Tahsil Edilmesinin Usul ve Esaslarına Dair Tebliğde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ bugünkü 31180 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

OSB'lerin yatırım avantajları neler?

OSB'ler elektrik, su faturası indirimlerine, lojistik köy hizmetlerinden Ar-Ge laboratuvarlarına, son teknoloji altyapı imkanlarına kadar birçok destek sağlanıyor. Alanlar, doğru yatırımın adresi olarak gösteriliyor...

Gazbeton duvar yangına dayanıklı!

Modern dünyanın duvar malzemesi olarak kabul edilen gazbetonun yangına dayanımı, İngiltere’de faaliyet gösteren uluslararası sertifikalandırma ve test merkezi Warrington Fire Laboratuvarları tarafından yapılan testle de ispatlandı.

Yenişehir Bilim Sanat Merkezi’nin inşaatı başladı!

Deniz Mahallesi 21 cadde üzerinde, 9.200m2 alan üzerinde yapımına başlanan merkez de çeşitli bilim ve sanat eğitimlerinin verileceği derslikler, laboratuvarlar, grup çalışma odaları, kütüphane, idari ve teknik birimler bulunmaktadır.

Mersin Yenişehir'e Bilim Sanat Merkezi inşa ediliyor!

Yenişehir Belediyesi, Deniz Mahallesi’nde 9.200 metrekare alan üzerinde, derslikler, laboratuvarlar, grup çalışma odaları, kütüphane, idari ve teknik birimlerin yer alacağı Bilim Sanat Merkezi’nin yapımına başladı.

Bursa 3 Mart Anadolu Fen Lisesi'nin temeli atıldı!

Çağdaş Eğitim Kooperatifi tarafından yaptırılacak olan 3 Mart Anadolu Fen Lisesi'nin temeli törenle atıldı.7 bin 500 metrekarelik alana kurulacak toplam 34 derslikli lisede, çok amaçlı salon ve laboratuvarlar yer alacak.

TİKA Afganistan Kabil'deki kız okulunu onardı!

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), başkent Kabil’in Karabağ ilçesindeki kız okulunu onardı. Okulda, bilgisayar, fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları kuruldu.

5. Ulusal Yapı Mekaniği Laboratuvarları Konferansı başladı!

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ’5. Ulusal Yapı Mekaniği Laboratuvarları Konferansı’ başladı.

İş Yatırım üniversitelere TradeCenter laboratuvarlar kuruyor!

Yedi üniversitede kurulan TradeCenter laboratuvarlarıyla öğrenciler, borsa deneyimini gerçeğe yakın ortamda yaşıyor. Öğrenciler uzmanlarla sanal piyasada işlem yapacak..

İnsani Yardım Vakfı Pakistan'a okul açtı!

İnsani Yardım Vakfı, Pakistan’ın başkenti İslamabad’a 70 kilometre uzaklıktaki Haripur kampüsünde 750 öğrenci kapasiteli bir okul daha açtı. Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nun bilgisayar, fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları bulunuyor.

Orfield Laboratuvarları Haberi

Orfield Laboratuvarları

 

Güney Minneapolis’teki Orfield Laboratuvarları’nda bulunan ve “dünyadaki en sessiz yer” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren yankısız odada bugüne kadar en uzun süre dayanabilen kişi, içeride 45 dakika kaldı.   Sesi yüzde 99.99 oranında soğuran yankısız odada çok uzun süre kalanlar halüsinasyonlar görmeye başlıyor.   Odadaki sessizlik, 1 metre kalınlığındaki fiberglas akustik dilimler, yalıtılmış çelikten çift kat duvarlar ve 35 santimetre kalınlığındaki beton kaplamayla sağlanmış.   EN FAZLA 45 DAKİKA Orfield Laboratuvarları’nın kurucusu ve başkanı Steven Orfield, Daily Mail’e yaptığı açıklamada, “İnsanlara odada karanlıkta oturmaları için meydan okuyoruz. Bir gazeteci 45 dakika dayanabildi” dedi.   Kulakların sessizliğe adapte olduğunu ifade eden Orfield, “Oda ne kadar sessiz olursa o kadar çok şey duyarsınız. Kalp atışlarını, akciğerlerinizi, karnınızın guruldadığını… Yankısız odada siz ses olursunuz” diye konuştu.   Bunun insanlar için çok rahatsız edici...