Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Üyeleri, 1 Ekim'de yürürlüğe girecek Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin şehirlerin dikey mimari ile büyümesine teşvik ettiğini söyledi.

Oktay Çolpan'dan yeni imar planı açıklaması!

Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile ilgili açıklamalarda bulundu. İşte Çolpan'ın o açıklamaları...

İşte gayrimenkulde yapılan çok önemli değişiklikler!

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. İşte emlakta dengeleri değiştirecek yeni yönetmeliğin detayları...

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği değişti!

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği konuyla ilgili yazı hazırladı. İşte o yazı..

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği masaya yatırıldı!

Osmangazi Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Bursa Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen 'İmar Çalıştayı'nda imar müdürlüklerinde görev yapan teknik personel bir araya geldi. Riskli binalar masaya yatırıldı.

Recep Altepe’den müteahhitlere ‘rötar’ müjdesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yeniden hazırlanan, ancak tartışmalar ve beklentilerle ötelenen Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği, dün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme geldi.

Gayrimenkul yatırımı 2017'den önce yapılmalı!

Planlı alanlar tip imar yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına yönelik açıklama yapan Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İnşaat Mühendisi Deniz Karataş, mevcut hakların Ocak 2017'ye kadar geçerli olmasının önünün açıldığını söyledi.

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nde mevcut değişiklikler gerçekleşti!

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç KİRAZ, 22 Mayıs 2014 tarihinde dğişmiş Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin değişimini anlattı. İşte Bakanlık'ın mağduriyet olunmaması için mevcut değişiklikler yaptığı o yazı...

Yeni Tip İmar Yönetmeliği'ne Danıştay engeli!

1 Ocak'ta yürürlüğe girecek "Yeni Tip İmar Yönetmeliği" uygulamasının 2016 sonuna kadar ertelediğini açıklanmıştı. Ancak Mimarlar Odası açtığı davada Danıştay yönetmeliğin bu emsal avantajı sağlayan geçici 6. madde uygulamasını durdurdu.

İmar yönetmeliği ne zaman yürürlüğe girecek?

Belediye sınırları ve mücavir alan sınırları içinde veya dışında, imar plânı bulunan alanlarda Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği uygulanıyor. Yönetmelik maddesi yapılan değişiklikle ertelendi. Peki, İmar yönetmeliği ne zaman yürürlüğe girecek?

Planlı alanlar tip imar yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik!

Planlı alanlar tip imar yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 14 Kasım 2015 tarihinde 29532 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte yönetmelik kapsamında ertelenen hükümler..

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nde sona gelindi!

Hazırlanmakta olan İmar Yönetmeliği ile, yöresel farklılıkları da gözeten, Artvin’den Muğla’ya, Şırnak’tan Edirne’ye kadar bütün illerde, bütün yerleşim alanlarında ihtiyaçlara etkin şekilde cevap veren bir yapı hedefleniyor.

İzmir'deki kat yüksekliğine Mimarlar Odası'ndan dava!

Mimarlar Odası, Kordon'da 10 metre daha yüksek bina yapma izni" diye bilinen ve Büyükşehir'in, artırılan kat yüksekliklerinin uygulanmasına olanak sağlayan kararının iptali için dava açtı

Yapı yaklaşma mesafesi ne kadardır?

İki bina arasında olması gereken mesafeye, yapı yaklaşma sınırı deniyor. Bu sınır planlı alanlar tip imar yönetmeliğinde düzenleniyor. Peki iki bina arasındaki yapı yaklaşma mesafesi ne kadardır?

İzmir Kordon'da bina kat yükseklikleri 10 metreyi geçemeyecek!

Konak Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Planlı Alanlar Tip imar Yönetmeliği'ne karşı, bu bölgelerde kat yüksekliğini sabitledi. Kordon ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndaki bina yüksekliklerinin 10 metreyi geçemeyecek...

Planlı alanlar imar yönetmeliğinde değişiklik 2020!

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü 31065 Sayılı Resmi Gazete'de yer aldı. Yönetmelikte yapı projelerini inceleyecek kişinin tanımlamasına yer verildi..

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik!

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü 31065 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik!

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik!

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 30842 sayılı Resmi gazetede yayımlandı.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı!

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'ne yeni düzenleme yapıldı. Yönetmelikte bazı önemli esaslar yer aldı. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bugünkü 30701 sayılı Resmi Gazete'de Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımladı. 

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde yeni düzenleme!

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde yeni düzenleme yapıldı. Yönetmelikte "Yapı kullanma izin belgesi" ve "Yapı ruhsatı" yeniden tanımlanarak örnek formuna yer verildi...

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yönetmeliği 2018!

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete'de yer aldı...

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik 2018!

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte yönetmelikte yapılan düzenlemeler...

Toplam konut alanı nedir?

Vatandaşların en çok merak ettiği soru haline gelen ''toplam konut alanı ne demek'' sizler için araştırıldı. Konu ile ilgili olarak Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde yayınlanan açıklamalar şu şekilde....

Yapı ruhsatlarında yönetmelik patlaması!

Türkiye İstatistik Kurumu Ocak - Aralık 2017 dönemini kapsayan yapı izin istatistiklerini açıkladı. ‘Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin yeni halinin 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girmesi, yapı ruhsatı başvurularında patlama yaşattı.

Planlı alanlar imar yönetmeliğinde değişiklik!

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete'de yer aldı. Yönetmelikte yapı projelerini inceleyecek kişinin tanımlamasına yer verildi..

Sakarya Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği eğitimi gerçekleştirildi!

Adapazarı Belediyesi personeline yönelik düzenlediği ‘Planlı Alanlar tip imar Yönetmeliği’ konulu eğitim semineri dün yapıldı. 

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, Yeni yönetmelikle amaçlanan tek tip kentleşmenin sağlıklı bir gelişim için mümkün olmadığını söyledi. Kocaer, "Her yörenin kendi kültür yapılarını yansıtan mimari yapıları, farklı coğrafi ve iklim koşulları var. Dolayısıyla yeterli bir sosyal donatının sağlanabildiği, yörenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek imar yönetmeliğinin tek tip olması, bütün Türkiye'de aynı şekilde uygulanması uygun değildir. Bu yönetmelik 2013'de çıkarılan yönetmeliğin değiştirilmiş hali gibi gözükse de aslında yapılan değişikliklerle yeni bir gelişim alanından değil, hali hazırda yerleşmiş olan kent parçasının yeniden imar almasından bahsediyoruz. 30-40 yıllık binalar yıkıldığında yeni yönetmeliğe göre tekrar inşa edilecek. Birbirinden farklı parsellerin aynı ada yüzeyinde kot değişikliklerinin, yüksekliklerinin farklılaştığı uygulamalarla karşı karşıya kalabileceğiz" şeklinde konuştu.


'GEÇİCİ MADDELER KALKMADI' 

Geçici maddelerin işlevselliğinin sürdüğünü vugulayan Kocaer,...